eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak IT wpływa na rozwój i wyniki firmy?

Jak IT wpływa na rozwój i wyniki firmy?

2016-05-02 11:58

Przeczytaj także: Wydatki na IT w 2014 r. - wzrost będzie niewielki


Firmy z grupy High performers aktywnie testują, adaptują i doskonalą nowopowstające rozwiązania i innowacje IT. Widać silną korelację między adaptacją technologii a rezultatami biznesowymi – im większa gotowość do nadążania za trendami w transformacji cyfrowej tym lepsze wyniki firm.

Nowa rola szefa IT, wyzwania związane z kompetencjami


Rośnie odpowiedzialność CIO i oczekiwania względem tej funkcji. Dziś szef IT nie odpowiada tylko za swój dział – od funkcji tej wymaga się kształtowania i realizowania wizji, która uwzględnia całościowe spojrzenie na firmę. Tradycyjna rola szefa IT (CIO) przeobraża się w rolę „szefa polityki cyfrowej” firmy (CDO – Chief Digital Officer) . Na takim bezcenne jest przygotowanie z obszaru marketingu, szeroka wiedza praktyczna o zachowaniu i potrzebach klientów oraz silna motywacja do monitorowania trendów technologicznych. Kluczowe są też kompetencje miękkie, umiejętność komunikowania się z ludźmi, kreowanie wizji, inteligencja emocjonalna, przywództwo.

Rolę CIO określają coraz silniejsze oczekiwania zarówno klientów jak i samych pracowników, by technologie wykorzystywane przez organizacje były przede wszystkim przyjazne ludziom – klientom i pracownikom.

Niemal trzy czwarte szefów IT przyznaje, że inwestycje w rozwój talentów i kompetencji informatycznych stały się głównym priorytetem, i będą kluczowe nie tylko w ciągu najbliższego roku ale nawet dekady. Szefowie narzekają na niedostateczną dostępność kompetencji, programistów, a także ekspertów i ośrodków rozwojowych, które zapewniłyby stały rozwój kompetencji już zatrudnionych kadr.

Największe braki kompetencji CIO wskazują w obszarach:
  • inżynierii i przetwarzania danych,
  • bezpieczeństwa IT,
  • produkcji i rozwoju oprogramowania.

Firmy z grupy High performers najwięcej i najczęściej (ponad 90%) inwestują w rozwój kompetencji pracowników IT. Wśród firmy o wynikach poniżej przeciętnej niewiele ponad połowa (55%) inwestuje w rozwój pracowników IT.

Przywództwo daje wyniki – to dziś jedna z najważniejszych cech menedżera IT. W gronie firm o najlepszych wynikach biznesowych aż dwie trzecie CIO twierdzi, że zdolności przywódcze stanowią bezcenną wartość. W gronie firm o wynikach poniżej przeciętnej odsetek ten wynosi zaledwie 15%.

Co decyduje o przewadze konkurencyjnej


Wg szefów IT przewagę buduje się dziś dzięki prędkości działania. Aż 72% firm z grupy High performers zdolne jest tworzyć i wdrażać nowe aplikacje w czasie 3 miesięcy lub nawet krótszym. Deklarację taką składa tylko 46% firm osiągających wyniki poniżej przeciętnej.

Firmy z grupy High performers budują przewagę dzięki wykorzystywaniu rozwiązań informatycznych w modelu hybrydowym. Firmy o słabszych wynikach biznesowych niemal dwukrotnie częściej od reszty bazują wyłącznie na oprogramowaniu wewnętrznym dostępnym tylko w firmie (on-premise).

Wielkim wyzwaniem jest integracja systemów i aplikacji wykorzystywanych przez organizacje. Ponad 2/3 szefów IT odpowiada za utrzymanie i integrację przynajmniej 11 (połowa z nich ponad 25) rozwiązań. Wraz z rosnącą złożonością infrastruktury systemów, dla firm coraz pilniejszą potrzebą jest migracja w chmurę.

80% firm tworzących i wdrażających na swój użytek aplikacje w chmurze robi to ze względu na chęć transformacji obecnego modelu biznesowego.

O przewadze decydują też inwestycje i nakłady na IT. Firmy o lepszych wynikach biznesowych częściej (1,4 do 2 razy) od pozostałych planują dalsze zwiększanie inwestycji.

Na wyniki wpływ ma także postawa względem pozyskiwania niezbędnych kompetencji w obszarze IT. High performersi wolą szkolić i w ten sposób niwelować luki kompetencji, niż szukać specjalistów na rynku. Firmy o najlepszych i średnich rezultatach w porównaniu z firmami o rezultatach poniżej średniej dwukrotnie częściej szkolą swoich pracowników przy użyciu aplikacji i innowacyjnych rozwiązań.

O badaniu „2016 State of IT”
W badaniu wzięło udział ponad 2200 menedżerów działów IT z firm z krajów Ameryki Północnej, Brazylii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz Australii i Japonii. Badanie ograniczono do firm, które rozwój oprogramowania w całości lub części realizują samodzielnie (nie w outsourcingu). Termin „aplikacje” należy rozumieć jako rozwiązania dostępne z poziomu komputera stacjonarnego lub urządzeń mobilnych i wspierające zarówno wewnętrzne działania (pracowników lub partnerów), jak i zewnętrzne (klientów).

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: