eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Hotele na świecie: niektóre zwyczaje mogą cię zaskoczyć

Hotele na świecie: niektóre zwyczaje mogą cię zaskoczyć

2016-12-17 00:40

Hotele na świecie: niektóre zwyczaje mogą cię zaskoczyć

Hotel © fot. mat. prasowe

Wybierasz się do Japonii? Nie próbuj wręczać napiwków pokojowej. Jedziesz do Turcji? Zapomnij, że w hotelowej restauracji posłodzisz herbatę łyżeczką. Brazylia? Nie zdziw się, gdy pierwszą rzeczą, którą zaproponuje ci recepcjonista będzie prysznic. Smaczków jest jednak jeszcze więcej. Oto przygotowane przez AccorHotels zestawienie najciekawszych hotelowych zwyczajów z całego świata.

Przeczytaj także: Jarmark bożonarodzeniowy w 6 tanich miejscach

Zjednoczone Emiraty Arabskie na straży moralności


Podróżując po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, warto pamiętać, że obowiązuje tam podstawowa, niepisana zasada: kobieta, która podróżuje z mężczyzną powinna być jego siostrą, córką lub żoną. Inne konfiguracje nie są zbyt mile widziane, dlatego też podróżujące pary, narzeczeni, czy przyjaciele mogą spotkać się z problemami podczas zameldowania w dubajskim hotelu. Warto jednak podkreślić, że coraz więcej hoteli, szczególnie tych, w których kosztuje więcej, przestaje się interesować relacjami pomiędzy swoimi gośćmi.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich niezbyt mile widziane są również czułości w publicznych miejscach. Dlatego też z pocałunkami i okazywaniem sobie uczuć warto poczekać do momentu znalezienia się w hotelowym pokoju.

Przesądne Chiny


W polskiej tradycji liczbą, która ma przynosić pecha jest 13. Rzadko jednak komu przyjdzie do głowy, aby w hotelu zlikwidować pokój z trzynastką na drzwiach. Zupełnie inaczej jest w Chinach. Nie bądźmy zdziwieni, jeśli nie będziemy tam mogli znaleźć 14. piętra lub pokoju z numerem 4. Dlaczego?

Powód jest prosty. Liczba 4 (czyt. si) lub 14 (czyt. shisi) brzmią podobnie do słowa „śmierć” i to już wystarczy, aby Chińczycy nikali jej jak ognia. Niektórzy nawet słono zapłacą, aby ta cyfra nie pojawiła się w ich numerze telefonu czy numerze rejestracyjnym auta. Dlatego też chińskie hotele często usuwają 4. i 14. piętra, a pokoje z tymi numerami po prostu nie istnieją…

Za pokoje z numerem 6 (czyt. liu) i 8 (czyt. ba) Chińczycy mogą za to zapłacić zdecydowanie więcej niż rzeczywiście muszą. Nazwy tych cyfr przypominają w brzmieniu słowa oznaczające pomyślność.

Brazylia – recepcjonista na dzień dobry zaproponuje… prysznic


Jeśli meldując się w hotelu, recepcjonista zaproponuje prysznic, nie należy doszukiwać się w tym sugestii. Nie jesteśmy brudni, nie wydzielamy nieprzyjemnych zapachów i nie wyglądamy na ludzi potrzebujących wody i mydła. Brazylijczycy tak mają. Propozycja kąpieli jest absolutnie naturalna w gorącym kraju, w którym mieszkańcy myją się kilka razy dziennie. Kąpiel lub prysznic to pierwsza rzecz, jaką Brazylijczycy robią po powrocie do domu.

Turcja – jeśli cukier, to tylko w kostkach


Turcy uwielbiają liściastą herbatę z namaszczeniem parzoną w czajniku, pod którym gotuje się woda. W taki sposób serwuje się herbatę w większości tureckich hoteli oraz podaje się ją w niewielkich szklaneczkach kształtem przypominających tulipana. W niektórych tureckich hotelach nie znajdziemy sypkiego cukru. Do dyspozycji będziemy mieć wyłącznie cukier w kostkach. Wynika to – rzecz jasna – z tureckiej tradycji. Mieszkańcy tego kraju moczą kostkę cukru w herbacie, wkładają ją do ust i popijają ją mocną herbatą.

Warto pamiętać, że w tym kraju osuszanie nosa przy stole to wyjątkowy nietakt i obraza widzących to osób.

fot. mat. prasowe

Hotel

Z napiwkiem w japońskim hotelu lepiej nie ryzykować.


Napiwki – gdzie wypada, a gdzie nie należy ich dawać


Gdzie wypada dawać napiwki, a gdzie ich wręczenie może zostać odebrane jako niestosowne?
  • Australia – w kraju, w którym pracownicy są doskonale opłacani, nikt nie czeka na napiwki. W hotelach zwykło się wręczać dolara za pomoc w transporcie walizki, zaś konsjerż otrzymuje od 10 do 20 dolarów. Nie zawsze jednak napiwek może zostać przyjęty.
  • Austria – hotelowym portierom daje się najczęściej 1 lub 2 euro.
  • Argentyna – w tym kraju dawanie napiwków uznaje się za nielegalne.
  • Brazylia – w tym kraju napiwki są mile widziane jedynie wtedy, gdy standard usług jest naprawdę wysoki.
  • Bułgaria – pracownicy hoteli i restauracji w dużej mierze utrzymują się z napiwków, dlatego każdy – nawet najmniejszy – ochoczo przyjmują.
  • Chile – tu warto pamiętać o dawaniu napiwków wyłącznie w peso. Zagraniczne waluty nie są wymieniane w chilijskich bankach…
  • Chiny – w tym kraju lepiej nie wręczaj napiwków, jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnego zamieszania.
  • Turcja – napiwki to tutaj codzienność, a drobna kwota pozostawiona na hotelowym łóżku sprawi, że po powrocie znajdziesz na nim finezyjnie zakręcony ręcznik lub czekoladkę.
  • Hiszpania – dawanie napiwków ma tutaj raczej wymiar symboliczny, dlatego zawsze warto coś zostawić, nawet niewielką kwotę.
  • Jamajka – w wielu ekskluzywnych hotelach pracownicy mają odgórny zakaz przyjmowania napiwków.
  • Kanada – tutaj portierzy hotelowi z chęcią przyjmą każdy napiwek, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych.
  • Rumunia – napiwki często nie są przyjmowane od gości.
  • Japonia – to jeden z niewielu krajów, gdzie wręczenie napiwku uznaje się za obraźliwe i wprawia Japończyków w ogromne zakłopotanie.
  • Meksyk – tu cennik jest prosty i dostatecznie precyzyjny: portierzy hotelowi otrzymują około 10-20 peso za każdy bagaż, konsjerż minimum 100 peso, zaś pokojówka jednorazowo od 20 do 50 peso.
  • Tajwan – o ile taksówkarz nie będzie zaskoczony, jeśli nie dostanie napiwku, o tyle hotelowa obsługa zawsze oczekuje ich od gości.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: