eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 44/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 44/2016

2016-11-06 17:26

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 43/2016

  • Weszło w życie światowe porozumienie klimatyczne. Zawarte w Paryżu porozumienie ma pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.
  • Układ CETA podpisany. Pokonane zostały trudności (przeciw Belgii) i pierwsza część umowy pomiędzy UE i Kanadą (handlowa, likwidująca cła) została podpisana. Wiele wskazuje na to, że druga część umowy napotka na większy opór.
  • Chińska gospodarka ma się dobrze. Według Caixin i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w październiku 52,4 pkt. (wobec 52,0 pkt. we wrześniu) - podały. Natomiast Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w październiku 51,2 pkt. (wobec 50,4 pkt. we wrześniu).
  • Amerykański deficyt w handlu zagranicznym (towary i usługi). W miesiącu wrześniu 2016 r spadł do 36,4 mld USD. W sierpniu był on na poziomie40,5 mld USD.
  • Chińska demografia. Jedną z istotnych zmian ostatnich lat w Chinach była istotna korekta w polityce rodzinnej. Poluzowano politykę "jednego dziecka" (została ona zniesiona z początkiem 2016 roku). W wyniku już 44 proc. dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie roku w ramach nowych reguł.
  • Bezrobocie w USA. Według Departamentu Pracy stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 4,9 proc. (we wrześniu wyniosła wobec 5,0 proc.).
  • W USA wzrasta wydajność. Według Departamentu Pracy w III kwartale 2016 o 3,1 proc wzrosła wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem.
  • Bezrobocie w Japonii. Wrześniowa stopa bezrobocia w Japonii spadła do 3,0 proc. z 3,1 proc.
  • Światowy rynek ropy. Od początku roku ceny ropy naftowej na światowych rynkach wzrosły o jedną trzecią. Nie zmienia to jednak faktu, że są na poziomie połowy cen niż jeszcze dwa i pół roku temu. Dziś wynoszą ok. 50 USD/baryłkę. Najbliższe miesiące na tym rynku zależą od tego, czy kraje OPEC oraz inni producenci ropy będą zdolni do zawarcia porozumienia ws. zamrożenia a nawet ograniczenia produkcji ropy.
  • Chińczycy wykupują amerykańskie firmy. Chiński konglomerat Dalian Wanda Group kupuje amerykańską firmę producencką Dick Clark Productions. Firma ma prawo do transmisji ceremonii rozdania Złotych Globów, nagród muzyki country i wyborów Miss Ameryki. Wartość transakcji szacuje się na ok. 1 mld USD.
  • Gospodarka krajów afrykańskich. Chiński model rozwoju gospodarczego zyskuje w Afryce coraz większe uznanie, staje się tez w Afryce coraz bardziej popularny. Badania wskazują, że obecnie 30 proc. (z 56 tys. badanych) wskazało model amerykański jako najpopularniejszy, aż 24 proc. wybrało model chiński.
  • Egipski rynek finansowy. Centralny bank Egiptu wprowadził płynny kurs krajowej waluty. Wyznaczył też wstępny kurs referencyjny 13/1 funtów egipskich/dolara. Oznacza to, że dążąc do opanowania kryzysu centralny bank zdewaluował funta o 32,3 proc.
  • Chińczycy przenoszą Volvo. To było do przewidzenia już wtedy, gdy Chińczycy wykupywali udziały w tej znanej szwedzkiej firmie. Teraz Volvo przeniesie produkcję flagowego modelu S90 ze Szwecji do Chin. Nowe modele S90 będą produkowane w Daqing (Tacing) na północy Chin i będą eksportowane na cały świat.
  • Rewolucji w Turcji ciąg dalszy. Po nieudanych przewrocie prezydent Turcji i jego konserwatywno-islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju zmieniają system władzy w Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki. Przygotowano już projekt zmian w konstytucji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Warto wiedzieć, co robią najsilniejsi... TOYOTA OPRACOWAŁA SYSTEM OTWIERANIA SAMOCHODU APLIKACJĄ NA TELEFON

Toyota, największy producent samochodów na świecie, jest zainteresowana inwestowaniem w nowe formy korzystania z samochodów, takie jak car-sharing. Z myślą o usprawnieniu takich usług opracowała nowy system otwierania i uruchamiania samochodów bez kluczyka. Wystarczy do tego aplikacja na telefon. Kilka dni temu Toyota ogłosiła nowe partnerstwo z firmą car-sharingową Getaround, z którą wspólnie przetestuje wykorzystanie smartfonów do uruchamiania samochodów.

Nowe rozwiązanie powstało z myślą o programach wynajmu samochodów na minuty (car-sharing). Będą mogli z niego korzystać również prywatni właściciele samochodów japońskiej marki i klienci flotowi. Aplikacja mobilna będzie współpracowała z innym wynalazkiem Toyoty, Smart Key Box. Urządzenie instalowane w samochodach będzie odbierało sygnały z aplikacji na urządzeniu mobilnym, umożliwiając otwarcie auta i uruchomienie silnika.

Obecnie w programach car-sharingowych samochody są otwierane za pomocą tradycyjnych kluczyków, zamykanych w zabezpieczonych skrytkach, lub za pomocą specjalnego urządzenia, które komunikuje się z systemem dostawcy usług przez sieć, aby umożliwić dostęp do auta.

Toyota rozpocznie testowanie nowego rozwiązania w styczniu przyszłego roku w San Francisco w ramach systemu car-sharingowego firmy Getaround, z którą nawiązała strategiczną współpracę. Program pilotażowy przetestuje działanie Smart Key Box pod względem korzyści i wygody użytkowania dla dostawcy usługi car-sharingu oraz jego klientów. Weźmie w nim udział około 500 Priusów i Lexusów.

Do 2020 roku Toyota planuje instalować Smart Key Box w niemal wszystkich nowych samochodach sprzedawanych w Japonii i Stanach Zjednoczonych. „Toyota jest przede wszystkim producentem samochodów, ale jednocześnie zajmujemy się rozwijaniem usług mobilnych” – powiedział Shigeki Tomoyama, prezes firmy Toyota Connected.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: