eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 5 głównych trendów w IT 2015

5 głównych trendów w IT 2015

2015-01-15 11:27

5 głównych trendów w IT 2015

Jakie trendy w IT w 2015? © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Rok 2014 obfitował w wiele interesujących wydarzeń. Wskaźnik swobodnego dostępu do internetu dla całej populacji na świecie przekroczył magiczną liczbę 40 procent. 12 listopada miało miejsce historyczne lądowanie sondy Rosetta i lądownika Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, które transmitowane było na żywo przez Europejską Agencję Kosmiczną. Byliśmy także świadkami dziesiątych urodzin Facebooka i jego słynnych już, 60-sekundowych filmików wideo „A Look Back”.

Przeczytaj także: Najważniejsze trendy na rynku IT 2014

Zdarzenia te pokazują, że w coraz większym stopniu polegamy na technologii, a IT odgrywa kluczową rolę w sposobie, w jaki odbieramy informacje i wykorzystujemy je do celów osobistych oraz zawodowych. Użytkownicy domagają się całodobowego dostępu do treści, z każdego miejsca na świecie. To powoduje, że presja jaka wywierana jest na współczesnej infrastrukturze informatycznej nigdy jeszcze nie była tak duża. Rok 2014 pokazał, w którą stronę podąża popyt, ale co nas czeka w 2015? Czego użytkownicy będą oczekiwać od IT w ciągu najbliższych 12 miesięcy? I jak na to zareaguje branża?

Oto najważniejsze trendy technologiczne, jakich spodziewamy się w 2015 roku:

1. Ciągłość biznesowa (Always-On Business™) stanie się normą na całym świecie


Niektórzy mogą stwierdzić, że „to nic nowego”. W pewnym stopniu jest to prawdą, jednak w 2015 roku popyt na wysoką dostępność wzrośnie. Odegra ona kluczową rolę na wielu płaszczyznach — użytkownicy będą oczekiwali nieskrępowanego, całodobowego dostępu do aplikacji i danych w miarę wprowadzania kolejnych innowacji w urządzeniach mobilnych oraz wdrażania i upowszechniania szybszych sieci (4G, LTE, 5G itd.). W 2013 roku rynek aplikacji mobilnych był wart niemal 27 mld dol., a w roku 2017 kwota ta ma wzrosnąć do ponad 76 mld dol. Użytkownicy biznesowi będą domagać się powszechnego dostępu do aplikacji i danych jeszcze głośniej niż konsumenci, a presja ta skłoni liderów IT do przemyślenia istniejących modeli dostępności. W miarę postępu wirtualizacji, elastyczność i niezawodność sieci znajdzie się w centrum uwagi, ale to dostępność stanie się strategiczną kwestią dla liderów biznesu. Dotychczasowe postawy się zmienią — wskaźniki RTO lub RPO mierzone w godzinach staną się nie do przyjęcia, a działy IT będą musiały zapewnić wskaźnik RTPO™ mierzony w minutach. Dotychczasowe poglądy będą musiały ewoluować, a ruch w kierunku ciągłości biznesowej nabierze rozpędu. Firmy, które podążą za tym trendem, będą prosperować, ale spodziewam się, że niektóre organizacje go zlekceważą, w związku z czym w ciągu następnych 12 miesięcy wydarzy się kilka głośnych katastrof związanych z dostępnością.

fot. Olivier Le Moal - Fotolia.com

Jakie trendy w IT w 2015?

Ilość danych w dalszym ciągu będzie rosła, a „Internet Rzeczy” stanie się rzeczywistością.


2. Ilość danych w dalszym ciągu będzie rosła


W ciągu kilku najbliższych lat ilość danych będzie nadal gwałtownie rosła (niektórzy obserwatorzy przewidują, że do 2018 roku osiągnie poziom nawet 400 zettabajtów). Uwarunkowane jest to zjawiskiem Internetu Rzeczy (Internet of Things) — analitycy przewidują, że do 2020 roku na świecie będzie 26 miliardów urządzeń podłączonych do sieci, generujących i konsumujących dane. Bez względu na to, gdzie powstają dane, firmy inwestują znaczne środki w ich przechowywanie, analizowanie i wyszukiwanie. W 2015 roku organizacje będą dokonywać nowych inwestycji i wykorzystywać istniejące centra danych aby zapanować nad eksplozją danych. Trend ten będzie się nasilał. W ciągu najbliższych 12-24 miesięcy kluczowego znaczenia nabierze strategia klasyfikacji danych. Liderzy biznesu będą musieli ustalić, które dane należy zachować, a które usunąć, które nadają się do przechowywania w chmurze, a które powinny pozostać w systemach lokalnych. Rosnąca wykładniczo ilość danych sprawi, że zachowywanie wszystkiego okaże się trudne, wręcz niemożliwe.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: