eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Dziecko w sieci potrzebuje ochrony i nadzoru

Dziecko w sieci potrzebuje ochrony i nadzoru

2017-02-02 09:33

Dziecko w sieci potrzebuje ochrony i nadzoru

Dzieci i tablet © Herrndorff - Fotolia.com

Smartfony i tablety to sprzęty, bez których większość z nas nie wyobraża sobie życia. Nie inaczej jest w przypadku najmłodszych, którzy coraz częściej posiadają własne, podpięte do internetu urządzenia mobilne. Dorośli nie powinni zapominać, że dziecko w sieci potrzebuje ochrony i nadzoru. W przeciwnym razie stanie się łatwym łupem dla czyhających w sieci niebezpieczeństw. Specjaliści ODO 24 radzą, w jaki sposób chronić nasze pociechy przed czyhającymi na nie w sieci zagrożeniami.

Przeczytaj także: Sprzęt elektroniczny na Pierwszą Komunię? Pamiętaj o zagrożeniach

Opracowany przez Digital Virgo, Comecode i Mobile Institute raport „Smart Kids” dowodzi, że już przeszło 8 na 10 dzieci korzysta z urządzenia mobilnego. Z jednej strony oznacza to szybki dostęp do wielu, często wartościowych i rozwijających, treści, a z drugiej - realne zagrożenie generowane przez podejrzane czaty, pornografię czy przemoc.
Dziecko w sieci nie powinno być pozostawione samo sobie. Brak kontroli ze strony rodziców może owocować wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, jak np. pobranie zainfekowanego pliku, podejrzanej aplikacji czy zamówienie drogiego sprzętu z e-sklepu. Dorośli muszą pamiętać, że konsekwencje tych działań w największym stopniu obciążą właśnie ich – mówi Damian Gąska, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji z ODO 24

Jakie kroki należy przedsięwziąć, aby się ochronić? Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie urządzeń hasłami tak, aby dzieci mogły korzystać z nich tylko za przyzwoleniem i pod kontrolą opiekunów. Taki krok ochroni nas również w razie zgubienia lub kradzieży sprzętu, uniemożliwiając udostępnienie jego zawartości niepowołanym osobom. Innym zabezpieczeniem, nad który warto się zastanowić, są aplikacje kontroli rodzicielskiej. Ich bezpłatne wersje można pobrać z wielu znanych serwisów internetowych. W przypadku smartfonów i tabletach pracujących na Androidzie dobrze sprawdzi się np. program studia Kiddoware – Kids Place.

Aplikacja ta umożliwia stworzenie „placu zabaw” dla naszych pociech. Poprzez wskazanie programów, z których będą mogły korzystać, blokujemy im dostęp do aplikacji i usług, których naszym zdaniem nie powinny używać, zabezpieczając tym samym nasze prywatne dane przed ich ingerencją. Wiele możliwości zarządzania dostępem oferuje także aplikacja Norton Family Premier, z której można korzystać zarówno na urządzeniach z systemem Android, iOS jak i Windows.

fot. Herrndorff - Fotolia.com

Dzieci i tablet

Dziecko w sieci nie powinno być pozostawione samo sobie.


Dziecko w sieci społecznościowej też potrzebuje ochrony


Zadbajmy o bezpieczne korzystanie naszych dzieci z portali społecznościowych. Najpopularniejszy z nich – Facebook – nie przewiduje możliwości weryfikacji wieku dziecka pozwalając tym samym na dostęp do wszystkich jego funkcjonalności. Jednak jeśli dopilnujemy, aby dziecko zakładając konto, podało prawdziwą datę urodzenia, będzie miało dostęp tylko do treści odpowiednich dla jego wieku. Inne będą blokowane automatycznie. Dodatkowo trzeba oczywiście odpowiednio ustawić opcję Polityki Bezpieczeństwa (profil: tylko znajomi). Należy także jasno ustalić, co dziecko będzie mogło udostępniać innym oraz kto będzie mógł komentować zamieszczane posty. Pozwala to chronić młodego człowieka przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci – wskazuje Damian Gąska.

Bardzo ważne dla ochrony dzieci przed niebezpieczeństwami jest uświadamianie ich od najmłodszych lat, pokazywanie im dobrych praktyk.
Istotne jest by rodzice jasno określili granice korzystania ze smartfona, tabletu czy komputera, a także wyjaśnili dziecku, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać w Internecie oraz na co powinno uważać. Nie chodzi o wprowadzanie zakazów, ale kształtowanie dobrych nawyków, które zaprocentują w dorosłym życiu – podsumowuje specjalista ODO 24.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: