eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cyfrowe jest życie staruszka? Starsze pokolenie i nowe technologie

Cyfrowe jest życie staruszka? Starsze pokolenie i nowe technologie

2016-10-04 10:14

Cyfrowe jest życie staruszka? Starsze pokolenie i nowe technologie

Starsze pokolenie i nowe technologie © olly - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Dojrzali Polacy w słabym stopniu korzystają z nowych technologii. Prawda czy fałsz? W świetle wyników badania L’Observatoire Cetelem 2016 "Czy srebrną gospodarkę czeka złoty wiek?" zdecydowanie to drugie. Okazuje się bowiem, że regularne korzystanie z urządzeń cyfrowych deklaruje aż 43 proc. mieszkańców naszego kraju w wieku 50-75 lat. To świetny rezultat, dwukrotnie przewyższający średnią europejską. Polscy respondenci podkreślają znaczenie internetu, uznając go za dobrą alternatywę dla telewizji, którą nad Wisłą ogląda się rzadziej niż w innych krajach. Do jakich jeszcze wniosków prowadzi badanie BNP Paribas Personal Finance?

Przeczytaj także: Obawiamy się starości. Głównie utraty sprawności i samodzielności

50+ w sieci


Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że zdecydowanie wolą oni komputery stacjonarne niż urządzenia mobilne (tablety, smartfony, laptopy). Okazuje się również, że Internet towarzyszy im właściwie o każdej porze dnia, nierzadko wieczorami i nocą starsze pokolenie korzysta z niego częściej niż młodsze. Statystyczny starszy Europejczyk spędza przed ekranami komputerów i telewizorów 27 godzin tygodniowo, a więc o 20 proc. więcej niż młode pokolenie. Co interesujące, w naszym kraju reprezentanci grupy wiekowej 50+ więcej czasu spędzają na odwiedzaniu stron internetowych (10,45 godzin w tygodniu), niż na oglądaniu telewizji (8 godzin w tygodniu).

Dla badanej grupy Polaków korzystanie z Internetu stanowi część procesu zakupowego. 67 proc. zapoznaje się z komentarzami internautów, 73 proc. regularnie zagląda do internetowych porównywarek cen, a 12 proc. uważa opinie internautów za decydujące kryterium.

Mimo rosnącego zainteresowania nowymi technologiami, rzadko kupują w sieci. Odsetek osób, które decydują się na zakup ubrań online wynosi 13 proc., podczas gdy średnia europejska wynosi 23 proc. Główny powód takiego zachowania to chęć obejrzenia towaru przed kupnem oraz brak zaufania do płatności internetowych.
– Nasze badanie zostało przeprowadzone wśród osób pomiędzy 50. a 75. rokiem życia. Wyniki raportu pokazują, że ta grupa sprawnie korzysta z możliwości, jakie dają nowe technologie. Starają się podążać za trendami i dokonywać dobrych wyborów dla siebie. Internet służy im jako źródło informacji i sposób na porównanie cen, natomiast tradycyjne sklepy pozostają wciąż ich ulubionym miejscem dokonywania zakupów – powiedział Krzysztof Wojciechowski, dyrektor Zarządzający Pionu Sprzedaży Consumer Finance w Banku BGŻ BNP Paribas. –Badana grupa ceni sobie więzi społeczne i relacje z bliskimi. Biorą pod uwagę opinie innych osób i ufają radom znajomych i rodziny. W codziennym życiu potrafią znaleźć równowagę między własnymi zainteresowaniami i rozwijaniem pasji, a czasem przeznaczonym dla bliskich osób – dodał Krzysztof Wojciechowski.

„Dobra starość”


Badana grupa osób z całej Europy, zapytana o skojarzenia z „dobrą starością” na pierwszym miejscu wskazuje zachowanie zdrowia, otoczenie przez osoby bliskie oraz dobrą sytuację finansową. W Polsce „dobra starość” oznacza obecność bliskich osób (77 proc.), dobrą sytuację finansową (60 proc.) oraz wygodne otoczenie (26 proc.).

fot. mat. prasowe

Jak, w skali od 1 do 10, opisałabyś/opisałbyś swoje warunki życia?

Hiszpańskie i włoskie gospodarstwa domowe w pełni korzystają z ożywienia i napędzają wzrost konsumpcji.

fot. mat. prasowe

Jak, w skali od 1 do 10, opisałabyś/opisałbyś ogólną sytuację w swoim kraju?

Jak co roku europejscy konsumenci o mniej więcej jeden punkt lepiej oceniają swoją sytuację osobistą niż ogólną sytuację swojego kraju


Czas dla siebie


Ponad 30 proc. mieszkańców Europy w wieku 50-75 lat chodzi do kin, teatrów i muzeów przynajmniej raz w miesiącu. W Polsce te statystyki są bardzo zbliżone. Ogromną popularnością w tej grupie cieszy się turystyka. Jako jedna z przeszkód uniemożliwiających realizację podróżowania są finanse (dla 80 proc. ankietowanych). Drugi powód to pogarszający się stan zdrowia (18 proc.). 41 proc. osób starszych w Europie zadeklarowało wyjazd na wakacje lub poza miasto co najmniej trzy raz w ciągu ostatniego roku. W Polsce takich wskazań było nieco mniej – 39 proc.

fot. mat. prasowe

Przez najbliższe 12 miesięcy spodziewasz się…

19% badanych deklaruje, że zwiększy zarówno oszczędności, jak i wydatki.

fot. mat. prasowe

Czy w najbliższych 12 miesiącach zamierzasz kupić następujące produkty/usługi?

Najwięcej wydajemy na podróże i rozrywkę oraz urządzenia cyfrowe. Coraz więcej na samochody. Domy i mieszkania kupujemy rzadziej.


Z badania wynika również, że mieszkają oni razem ze swoimi dziećmi i coraz dłużej współdzielą domy rodzinne. Aż 57 proc. z nich w Hiszpanii żyje pod „jednym dachem” ze swoim potomstwem, które nie przekroczyło 29 roku życia. Natomiast w Polsce 37 proc. ludzi starszych mieszka z dziećmi, które nie ukończyły 28 lat.
Sytuacja zawodowa i osobista dzieci oraz wnuków jest powodem do niepokoju dla prawie dwóch trzecich respondentów (64 proc.). W Polsce ten odsetek jest nieco wyższy i wynosi 70 proc.

fot. mat. prasowe

Seniorzy i rodzina

43% badanych z grupy między 50. a 60. rokiem życia dalej utrzymuje dzieci pod swoim dachem.

fot. mat. prasowe

Bieda w grupie wiekowej powyżej 65. roku życia

Badania pokazują, że bieda w najmniejszym stopniu dotyka Czechów.

fot. mat. prasowe

„Dobrze się zestarzeć” znaczy przede wszystkim „zachować zdrowie”.

Z tym stwierdzeniem zgadza się zdecydowana większość respondentów.


Informacje o badaniu:
Badanie zostało przeprowadzone wspólnie z firmą ankietującą i doradczą BIPE od 2 listopada do 14 grudnia 2015 r. Wzięło w nim udział 10 673 Europejczyków z 13 krajów. Badane grupy w każdym kraju liczyły co najmniej 800 osób (we Francji 1004), w tym co najmniej 275 z nich to osoby między 50. a 75. rokiem życia. Ankietę przez Internet przeprowadziła firma TNS Sofres. Panel TNS_LSR, próba kwotowa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: