eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Nowe technologie: 6 najważniejszych trendów 2017

Nowe technologie: 6 najważniejszych trendów 2017

2017-01-01 00:23

Nowe technologie: 6 najważniejszych trendów 2017

Trendy w rozwoju technologii w roku 2017 © Marek - Fotolia.com

Firma Cisco po raz kolejny zwraca uwagę na najważniejsze trendy technologiczne. Z czym będziemy mierzyć się w niedalekiej przyszłości? Eksperci wymieniają tu m.in. rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality), zastosowanie dronów w systemach używanych przez korporacje, autonomiczne pojazdy oraz zupełnie nowe materiały jak grafen lub silicen. To wszystko jednak dopiero od 2020 roku. A co w nadchodzących miesiącach. Poznajcie sześć kluczowych tendencji, które wywierać będą wpływ na rozwój technologii i jej zastosowań.

Przeczytaj także: Globalny ruch IP 2015 - 2020

1. Większy ruch w internecie i boom na łącza szerokopasmowe


Do 2020 roku globalny ruch IP ma osiągnąć poziom 95-krotnie wyższy od tego, co notowano w 2005 roku. Osiągnięcie tak imponującego wyniku było możliwe za sprawą wzrostu liczby użytkowników globalnej sieci (4,1 mld w 2020 roku), większej ilości urządzeń podłączanych do internetu, rosnącej przepustowości łączy szerokopasmowych oraz wzrastającej popularności wideo online.

Do 2020 roku już przeszło większość całkowitego ruchu IP nie będzie generowana przez komputery PC, ale przez urządzenia mobilne jak smartfony, tablety, a także telewizory. Nie bez znaczenia dla przyspieszenia ruchu IP będzie również cyfrowa transformacja firm oraz coraz to większa popularność systemów IoT. Należy się spodziewać, że na nieustanny właściwie wzrostu transmisji danych w sieci znaczny wpływ wywrze monitoring wideo oraz mierniki i czujniki IoT. Znaczenie będzie mieć również telemedycyna, a więc np. medyczne urządzenia zdalnie monitorujące stan zdrowia, oraz usługi M2M (automatyczna wymiana danych między urządzeniami podłączonymi do sieci).

2. Cyfryzacja, czyli nowe technologie wymagają przystosowania


Obecnie wszyscy mówią o cyfryzacji: producenci, firmy technologiczne, firmy konsultingowe, politycy – i oczywiście Cisco. Podczas tegorocznej konferencji World Economic Forum w Davos, głównym tematem była właśnie cyfryzacja, która jest podstawowym elementem tzw. czwartej rewolucji przemysłowej. Ponieważ nasz świat staje się cyfrowy, a wszystko zaczyna w nim być podłączone do sieci, dane stają się zasobami o strategicznym znaczeniu dla każdej firmy, dla każdego państwa. Możliwość zapewnienia bezpieczeństwa danych, niezakłóconego dostępu do nich oraz usług je wykorzystujących to podstawowe warunki osiągnięcia sukcesu przez firmy lub organizacje rządowe. Ale ważnym, wstępnym warunkiem dla efektywnej cyfryzacji jest dostępność sieci przygotowanej do cyfrowej transformacji.

Podobnie jak w przypadku sieci WWW (World Wide Web), która ukryła wszystkie skomplikowane problemy techniczne internetu i spowodowała, że stał się on dostępny praktycznie dla każdego, również nowe technologie sieciowe wykorzystywane w systemach firmowych ewoluują w kierunku wykorzystania modeli otwartych. Systemy przygotowane do cyfryzacji umożliwiają wykorzystanie mechanizmów automatyzacji opartych na kontrolerach sieci, analityki działającej w czasie rzeczywistym i uwzględniającej informacje kontekstowe, wirtualizację funkcji sieciowych (NFV) oraz nieograniczone możliwości skalowania oferowane przez rozwiązania działające w chmurze. W jaki sposób otwarte, sterowane programowo sieci ułatwią cyfrową transformację? Przede wszystkim dostarczają mechanizmów pozwalających na monitorowanie działania sieci, automatyzację procesów i ochronę systemu przed zagrożeniami. W dobie cyfryzacji, dobrymi przykładami mogą tu być urządzenia sieciowe, które są w stanie automatycznie wykrywać i blokować podejrzane zdarzenia zachodzące w sieci przesyłowej (np. dostawcy energii) lub dostarczać informacji o niezbędnych działaniach serwisowych zanim nastąpi awaria w systemach przemysłowych.

fot. Marek - Fotolia.com

Trendy w rozwoju technologii w roku 2017

Większy ruch w internecie, cyfryzacja, sztuczna inteligencja, fog computing i alternatywne rzeczywistości to najważniejsze trendy na 2017 rok.


3. Sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości walki z cyberzagrożeniami


Skala cyberzagrożeń urosła do takiego poziomu, że ludzie nie są w stanie im sprostać. Obecnie zasadnicze znaczenie ma możliwość automatyzacji wykrywania i przeciwdziałania zagrożeniom.
Sztuczna inteligencja ułatwia analizę i zautomatyzowane monitorowanie podejrzanego ruchu w sieci. Jej zastosowanie pozwala na wykrycie ataków zanim doprowadzą do wycieku wrażliwych informacji.

Dodatkowo mechanizmy wykorzystujące sztuczną inteligencję pozwalają na ciągłą analizę ogromnych zbiorów informacji i automatyczne uczenie się jakie aktywności w sieci danej firmy są normalne, a jakie wykraczają poza standard. W efekcie pozwala to na efektywne wykrywanie potencjalnych zagrożeń i przeciwdziałanie nowym, nieznanym jeszcze atakom. Automatyzacja taka ma zasadnicze znaczenie w przypadku systemów IoT (Internet of Things).

Cisco wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji do tworzenia sieci, która sama się broni przed zagrożeniami, automatycznie wykrywając potencjalnie szkodliwą aktywność i przeciwdziałając jej negatywnym skutkom.

4. Zmienia się sposób w jaki pracujemy


Według badania Harvard Business Review z 2016 roku, 72 proc. dyrektorów firm uważa, że efektywna wymiana informacji w ramach zespołów i między nimi jest coraz ważniejsza. 68 proc. ankietowanych sądzi, że rośnie znaczenie współpracy z zewnętrznymi firmami, partnerami, dostawcami, klientami, konsultantami, a także współpracownikami zatrudnionymi w innych oddziałach firmy. Najczęściej powtarzane zarzuty w stosunku do popularnych narzędzi do współpracy dotyczą braku ich integracji z innymi procesami biznesowymi (38 proc.) i niedopasowania do sposobu pracy użytkowników (35 proc.), co w efekcie prowadzi do zbyt rzadkiego wykorzystania dostępnych aplikacji i ich funkcji przez pracowników (44 proc.).

Za najbardziej efektywne i najczęściej wykorzystywane narzędzia do współpracy badani uznali aplikacje do współdzielenia plików, również w chmurze, systemy wideo-konferencyjne oraz firmowe portale umożliwiające zarządzanie treściami.

Nowa generacja narzędzi do współpracy będzie oparta na systemach chmurowych, będzie zapewniać dostęp mobilny, a także wykorzystywać otwarte standardy pozwalające na integrację różnych strumieni danych.

5. Fog computing, czyli rozszerzenie przetwarzania danych w chmurze na urządzenia brzegowe


W 2017 roku przetwarzanie w tzw. „mgle obliczeniowej” (Fog computing) będzie zwiększało efektywność systemów chmurowych dzięki przeniesieniu części obciążeń do urządzeń końcowych działających na brzegu sieci. Technologia Fog computing będzie znajdowała coraz szersze zastosowania w infrastrukturze inteligentnych miast (Smart City). Pozwala ona na wyposażenie większości urządzeń IoT w możliwość samodzielnego przetwarzania danych, ich przechowywania we własnej pamięci masowej oraz obsługi połączeń sieciowych. Pozwala to zwiększyć efektywność wielu usług, takich jak monitorowanie i zarządzanie ruchem pojazdów, parkingami, sterowanie oświetleniem, a także miejskich systemów bezpieczeństwa.

Na przykład kamera wideo monitorująca ruch na drodze, jeśli wykryje migające światła zbliżającej się na sygnale karetki pogotowia, może automatycznie zmienić światła na skrzyżowaniu tak, by mogła ona przejechać szybko i bezpiecznie.

Umieszczone w pociągach nowej generacji sensory wykorzystujące Fog Computing mogą na bieżąco monitorować stan wszystkich ważnych elementów pociągu i w przypadku zarejestrowania jakichkolwiek problemów wysyłać sygnały alarmowe do operatora składu, np. informujące o konieczności zatrzymania pociąg na najbliższej stacji w celu wykonania awaryjnego serwisu.

Fog Computing umożliwia też ulepszenie systemów dystrybucji energii elektrycznej. Czujniki IoT zainstalowane w urządzeniach końcowych, na podstawie danych o bieżącym zużyciu energii, mogą automatycznie przełączać zasilanie na różne, dostępne źródła, optymalizując koszty.

6. Popularyzacja alternatywnych rzeczywistości


Wymieszanie różnych wymiarów rzeczywistości to trend, który w 2017 roku będzie się nasilał. Największe firmy dotychczas sprzedające towary wyłącznie w internecie już wprowadzają swoją ofertę do fizycznych lokalizacji (księgarnie Amazona i sklepy Amazon Go), a Pokemon Go wprowadził elemnty rozszerzonej rzeczywistości (Augmented reality) do świadomości mas.

Rozwój technologii związanych z wirtualną rzeczywistością osiągnął punkt, w którym stają się one dostępne praktycznie dla każdego konsumenta. Powszechnie dostępne urządzenia takie jak smartfony lub tablety i nowe platformy oparte na otwartym oprogramowaniu umożliwiają firmom wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do wprowadzania innowacji w sposobie prowadzenia biznesu – w przestrzeni internetowej, fizycznej lub wirtualnej.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: