eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2

Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2

2016-12-17 00:16

Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków cz. 2

Choinka © k2photostudio - Fotolia.com

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Przygotowania idą już pełną parą. Jest to wyjątkowy czas, nie tylko dla Polaków. Czym różnią się nasze święta od tych, które obchodzone są w innych krajach? Poznajcie tradycje bożonarodzeniowe w Holandii, Portugalii, Szwecji i Anglii.

Przeczytaj także: Poznaj tradycje bożonarodzeniowe Europejczyków

Holandia


Ci, którzy chcieliby spędzić tegoroczne święta w Holandii, powinni wiedzieć, że tradycje bożonarodzeniowe w tym kraju są dość mocno okrojone. Przede wszystkim Holendrzy nie zasiadają do wigilijnego stołu, a to oznacza, że nie spotkamy tam ani specjalnie przygotowanych kulinariów, ani też prezentów pod choinką, chociaż samo drzewko - już tak. Kultywowaną tradycją są natomiast pasterki.

Nie oznacza to jednak, że Holendrzy nie świętują. Najważniejszy dla nich jest okres, który poprzedza Boże Narodzenie - czas Sinterklaas'a, czyli tamtejszego Świętego Mikołaja. Przypada on pomiędzy 20 listopada (przybycie Mikołaja do Holandii) a wigilią jego urodzin (5 grudnia). Kulminacyjnym punktem tej tradycji jest właśnie 5 grudnia, kiedy podczas uroczystej kolacji nazywanej pakjesavond Holendrzy wręczają sobie świąteczne upominki.

Portugalia


Jakie tradycje bożonarodzeniowe kultywuje Portugalia? Warto podkreślić, że - inaczej niż Polacy - Portugalczycy najpierw wybierają się na pasterkę, a dopiero później zasiadają do świątecznej kolacji. Na wigilijnym stole, podobnie jak u nas, stoi puste nakrycie, jednak w Portugalii przeznaczone jest ono dla zmarłych dusz. Jeśli chodzi o prezenty, to w tym czasie daje się je symbolicznie, jednak najwięcej ich otrzymuje się w święto Trzech Króli. Jakie tradycyjne potrawy pojawiają się na stole świątecznym? Przede wszystkim nadziewany indyk, może też być kurczak czy kura z kasztanami, rodzynkami i migdałami.

fot. k2photostudio - Fotolia.com

Choinka

W Szwecji choinka pojawiła się już w 1700 roku i od tego czasu jest ważnym elementem Świąt.


Szwecja


Tradycje bożonarodzeniowe to m.in. choinka, która pojawiła się tutaj już w 1700 roku i od tego czasu jest ważnym elementem Świąt. Ubiera się ją zazwyczaj dwa dni przed Wigilią.

Jakie potrawy są charakterystyczne dla szwedzkich Świąt:
  1. Do ciekawych tradycji należy tzw. "zanurzanie w kotle". Polega ono na tym, iż biesiadnicy zanurzają kawałki ciemnego chleba w garnku wypełnionym wołowiną, wieprzowiną i sosem.
  2. Na świątecznym stole pojawia się także lutefisk – to typowo świąteczna potrawa, którą przygotowuje się głównie z dorsza, rybę moczy się w wodzie, a następnie przez kolejne kilka dni maceruje w ługu sodowym - substancji silnie żrącej…, następnie jest ona gotowana i smażona. Podaje się ją z warzywami lub innymi dodatkami.

W tym czasie w Szwecji można spotkać dwie postacie, jedna nazywa się Jultomten, a druga Juldagen. Kim one są? Otóż pierwsza, to nikt inny tylko Święty Mikołaj we własnej osobie! Szwedzki Jultomten stanowi połączenie dwóch tradycji - europejskiej (czyli tego, który rozdaje prezenty na Boże Narodzenie) i szwedzkiej, czyli gårdstomtena (czyli krasnala ogrodowego, który nie miał nic wspólnego z prezentami, ale odgrywał ważną rolę w życiu Szwedów. Wierzyli oni, że pilnował, aby gospodarstwo i bydło były doglądane. Jeśli ktoś nie dbał o zwierzęta, mógł zostać przez niego spoliczkowany. Dla krasnali, opiekunów chłopskich zagród, gospodarze w wigilijną noc wystawiali miseczkę kaszy). A kim jest Juldagen? To koziołek i to on kiedyś rozdawał prezenty, jednak od przeszło 100 lat został zastąpiony Jultomentem. Obecnie stanowi świąteczną ozdobę, wykonaną najczęściej ze słomy.

Wielka Brytania


To właśnie tutaj narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą pod sufitem, który symbolizuje szczęście i spełnienie marzeń. Tu też narodził się zwyczaj wysyłania kartek świątecznych z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".

W Anglii nie ma tradycji wigilijnej wieczerzy, ta forma posiłku to bardziej obiad podczas którego spożywa się pieczonego indyka i Christmas Pudding. Ten ostatni jest podawany z sosem na bazie brandy lub rumu i przyozdabiany gałązką ostrokrzewu, a podczas podawania często jest oblany alkoholem i podpalany. Podczas wigilii biesiadnicy nie dzielą się opłatkiem tylko tzw. Christmas Cracker. Co to takiego? Otóż Christmas Cracker są to papierowe „cukierki”, które rozrywane są przez dwie osoby, a w środku znajdują się drobne upominku typu wróżba, zabawna kostka do gry czy mini gra towarzyska.

To właśnie z Anglii przyszedł do nas zwyczaj Bożonarodzeniowych spotkań firmowych.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: