eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Coraz więcej ofert pracy. Czy to już rynek pracownika?

Coraz więcej ofert pracy. Czy to już rynek pracownika?

2016-10-17 11:16

Coraz więcej ofert pracy. Czy to już rynek pracownika?

Coraz więcej ofert pracy © georgejmclittle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Bardzo dobre wieści płyną z rynku pracy. W III kwartale bieżącego roku we wszystkich regionach odnotowano wzrost zapotrzebowania na pracowników. Z największego przyrostu ofert zatrudnienia mogło cieszyć się województwo świętokrzyskie (+48%), tuż za nim uplasowało się łódzkie (+44%), lubuskie (+43%) oraz lubelskie (+39%). Nieco mniej powodów do zadowolenia ma (tradycyjnie zresztą) Podkarpacie, gdzie liczba ogłoszeń wzrosła o zaledwie 4% - wynika z najnowszego odczytu licznika infoPraca.pl.

Przeczytaj także: Najlepsze i najgorsze miejsca na poszukiwanie pracy

Na skróty


  • W III kwartale br. liczba ofert pracy wzrosła względem poprzednich trzech miesięcy o 28 proc. W ujęciu rocznym wzrost sięgnął 34 proc.
  • Widać coraz większe zapotrzebowanie na urzędników państwowych, kurczy się ilość ofert skierowanych do handlowców, inżynierów i finansistów
  • Coraz mniej pracy oferuje zagranica (spadek o 18 proc.).
  • Największy wzrost liczby ofert zatrudnienia (procentowo) odnotowano w województwie świętokrzyskim, najskromniejszy - na Podkarpaciu.
  • Na jedno miejsce pracy w administracji biurowej przypadało średnio 25 aplikacji

Tegoroczne lato nie było dla przedsiębiorców okresem wytchnienia. Znalezienie pracownika zwłaszcza na podstawowe, często sezonowe stanowiska graniczyło niemal z cudem. Według GUS stopa bezrobocia w sierpniu spadła do 8,5 proc. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od 2008 r. Wtedy jednak najniższa wartość tego wskaźnika wynosiła w październiku 8,8 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż obecnie.

Zmiany tego trendu na razie nie widać, a ofert pracy stale przybywa. Jak wynika z Licznika rynku InfoPraca.pl w III kwartale 2016 r. pracodawcy w serwisie InfoPraca.pl umieścili 51 362 ofert pracy. To aż o 28 proc. więcej niż w II kwartale tego roku.
– Większa liczba ofert pracy latem pokazuje, że rynek pracy wciąż się rozpędza. W Polsce rynek pracy charakteryzuje sezonowość. Dlatego największe rekrutacje mają miejsce późną wiosną – tłumaczy Marek Jurkiewicz, dyrektor generalny InfoPraca.pl – Wysoka liczba ofert pracy latem to sygnał, że stopa bezrobocia nadal będzie spadała – dodaje ekspert.

Więcej pracy w Polsce niż za granicą


Ofert pracy przybyło licząc kwartał do kwartału we wszystkich województwach. Największy wzrost w stosunku do II kwartału był w województwie świętokrzyskim, gdzie ich liczba wzrosła aż o 48 proc. Ofert pracy przybyło także w Łódzkiem (o 44 proc.), Lubuskiem i Pomorskiem (o 43 proc.) oraz Lubelskiem (o 39 proc.).
– W tych regionach pracy zazwyczaj brakowało. Teraz sytuacja się poprawiła, dlatego można zaobserwować aż tak dużą dynamikę – tłumaczy Marek Jurkiewicz.

W województwie zachodniopomorskim ofert pracy było więcej o 22 proc., w opolskim o 29 proc., podkarpackim o 4 proc., kujawsko-pomorskim o 9 proc., a w Wielkopolsce o 12 proc.
Z powodu sezonowości ubyło ofert pracy za granicą. W porównaniu z II kwartałem można zauważyć spadek aż o 18 proc.
– Wydaje mi się jednak, że jest to tymczasowe. Podejrzewam, że w 2017 r. ofert pracy za granicą będzie więcej – tłumaczy Jurkiewicz.

Największe wzrosty ofert pracy w porównaniu do II kwartału br., odnotowały następujące branże: przemysł ciężki/wydobywczy (wzrost o 91 proc.), produkcja (wzrost o 80 proc.), zakupy (59 proc.), logistyka (53 proc.), farmacja (38 proc.), IT – ERP (32 proc.) i IT – sprzedaż (23 proc.).

III kwartał br. vs III kwartał 2015 r.


W niektórych regionach liczba ofert pracy w III kwartale br., w porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku, wzrastała w mocno zauważalny sposób. Przykładowo zapotrzebowanie na doradców/konsultantów w województwie pomorskim wzrosło prawie czterokrotnie.

Przydatne linki:
Oferty pracy


W województwie wielkopolskim o 168 proc. wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników w biurach obsługi klienta. Z kolei w województwie kujawsko-pomorskim siedmiokrotnie zwiększyła się liczba ofert pracy w medycynie i opiece zdrowotnej.
– Medycyna to jedna z 8 inteligentnych specjalizacji w tym województwie. Władze mocno nastawiają się tam na promowanie tego typu działalności i dlatego przybywa tam ofert pracy w tej branży – tłumaczy Jurkiewicz.

W całej Polsce, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w następujących branżach: administracja państwowa, produkcja, motoryzacja, weterynaria, energetyka i obsługa klienta.

Z drugiej strony spadki liczby ofert pracy we wszystkich województwach można zauważyć tylko w branży edukacyjnej. Największe w województwie opolskim (o 88 proc.).

fot. mat. prasowe

Dynamika ofert pracy

Ilość ofert pracy wzrosła w każdym województwie, najsłabiej na Podkarpaciu.


Mniej pracy


Zaskoczeniem w najnowszym Liczniku rynku InfoPraca.pl jest spory spadek liczby ofert pracy w szeroko rozumianej sprzedaży. Pracy dla przedstawicieli handlowych było o 26 proc. mniej niż w II kwartale. Sprzedaż detaliczna odnotowała o 24 proc. mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, a sprzedaż – Account Management aż o 31 proc. (mniej o 500 ofert).

Inne branże, w których dotychczas pracy nie brakowało, a jednak w ostatnim kwartale było jej mniej, to: turystyka i hotelarstwo, inżynieria, ubezpieczenia, IT—programowanie i finanse. Mniej też o 35 proc. było ofert dla kadry zarządzającej.

Hitem administracja i budownictwo


Osoby szukające pracy najchętniej aplikowały na stanowiska administracyjne. Na 1414 ofert wpłynęło aż 35 809 aplikacji. To oznacza, że o jeden etat starało się 25 osób. Na drugim miejscu w rankingu popularności znalazło się budownictwo. Na 1799 ofert odpowiedziało 26 546 osób (15 na jedno miejsce). Na kolejnych znalazły się m.in. HR, instalacje/utrzymanie/serwis, inżynieria, obsługa klienta, logistyka, produkcja i sprzedaż detaliczna.

Z kolei pod względem przeciętnej liczby aplikacji na jedną ofertę pracy hitem okazały się te z branży sport/rekreacja. O jedno miejsce ubiegały się przeciętnie 44 osoby. Z kolei na oferty z branży redakcja/dokumentowanie/tłumaczenie wpływały po 32 aplikacje na miejsce. Na podium znalazła się także branża BHP/ochrona środowiska. Tu o jedno miejsce starało się 28 osób.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek pracy, oferty pracy, bezrobocie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: