eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Cyfryzacja w przemyśle: szansa, czy zagrożenie?

Cyfryzacja w przemyśle: szansa, czy zagrożenie?

2016-05-05 10:55

Cyfryzacja w przemyśle: szansa, czy zagrożenie?

Cyfryzacja przemysłu – szansa, czy zagrożenie? © Coloures-pic - Fotolia.com

Obszar tzw. cyfryzacji przemysłu – często nazywany Przemysłem 4.0 – pojawia się w unijnej debacie publicznej już od dłuższego czasu. Niestety, w dalszym ciągu jest to temat stosunkowo rzadko podejmowany na krajowym podwórku, a może mieć on ogromne znaczenie dla Polski i przyszłości polskiego przemysłu w perspektywie 10-15 lat.

Przeczytaj także: Przemysł 4.0 i sieć 5G. Jakie korzyści niesie to połączenie?

Cyfryzacja Przemysłu to nowe podejście do szeroko rozumianej produkcji (m.in. w kontekście re-industrializacji Europy), zakładające stosowanie nowoczesnych technologii informatycznych (ICT) w całym procesie wytwórczym – od projektowania, poprzez produkcję i eksploatację, kończąc na utylizacji i ponownym przetwarzaniu.

Największe gospodarki europejskie od kilku lat intensywnie pracują nad narodowymi strategiami w zakresie cyfryzacji przemysłu. Powstały już rozbudowane strategie krajowe m.in. w Niemczech, Francji, czy w Wielkiej Brytanii. Warto również zauważyć, iż państwa naszego regionu (grupy V4, w której od połowy roku przejmujemy przewodnictwo) – jak Czechy, czy Węgry również pracują nad strategiami narodowymi obszaru cyfryzacji przemysłu, które zamierzają przedstawić w najbliższych miesiącach. Czas jest tu o tyle ważny, iż Komisja Europejska planuje do końca br. opublikować założenia i kierunki poszczególnych państw EU.

fot. Coloures-pic - Fotolia.com

Cyfryzacja przemysłu – szansa, czy zagrożenie?

W najnowszych badaniach oszacowano, że cyfryzacja produktów i usług zapewni przemysłowi w Europie ponad 110 mld euro dodatkowych przychodów rocznie w ciągu następnych 5 lat.


19 kwietnia 2016 r. KE opublikowała kilka ważnych dokumentów w ramach tzw. pakietu przemysłowego, m.in.: „Cyfryzacja Europejskiego Przemysłu – Pełne wykorzystanie możliwości jednolitego rynku cyfrowego”, „Priorytety w normalizacji ICT na jednolitym rynku cyfrowym” oraz „Europejska inicjatywa przetwarzania w chmurze – budowanie w Europie konkurencyjnej gospodarki opartej na danych i wiedzy”.

Wszystkie te dokumenty oraz sygnalizowane tam działania KE pokazują jasny i spójny kierunek. Co ważne, wiąże się to również z alokacją oraz późniejszą dystrybucją bardzo dużych środków europejskich.
„W najnowszych badaniach oszacowano, że cyfryzacja produktów i usług zapewni przemysłowi w Europie ponad 110 mld euro dodatkowych przychodów rocznie w ciągu następnych 5 lat. Oczekuje się, że tylko w Niemczech dalsza cyfryzacja przemysłu spowoduje wzrost produktywności na poziomie do 8 proc. w ciągu dziesięciu lat oraz wzrost przychodów o ok. 30 mld euro rocznie. Doprowadzi to do wzrostu zatrudnienia o 6 proc. Już teraz blisko jedna trzecia wzrostu produkcji przemysłowej ogółem w Europie jest skutkiem zastosowania technologii cyfrowych. (…) Celem niniejszego komunikatu jest zatem wzmocnienie konkurencyjności UE w zakresie technologii cyfrowych oraz zapewnienie, aby każdy sektor przemysłu w Europie, niezależnie od gałęzi, lokalizacji i wielkości, mógł w pełni korzystać z innowacji cyfrowych.” – Komisja Europejska, COM(2016)-180, 19.04.2016, Bruksela.

Mając na uwadze powyższe, możliwie szybkie zidentyfikowanie oraz podejmowanie na arenie europejskiej interesów polskich przedsiębiorców i polskiego przemysłu (w kontekście cyfryzacji przemysłu), wydaje się być absolutnie kluczowe i niezbędne. Dodatkowo, cały ten obszar doskonale wpisuje się w działalność proinnowacyjną i prorozwojową, która może być „europejskim” elementem „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz jednym z kierunków przyszłej dyplomacji gospodarczej. Z racji nieodłącznego powiązania oraz przenikania się obszarów cyfryzacji i przemysłu jest to znakomite pole oraz oś strategicznej współpracy Ministra Rozwoju i Ministra Cyfryzacji (o czym pisaliśmy kilka tygodni temu w materiale „Współpraca Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Cyfryzacji jest kluczowa dla rozwoju polskiej innowacyjności.”).

Krzysztof Szubert minister ds. cyfryzacji w Gospodarczym Gabinecie Cieni

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: