eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nielubiani przedsiębiorcy

Nielubiani przedsiębiorcy

2006-02-21 00:47

Prywatni przedsiębiorcy w Polsce nie są lubiani - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie "Rzeczpospolitej". Zaledwie co trzeci dorosły Polak żywi wobec nich pozytywne uczucia.

Przeczytaj także: Status przedsiębiorcy w świetle polskiego prawa

Opinie o tym, że przedsiębiorcy nie są w Polsce lubiani, częściej przeważają wśród mężczyzn niż kobiet. O niechęci mówią zwłaszcza trzydziesto-, czterdziestoletni pracownicy umysłowi, niewykwalifikowani robotnicy zamieszkujący w Polsce południowo- i środkowo-wschodniej.

Paradoksalnie, bo gdy nawet gdy nie lubimy przedsiębiorców, to większość z nas marzy o takiej właśnie drodze życiowej dla swoich dzieci. Chcemy, by zakładały one własne firmy. Siedmiu na dziesięciu Polaków poparłoby takie zamiary syna lub córki, dwóch nie ingerowałoby, a przeciwny byłby tylko jeden.

Najgorzej jest oceniany stosunek polskich przedsiębiorców do pracowników. Aż 60 procent Polaków uważa, że prywatni przedsiębiorcy nie troszczą się o załogi. Ale aż siedmiu na dziesięciu Polaków uznaje, że przedsiębiorca jest pożyteczny dla społeczeństwa.

Wyżej jest oceniana uczciwość przedsiębiorców wobec kontrahentów i klientów niż wobec państwa. Tylko jedna trzecia Polaków uważa, że polscy biznesmeni uczciwie płacą podatki i przestrzegają prawa.

Polacy zauważają, że przedsiębiorcy pracują więcej niż inni - dwa lata temu niewiele ponad jedna trzecia rodaków dostrzegała, iż prywatny przedsiębiorca pracuje więcej niż inni, dziś przekonana jest o tym już ponad połowa badanych (56 procent).

Badania na zlecenie "Rzeczpospolitej" przeprowadziła GfK od 3 do 5 lutego 2006 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 958 dorosłych Polaków.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: