eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe technologie rujnują przyjaźń?

Nowe technologie rujnują przyjaźń?

2016-06-06 10:19

Nowe technologie rujnują przyjaźń?

Nowe technologie rujnują przyjaźń? © ajlatan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nowe technologie zawładnęły naszym życiem do tego stopnia, że jesteśmy w stanie zrezygnować dla nich z przyjaźni. Tak przynajmniej dowodzi eksperyment, który w imieniu Kaspersky Lab przeprowadziły uniwersytety w Würzburgu oraz Nottingham. Okazuje się bowiem, że aż 1/3 respondentów jest w stanie ograniczyć czas poświęcony znajomym tylko po to, aby móc dłużej korzystać ze swojego smartfona. Zaskakująca jest również łatwość, z jaką zdradzają kod PIN do swoich urządzeń.

Przeczytaj także: Utrata danych z laptopa słono kosztuje

Eksperyment, który w imieniu Kaspersky Lab przeprowadziły uniwersytety w Würzburgu oraz Nottingham przynosi dość zaskakujące, ale i smutne wnioski - okazuje się bowiem, że aż 37% respondentów uważa swój telefon za równie ważny lub nawet ważniejszy niż... bliscy znajomi.

Zadaniem uczestników eksperymentu było usytuowanie na diagramie obrazów z wizerunkami osób oraz obiektów według pozycji, którą zajmują one w ich życiu. O ile rodzina, przyjaciele oraz zwierzęta zajmowały zwykle ważniejszą pozycję niż smartfony, o tyle już wiele innych znaczących osób w życiu uczestników (w tym koledzy z pracy i ze studiów) zostało zdeklasowanych przez telefony.

Prawie jedna trzecia uczestników (29%) stwierdziła, że smartfon jest dla nich równie ważny, lub ważniejszy niż ich rodzice; natomiast jeden na pięciu uczestników uznał swoje urządzenie cyfrowe jako równie ważne, a nawet ważniejsze od partnera. 17% respondentów umieściło swojego smartfona w kategorii o największej wadze, chociaż jedynie 1% stwierdziło, że ich smartfon był ważniejszy niż wszystko inne w ich życiu.

Niezależnie od znaczenia nadawanego swoim urządzeniom jako źródłom rozrywki, informacji oraz pamięci danych, aż 93% uczestników eksperymentu skwapliwie podało numer PIN swojego smartfona, gdy zostali o to poproszeni, ujawniając dostęp do wszystkich swoich informacji poufnych i osobistych.

Astrid Carolus, psycholog mediów z uniwersytetu w Würzburgu, która przeprowadziła badanie, powiedziała:
„Nasze telefony są integralną częścią naszego życia, a wyniki badania stanowią dowód psychologiczny. ‘Przyjacielski’ związek z naszym smartfonem oznacza, że obdarzamy niewiarygodnie dużym zaufaniem obiekt nieożywiony – do tego stopnia, że uznajemy go za bliższy i ważniejszy element naszego życia niż wiele innych osób. Wiedząc o tym, byliśmy zaskoczeni, gdy okazało się, jak łatwo mogliśmy zdobyć kod PIN smartfona. Poprosiliśmy ludzi, aby usiedli w poczekalni przez pewien czas, a następnie podali swój wzrost i kod PIN swojego smartfona. Bez większego wahania ogromna większość uczestników zdradziła nam swój PIN. Jest to niepokojące, ponieważ sugeruje, że jesteśmy skłonni narazić na ryzyko swoje urządzenia cyfrowe – jak również dane, które przechowują”.

Utożsamianie urządzenia cyfrowego z cechami ludzkimi nie jest niczym nowym. Eksperymenty przeprowadzone w latach 90. wykazały, że podczas interakcji z komputerami ludzie przypisywali maszynom cechy ludzkie. David Emm, starszy badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab, komentuje, jakie implikacje dla bezpieczeństwa ma posiadanie związku emocjonalnego z urządzeniem:
„Nawiązując do zeszłorocznego badania dotyczącego amnezji cyfrowej – zjawiska powodującego, że zapominamy informacje, które powierzamy naszym urządzeniom – najnowszy eksperyment potwierdza, że posiadamy silny związek emocjonalny z naszymi telefonami. Kolejnym interesującym wynikiem jest to, że ludzie oceniają swoje smartfony jako znacznie ważniejsze dla nich niż laptopy czy inne urządzenia, na których znajduje się tyle samo informacji, co podkreśla symboliczną rolę, jaką pełnią wobec nas nasze telefony jako towarzysze cyfrowi, którzy zawsze są u naszego boku. Tego rodzaju związek emocjonalny ze smartfonem może ograniczyć proces decyzyjny jeśli chodzi o ochronę przechowywanych na nim danych”.

fot. mat. prasowe

Relacje we współczesnym świecie

Za sprawą nowoczesnych technologii relacje międzyludzkie bywają nieco zaburzone.


Przypisywanie większego znaczenia naszym telefonom niż przyjaciołom i znajomym w realnym świecie pokazuje, jak ważne jest zabezpieczenie informacji, które im powierzamy. Przez dwa ostatnie lata Kaspersky Lab prowadził badania dotyczące społecznych efektów cyfryzacji oraz jej wpływu na potencjalnie większe zagrożenie cyberprzestępczością. Raport z wyników badania jest dostępny na stronie http://www.kaspersky.com/amnesia.

Przy okazji publikacji wyników badania Kaspersky Lab przypomina o quizie dostępnym na oficjalnym blogu firmy – Kaspersky Daily. Dzięki niemu każdy może sprawdzić, w jakim stopniu dotyczy go problem amnezji cyfrowej, w której wyniku mimowolnie zapominamy informacje przechowywane w urządzeniach cyfrowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: