eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektor MŚP: ocena II kw. 2016 i prognoza III kw. 2016

Sektor MŚP: ocena II kw. 2016 i prognoza III kw. 2016

2016-09-02 12:09

Sektor MŚP: ocena II kw. 2016 i prognoza III kw. 2016

Wśród przedsiębiorców panuje optymizm © punghi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Nie jest źle. Przynajmniej jeżeli chodzi o badane przez Instytut Keralla Research nastroje towarzyszące przedstawicielom sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Najnowszy odczyt wskaźnika KERNA wskazuje na minus 53,95 pkt. Za ten wynik odpowiadają w znacznej mierze dobre oceny kondycji firm i rodzimej gospodarki. Na uwagę zasługuje również obrazujący skłonność do inwestycji Index ZAIR, który - pomimo spadku względem ostatniego badania - ciągle znajduje się na bardzo wysokim poziomie.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena I kw. 2016 i prognoza II kw. 2016

Najnowsze badanie Instytutu Keralla Research dowodzi, że sytuacja w polskim biznesie nie wygląda źle. W trzecim kwartale wśród mikro, małych i średnich firm panował spory optymizm. Jeszcze w kwietniowym pomiarze grono optymistów liczyło sobie 9,2 proc., natomiast teraz jest ich już 20,2 proc. Poprawę sytuacji gospodarczej kraju dostrzegają przeważnie małe i średnie firmy oraz producenci. W relacji do poprzedniego kwartału poszerzyła się również rzesza tych, którzy oceniają, że w ostatnich trzech miesiącach poprawie uległa kondycja ich firmy - taka deklaracja padła z ust co piątego przedsiębiorcy.
- Należy zauważyć, że od początku tego roku z każdym kwartałem ubywa przedsiębiorców, którzy spodziewają się pogorszenia kondycji ich biznesu. W pierwszym kwartale pesymistów było 15,8 proc., a teraz już 8,3 proc. Dodatkowo w trakcie siedmioletnich pomiarów nie odnotowaliśmy tak niskiego odsetka firm, które informowałyby o spodziewanym pogorszeniu w biznesie – mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.

W kolejnych miesiącach przedsiębiorcy MŚP nie prognozują żadnych istotniejszych zmian w funkcjonowaniu polskiej gospodarki oraz w swoim biznesie - w większości spodziewają się utrzymania status quo i liczą na utrzymanie dobrej koniunktury.

Z badania Keralla Research wynika też, że w trzecim kwartale nieznacznie spadła skłonność przedsiębiorców do inwestycji. Index ZAIR ilustrujący zmiany w planach zakupowych firm wynosi minus 60,20 pkt. (w relacji do ostatniego pomiaru spadł o 0,60 pkt.) Warto podkreślić, że nadal jest to bardzo dobry wynik, a przedstawiciele sektora MŚP chcą wydatkować w najbliższych trzech miesiącach. Kupować będą głównie firmy produkcyjne, transportowe oraz zatrudniające 10 – 249 pracowników. Podjęto decyzje przede wszystkim o inwestowaniu w oprogramowanie, nieruchomości, a także remont lokali i pomieszczeń. Zwiększyć zatrudnienie natomiast istotnie częściej planuje przemysł. Tradycyjnie, inwestycji w trzecim kwartale nie planują mikro firmy.

KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP - Przedsiębiorcy lepiej oceniają kondycję krajowej gospodarki w minionym kwartale


W trzecim kwartale znacząco wrosła liczba przedstawicieli sektora MŚP, którzy zauważają poprawę kondycji polskiej gospodarki w ostatnim kwartale. Jeszcze w kwietniowym pomiarze optymistów było 9,2 proc., natomiast teraz jest ich 20,2 proc. (zwyżka o 11 pkt. proc.).

Korzystniejszą sytuację gospodarczą w kraju zauważają głównie małe i średnie firmy oraz producenci i przedsiębiorcy prowadzący działalność hotelarską.

O 8,7 pkt. proc. spadł odsetek pesymistycznych ocen kondycji polskiej gospodarki w drugim kwartale. Jako gorszą, sytuację w kraju ocenił blisko co piąty badany, podczas gdy przed trzema miesiącami, w ten sam sposób odpowiadał, co trzeci przedsiębiorca.

fot. mat. prasowe

Krajowa gospodarka w ocenie MSP

Poprawę kondycji polskiej gospodarki w ostatnim kwartale zauważa już co 5 badany.


OCENA KONDYCJI FIRMY - Wzrosła liczba przedsiębiorców, dla których minione trzy miesiące przyniosły poprawę kondycji firmy


Więcej przedsiębiorców - w relacji do poprzedniego kwartału - ocenia, że kondycja ich firmy poprawiła się w minionym kwartale. Dla co piątego przedsiębiorcy ostatnie trzy miesiące były lepsze. To daje wzrost o 3,5 pkt. proc. Warto dodać, że to najwięcej zadowolonych przedsiębiorców od początku 2016 roku.

Optymiści, którzy ostatni kwartał oceniają jako lepszy dla firmy to przede wszystkim przedstawiciele branży handlowej, którzy – przypomnijmy, już w poprzednim odczycie najczęściej kreślili optymistyczne scenariusze dla swojego biznesu na nadchodzące miesiące.

Jednocześnie ubyło przedsiębiorców, według których, ich firma w drugim kwartale ma się gorzej. Niemniej trzeba odnotować, że tak niskiego odsetka pesymistów nie było od początku prowadzenia badań wśród przedstawicieli sektora MŚP, czyli od 2009 roku.

fot. mat. prasowe

Ocena kondycji firmy

Dla co piątego przedsiębiorcy ostatnie trzy miesiące były lepsze.


PROGNOZA SYTUACJI GOSPODARCZEJ POLSKI – Rewolucji w gospodarce raczej nie będzie. Przedsiębiorcy zakładają stabilizację w trzecim kwartale


Zdaniem prawie 49 proc. przedsiębiorców, nadchodzące trzy miesiące nie przyniosą dla krajowej gospodarki żadnych istotnych zmian. Takie zdanie podziela o 10,2 pkt. proc. więcej badanych w relacji do kwietniowego odczytu. Istotnie częściej informują o tym firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników.

Jednocześnie stopniał odsetek ankietowanych przewidujących, że sytuacja w Polsce pogorszy się. W relacji do ostatniego pomiaru oznacza to regres o 2,8 pkt. proc., (wówczas analogicznie twierdziło 23 proc. dziś – 20,2 proc.).

fot. mat. prasowe

Prognoza sytuacji gospodarczej Polski

Stopniał odsetek ankietowanych przewidujących, że sytuacja w Polsce pogorszy się.


PROGNOZY KONDYCJI WŁASNEJ FIRMY - Od początku tego roku z każdym kwartałem ubywa przedsiębiorców, którzy spodziewają się pogorszenia kondycji ich biznesu


Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o prognozy dotyczące własnej działalności, bowiem większość przedsiębiorców nie przewiduje żadnych zawirowań w firmie w trzecim kwartale. Taki scenariusz, w przeciwieństwie do mikro i małych firm, istotnie częściej zakładają średnie przedsiębiorstwa.
W pierwszym kwartale pesymistów było 15,8 proc., w drugim – 11,2 proc, a w trzecim już 8,3 proc. (spadek o 7,5 pkt. proc wobec styczniowego pomiaru i o 2,9 pkt. proc. w odniesieniu do kwietniowego).

Na poprawę liczą przede wszystkim właściciele zatrudniający od 10 do 49 osób.

fot. mat. prasowe

Prognoza kondycji własnej firmy

W pierwszym kwartale pesymistów było 15,8 proc., w drugim – 11,2 proc, a w trzecim już 8,3 proc.


WSKAŹNIK KERNA – wzrósł do – 53,95 pkt.


Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 53,95 pkt. na minusie. Wobec ostatniego odczytu oznacza to nieznaczny wzrost, bo o 1,48 pkt. Jest to, podobnie jak w kwietniowym pomiarze, wynik zbliżony do uzyskanego drugim kwartale ubiegłego roku, kiedy to wskaźnik KERNA osiągnął 54,51 pkt na minusie.

Na wyniku zaważyły głównie bardzo dobre oceny minionych trzech miesięcy, zarówno jeśli chodzi o krajową gospodarkę, jak i kondycję własnej firmy. Poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce, w przeciwieństwie do najmniejszych przedsiębiorstw, zauważają przede wszystkim małe i średnie firmy. W prognozach na nadchodzący kwartał przedsiębiorcy sektora MŚP nie spodziewają się żadnych poważniejszych zmian w funkcjonowaniu zarówno własnego biznesu, jak i w gospodarce.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik nastrojów Kerna

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 53,95 pkt. na minusie.


INDEX ZAIR – wzrósł do – 60,20 pkt


Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR wyniósł 60,20 pkt. na minusie. Uzyskany wynik wobec poprzedniego jest niższy o symboliczne 0,30 pkt. Jednocześnie warto podkreślić, że w dalszym ciągu jest to jeden z najlepszych wyników. Dla porównania, w ubiegłym roku w analogicznym okresie ZAIR uzyskał wynik minus 75,00 pkt., natomiast w 2014 roku – 66,70 pkt. na minusie. Spośród 12 badanych obszarów zakupowych, w większości z nich przedsiębiorcy przejawiają większą skłonność do inwestycji. Największy wzrost dotyczy planowanych remontów hal i pomieszczeń (wzrost z minus 65,9 pkt. do minus 54,6 pkt.) oraz zakupu nowego oprogramowania (zwyżka o 10,5 pkt.). Więcej przedsiębiorców zamierza także ponieść wydatki na infrastrukturę telekomunikacyjną oraz zainwestować w sklep internetowy.

fot. mat. prasowe

Indeks ZAIR

Indeks oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie.


Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób.

W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.

Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.

Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: sierpień 2016.

Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: