eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Leasing detronizuje kredyt, ale wygrywają i tak własne środki

Leasing detronizuje kredyt, ale wygrywają i tak własne środki

2018-05-28 07:23

Leasing detronizuje kredyt, ale wygrywają i tak własne środki

Leasing detronizuje kredyt © duncanandison - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Najnowszy odczyt „Barometru EFL”, czyli wprowadzonego na początku 2015 roku indeksu informującego o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju, dowiódł, że polski sektor MŚP zamierzają powiększać inwestycje. To oznacza również, że potrzebne im będą pieniądze. I wprawdzie z deklaracji respondentów wynika, że najpopularniejszą metodą finansowania działalności pozostają środki własne, to widać również, że często sięgają po leasing (50 proc. wskazań), który znajduje się obecnie na czele listy zewnętrznych źródeł finansowania. Dodatkowo, wśród przedstawicieli MŚP widoczne jest największe od trzech lat zainteresowanie ubezpieczeniem majątku firmy (40,5 proc.).

Przeczytaj także: Faktoring, leasing czy kredyt? Finansowanie działalności MŚP

Po pierwsze, liczą się trzy narzędzia zewnętrzne


Już od samego początku prowadzenia badań na potrzeby „Barometru EFL” wyraźnie było widać, że rodzimy sektor MŚP do finansowania działalności najczęściej wykorzystują środki własne. Nie inaczej było również w II kwartale br. - aż 90% respondentów zadeklarowało, że pieniądze na inwestycje wyjmuje z własnego portfela. Jeżeli chodzi zaś o finansowanie z zewnątrz, to okazuje się, że na pierwsze miejsce powrócił leasing, z którego korzysta co druga pośród małych i średnich firm (50,3 proc.). Sporym zainteresowaniem cieszy się również kredyt bankowy (45,7 proc.) oraz ubezpieczenie majątku firmy (40,5 proc.), które uzyskało w II kwartale br., najwięcej wskazań od przeszło 3 lat.
- Zarządzający przedsiębiorstwami z sektora MŚP stawiają na dywersyfikację narzędzi, z których korzystają w celu finansowania swoich inwestycji. Oczywiście cały czas najchętniej wybierana jest gotówka i to dobrze, bo zainwestowana „pracuje” i przyczynia się do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast chodzi o instrumenty zewnętrzne, to zestaw trzech z nich jest najpopularniejszy. Składa się z leasingu, kredytu bankowego i ubezpieczenia majątku firmowego. O ile obecność leasingu i kredytu nie dziwi, o tyle fakt, że aż 4 na 10 przedsiębiorców korzysta z ubezpieczenia majątku firmy, może być interesujący. W moim przekonaniu świadczy to o coraz większej dojrzałości finansowej małych i średnich firm, które w ten sposób zabezpieczają swoje inwestycje na wypadek niespodziewanych szkód – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Po drugie, im większy tym odważniejszy


Niezmiennie widać też kolejną tendencję, zgodnie z którą, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu. Podczas gdy wśród mikro firm 36,5 proc. zarządzających bazuje na tym produkcie, to wśród małych ten odsetek wynosi 53,6 proc., a wśród średnich podmiotów aż 2/3 przedsiębiorców finansuje swoją działalność leasingiem (65,8 proc.). Wynik ten koresponduje z największym optymizmem wśród „średniaków” dotyczącym planów inwestycyjnych na najbliższe miesiące – 38 proc. z nich twierdzi, że będzie w II kwartale więcej inwestować. Co więcej, 1 na 5 firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników uważała, że będzie mieć większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. Wśród mikro firm tylko co dziesiąty przedsiębiorca wyrażał taką opinię.

Po trzecie, produkujemy i handlujemy w leasingu


Kolejny kwartał z rzędu firmy produkcyjne najczęściej ze wszystkich (6 branż) korzystają z leasingu (62% wskazań). Jest to związane z finansowaniem w ten sposób maszyn i urządzeń do produkcji. Nieco mniej przedsiębiorstw, bo 58 proc., leasinguje inwestycje w transporcie, m.in. flotę pojazdów. Trzecią branża za pan brat z leasingiem jest handel, którego 53,3 proc. przedstawicieli sięga po leasing.

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 19-27 kwietnia 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: