eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Faktoring, leasing czy kredyt? Finansowanie działalności MŚP

Faktoring, leasing czy kredyt? Finansowanie działalności MŚP

2017-07-18 10:52

Faktoring, leasing czy kredyt? Finansowanie działalności MŚP

Leasing © gustavofrazao - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jeżeli przyjrzeć się źródłom, z których firmy z sektora MŚP czerpią środki na finansowanie działalności, okaże się, że najpopularniejsze są środki własne. Jednocześnie 9 na 10 przedsiębiorców przepytanych na potrzeby 13. fali badania Bibby MSP Index deklaruje znajomość faktoringu, a co dziesiąty (11%) - korzystanie z tego rozwiązania (wzrost o 2,4 p.proc względem poprzedniej edycji badania). Ankietowani poproszeni o stworzenie rankingu najbardziej popularnych form finansowania uplasowali faktoring na 4. miejscu, za leasingiem, funduszami unijnymi oraz pożyczkami.
Przebadani na potrzeby Bibby MSP Index przedsiębiorcy zostali poproszeni o porównanie trzech narzędzi finansowania działalności: kredytu, leasingu i faktoringu. Z udzielonych przez nich odpowiedzi wynika, że ten ostatni jest doceniamy przede wszystkim za najmniej rozbudowaną biurokrację, gwarancję szybkiego otrzymania pieniędzy oraz brak wymogu odnośnie dodatkowych zabezpieczeń. Nieco gorzej wypada pod względem kosztowym - w tym przypadku otrzymał najniższą notę spośród wszystkich badanych narzędzi. Jeżeli chodzi natomiast o łatwość pozyskania środków oraz konkurencyjność oferty, to faktoring plasuje się na drugiej pozycji, tuż za leasingiem.
Porównując faktoring, leasing i kredyt należy przede wszystkim zwracać uwagę na charakterystykę danego źródła finansowania działalności. Niemal 6 na 10 ankietowanych (58%) deklaruje, że korzysta z pożyczki bankowej, a prawie połowa (48%) - z leasingu. Przedsiębiorcy, którym brakuje gotówki częściej szukają możliwości zdobycia środków finansowych w pożyczce lub leasingu niż faktoringu – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Zdaniem prawie 80% ankietowanych faktoring poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, a ponad 72% uważa, że skraca również czas oczekiwania na gotówkę. Blisko 70% badanych stwierdziło, że faktoring ogranicza ryzyko udzielania kredytów handlowych odbiorcom firmy. Działania faktora według ponad 65% badanych mają również wpływ na zmniejszenie pracochłonności obsługi należności, ale również dyscyplinują dłużników firmy i zmniejszają jej zapotrzebowanie na źródła finansowania bez wzrostu zadłużenia.

fot. mat. prasowe

Faktoring a leasing i kredyt

Sektor MŚP najczęściej decyduje się na kredyt.


Przedsiębiorcy decydujący się na faktoring mają gwarancję pozyskania środków od swoich klientów, dzięki czemu otrzymują należności w terminie i nie muszą martwić się o przyszłość swojego przedsiębiorstwa – dodaje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.
Ponad połowa przedsiębiorców korzystających z faktoringu ceni sobie w tej formie finansowania jakość obsługi, a prawie 54% również tempo obsługi i reakcji na zlecenie. Ponad 23% badanych dostrzega w faktoringu źródło finansowania, które wyróżnia się łatwym kontaktem z przedstawicielami firmy, a 14% ankietowanych zwraca uwagę na dodatkowe doradztwo faktora.

Informacje o badaniu
Bibby MSP Index to cykliczne badanie sprawdzające aktualną ocenę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw z sektora MSP. 13. fala została zrealizowana w marcu 2017 r. na grupie 450 respondentów. Respondentami były osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych głównie prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w firmach zatrudniających od 9 do 249 pracowników. Wskaźnik Bibby MSP Index obrazuje kondycję firm z sektora MSP na podstawie wnikliwej analizy danych dotyczących zatrudnienia, sprzedaży, inwestycji, płynności finansowej oraz zadłużenia przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone na grupie małych i średnich przedsiębiorstw z 6 branż: budownictwo, przemysł, handel, usługi, transport i pozostałe.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • AOWFaktoring / 2017-09-20 14:59:15

    Mimo, że 9 na 10 przedsiębiorców deklaruje znajomość faktoringu, to jak pokazują inne badania np. przeprowadzone przez Keralla Research, jest zupełnie inaczej - wiedza deklarowana przez przedsiębiorców, a faktyczna znajomość tematu to dwie zupełnie różne sprawy. Również według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, niewystarczająco szeroka oferta i brak wiedzy w przypadku narzędzi nowszych, takich jak faktoring to główne przyczyny tego, że Polscy przedsiębiorcy z sektora MSP w dużej mierze finansują swoją działalność z własnych środków. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: