eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: Agencja Moody’s nie zaszkodzi turystyce?

Wakacje 2016: Agencja Moody’s nie zaszkodzi turystyce?

2016-05-10 12:10

Przeczytaj także: Wakacje 2016: o popycie zadecydują terroryzm i koniunktura?


W tym, co dla wybierających kierunki ma bardzo istotne znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera zajmuje teraz biuro Exim Tours, które ma 24 takie oferty i minimalnie wyprzedza pod tym względem biura Rainbow (22 oferty) oraz biuro Itaka (18 ofert). Wśród mniejszych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji nadal oferuje biuro Net Holiday (7 ofert). Na najliczniejszych kierunkach greckich przodują Rainbow i Grecos (po aż 10 ofert) Net Holiday (6 ofert), na wyspach kanaryjskich Itaka (7 ofert) Exim Tours (5 ofert),na kierunkach tureckich biura Wezyr i Exim Tours (po 4 oferty), a na kierunkach egipskich biura Wezyr (6 ofert) przed Exim Tours (4 oferty) i Sun & Fun (3 oferty).

Warte zaznaczenia :

  • z kierunków greckich nadal największa (i jedyna) przecena utrzymuje się na wyspie Kos (o 22 złote), co może mieć związek z utrzymującymi się jeszcze obawami części turystów odnośnie skutecznego rozwiązania kwestii migrantów, choć w tej kwestii notowany jest już bardzo zdecydowany postęp.
  • z kierunków kanaryjskich relatywnie korzystne wobec zeszłego sezonu ceny nadal występują na Teneryfie (zniżka o 34 złote) i Gran Canarii (zwyżka o 9 złotych), czyli znacznie mniej od średniej zwyżki (o 294 złote) na pozostałych wyspach, a przyczyną takiej sytuacji jest zapewne szczególnie silna konkurencja linii Ryanair na tych dwóch pierwszych kierunkach. Spotykany w niektórych mediach branżowych pogląd, że konkurencja LCC nie wpływa istotnie na sprzedaż w biurach agencyjnych raczej nie znajduje w praktyce potwierdzenia.

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej


1. W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny przelotów na kierunkach turystycznych spadły o średnio 40 złotych, a średnia cena obniżyła się z 815 do 775 złotych, czyli o 4,9 procent. Nieco wzrosły ceny przelotów na Kanary - o średnio 70 złotych (z 977 do 1047 złotych), ale na pozostałych kierunkach spadły o 68 złotych (z 775 do 707 złotych). Najbardziej podrożały tanie przeloty z Krakowa do Barcelony – o 105 złotych, a potaniały z Warszawy do Chanii – o 130 złotych.

Kolejne spadki wykazały ceny przelotów w liniach Wizzair – o średnio 95 złotych (poprzednio o 207 złotych). Największe zniżki dotyczyły tym razem rejsów z Katowic na Cypr – o 470 złotych, a wzrosty rejsów z Warszawy do Burgas – o 12 złotych.

2. Ceny w liniach Ryanair w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego wzrosły niewiele, bo o średnio 35 złotych, przy czym zniżkowały ceny kierunków kanaryjskich – o 102 złote, a zwyżkowały na pozostałych kierunkach – o 57 złotych. Największe wzrosty cen przelotów wobec ubiegłego sezonu odnotowano na rejsach z Krakowa na Maltę – o 445 złotych, a zniżki z Krakowa na Kos – o 350 złotych.

Poziomy cen w liniach Wizzair są nieco niższe niż przed rokiem, a mianowicie o średnio 31 złotych. Najbardziej wzrosły ceny przelotów z Warszawy na Cypr – o średnio 285 złotych, a spadły z Warszawy na Korfu – o 320 złotych. W liniach Norwegian wyraźnie zdrożały przeloty z Warszawy do Malagi – o 218 złotych.

3. W ostatnim tygodniu ceny rejsów w tanich liniach na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów z wylotami z Warszawy straciły nieco z swojej przewagi w zakresie cen nad przelotami czarterowymi, a z Katowic i z Krakowa odwrotnie. Średnia cena rejsów z Warszawy spadła w tanich liniach z 836 do 804 złotych natomiast w połączeniach czarterowych spadła trochę bardziej, bo z 1143 do 1087 złotych, a średnia różnica wyniosła 283 złote (poprzednio 307 złotych). Na trasach z Katowic i z Krakowa średnia cena w tanich liniach wzrosła z 795 do 756 złotych, a w czarterach wzrosła z 1094 do 1098 złotych. Średnia różnica wyniosła 342 złote, a więc więcej niż w poprzednim zestawieniu (299 złotych). Ceny w LCC są w tym sezonie są jednak bliższe cenom przelotów czarterowych niż miało to miejsce w poprzednim sezonie, ponieważ, a zwłaszcza w first minute oraz w I kwartale 2015 roku, różnice cen przelotów z Warszawy oraz również z Katowic i Krakowa na korzyść tanich linii przekraczały nawet 500 złotych.

poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: