eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Usługi bankowe oczami przedsiębiorcy

Usługi bankowe oczami przedsiębiorcy

2016-05-27 16:30

Usługi bankowe oczami przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy a finansowanie działalności © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Chociaż popularność produktów kredytowych ciągle wzrasta, w finansowaniu swojej działalności polski sektor MSP ciągle posiłkuje się przede wszystkim środkami własnymi. Kredyty są jednak najbardziej powszechnym źródłem zewnętrznego pozyskiwania środków - korzysta z nich niemal połowa średnich przedsiębiorstw i co trzecia mała firma - wynika z badania „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach bankowych”.

Przeczytaj także: Oferta banków powinna być zróżnicowana

Kredyt bankowy jest najpowszechniejszym źródłem finansowania działalności dla 47% średnich firm (obroty w przedziale 3,6 mln – 30 mln zł) oraz 35% małych i mikro przedsiębiorstw (obroty do 3,6 mln zł). Ciągle jednak przeważająca cześć firm z obu segmentów (odpowiednio 85% i 84%) -finansuje swoją działalność za pomocą środków własnych. To jeden z głównych wniosków, z badania „Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa o usługach bankowych” - wspólnego projektu CBM Indicator, Warszawskiego Instytutu Bankowości i Związku Banków Polskich. Badanie metodą indywidualnych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych przeprowadzone zostało na przełomie stycznia i lutego i objęło swoim zasięgiem ponad 1200 polskich przedsiębiorców.
- Prawie 187 mld zł – tyle na koniec marca br. wyniosła wartość kredytów udzielonych przedsiębiorcom z segmentu MSP przez banki. Banki są najważniejszym źródłem finansowania zewnętrznego dla polskich przedsiębiorców i jednocześnie kredyt bankowy jest stosunkowo najłatwiejszą do pozyskania formą finansowania zewnętrznego. Zgodnie z wynikami Raportu Banku Światowego i IFC „Doing Business 2015” Polska, w ogólnym rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, zajęła 32. miejsce w gronie 189 państw. Podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu, najwyższą - 17. pozycję zanotowaliśmy w kategorii ‘łatwość uzyskiwania kredytu’. Nie ma w Polsce zewnętrznego źródła finansowego, także publicznego, które zaoferowałoby przedsiębiorcom większe wsparcie. Ale jest szereg zagrożeń które mogą ograniczyć strumień finansowania kredytowego – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Czynniki decydujące o wyborze banku - małe firmy

Wysokość prowizji i opłat oraz zakres ofert to główne czynniki decydujące o wyborze tej, a nie innej, instytucji finansowej.


W I kwartale 2016 roku nastąpił przeszło dwukrotny wzrost wykorzystania kredytu inwestycyjnego w porównaniu do analogicznego okresu 2015 roku. Dodatkowo ponad jedna czwarta (29%) mikro i małych firm korzysta z kredytów obrotowych preferując ten rodzaj kredytowania wydatków bieżących. Na kolejnych miejscach pod względem znaczenia źródeł finansowania wymienić należy także leasing, pożyczki rodzinne, kredyt kupiecki oraz kredyty konsumpcyjne dla osób fizycznych.

fot. mat. prasowe

Czynniki decydujące o wyborze banku - średnie firmy

Dla średnich firm najważniejszy okazuje się zakres oferty.


Mimo, że zdecydowana większość badanych przedsiębiorstw (81%) odnotowała w ubiegłym roku zyski, przedsiębiorcy nie są skłonni do inwestowania nadwyżek finansowych. Połowa zarówno małych jak i średnich firm zatrzymuje wolne środki na rachunku nie lokując ich, natomiast jedna piąta małych firm i ponad jedna trzecia średnich firm nie posiadają wolnych środków. Jedynie co szósta średnia firma lokuje wolne środki finansowe, co jest stabilnym wynikiem w porównaniu do ubiegłorocznego pomiaru, natomiast w przypadku małych firm, lokowanie wolnych środków finansowych jest dwukrotnie częstsze. W bieżącym roku najbardziej popularne kierunki lokowania wolnych środków finansowych to: krótkoterminowe złotowe (do 30 dni) oraz lokaty bankowe złotowe średnioterminowe (od 1 do 6 miesięcy).

fot. mat. prasowe

Źródło finansowania - małe firmy

Małe firmy w finansowaniu swojej działalności preferują wykorzystanie środków własnych


- Lokowanie nadwyżek finansowych w zdecydowanej większości przypadków ma miejsce w banku podstawowym, a jedynie co dziesiąta mała i średnia firma lokuje wolne środki również w innych instytucjach finansowych. Połowa badanych przyznała, że wolne środki w ich firmach pozostają na rachunku bieżącym, natomiast ponad jedna trzecia badanych średnich firm twierdzi, że firma w ogóle nie posiada wolnych środków finansowych – komentuje prof. Jan Garlicki, Dyrektor Generalny Centrum Badań Marketingowych INDICATOR, autor badań.

fot. mat. prasowe

Źródło finansowania - średnie firmy

Dla średnich firm drugim, najważniejszym źródłem finansowania jest kredyt bankowy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: