eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 500 zł na dziecko, PIT i inne. Co w Polsce załatwisz przez Internet?

500 zł na dziecko, PIT i inne. Co w Polsce załatwisz przez Internet?

2016-04-28 10:48

500 zł na dziecko, PIT i inne. Co w Polsce załatwisz przez Internet?

Co w Polsce załatwisz przez Internet? © piq106 - Fotolia.com

Inicjatywy propagujące świadome i bezpieczne korzystanie z sieci są dzisiaj na porządku dziennym. Ich adresatami są przeważnie ci, którym środowisko internetowe ciągle wydaje się obce i nieprzyjazne. Z drugiej strony istnieje już pokaźna grupa Polaków, dla których internet jest nieodzowną częścią życia. To właśnie oni masowo korzystają z bankowości elektronicznej, angażują się w social mediach, obsługują coraz to bardziej nowatorskie aplikacje i dokonują zakupów online. I chociaż tych ostatnich jest naprawdę sporo, to nie można zapominać o tych użytkownikach, dla których internet ciągle pozostaje zagadką.

Przeczytaj także: Polacy o handlu internetowym

W dzisiejszych czasach sporą część codziennych spraw możemy załatwić nie ruszając się sprzed ekranu komputera. Co ważne, zajmuje to zaledwie ułamek czasu, jaki musieliśmy przeznaczyć na to jeszcze przed kilkoma laty. Oszczędność czasu i wygoda stały się współczesnymi priorytetami. Z danych Gemius wynika, że internauci stanowią już ponad 3/4 polskiego społeczeństwa. Przyjrzyjmy się, jakie aktywności realizują w sieci i które z nich cieszą się największą popularnością.

Podatki i 500 złotych na dziecko


W przeddzień 30 kwietnia (a w tym roku 2 maja) wielu z nas przypomina sobie, że to już ostatni dzwonek na wywiązanie się z obowiązku rozliczenia podatku. Na szczęście nie musi wcale udawać się do urzędu skarbowego i niecierpliwie czekać w długiej kolejce na swoją kolej. W minionym roku z możliwości internetowego rozliczenia formularza PIT skorzystał co czwarty podatnik. Dziś już wiadomo, że elektroniczne zeznania podatkowe za 2015 rok pobiją rekord.

Przez 3 tygodnie kwietnia rodzice złożyli ponad 1,7 mln wniosków o świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Prawie co czwarty wniosek został złożony przez Internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

fot. piq106 - Fotolia.com

Co w Polsce załatwisz przez Internet?

Przez Internet można załatwić szereg spraw urzędowych. Naprzeciw temu wychodzi ePUAP czyli Elektroniczna Platforma Usług Administracji.


Finanse i historie kredytowe


Czasy jednego banku na całe życie odchodzą w zapomnienie. Aktualnie 14,5 miliona osób aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej. Wielu z nich korzysta z kilku banków jednocześnie. Dostęp do bankowości internetowej umożliwia dokonywanie wielu operacji. Zdalnie zakładamy dziś lokaty, kupujemy i sprzedajemy jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, wnioskujemy o kredyt czy pożyczkę, zmieniamy parametry konta, limity kwot dla dokonywanych transakcji, a nawet z powodzeniem składamy wnioski w programie Rodzina 500 plus.

Osoby aktywne kredytowo bądź te, które sporadycznie wspierają się kredytami mogą sprawdzić swoją historię kredytową ze wszystkich banków – w jednym raporcie, nie wychodząc z domu. Serwis BIK daje dostęp do informacji jakie przekazały banki, począwszy od złożenie wniosku, terminowości spłaty rat kredytowych aż do spłaty zobowiązania. Informacje dotyczą wszystkich rodzajów kredytów, m.in. o kartach kredytowanych, limitach w koncie. Tam też sprawdzą kondycję spłat kredytów te osoby, które poręczyły kredyt innej osobie. Ponadto można aktywować elektroniczną usługę Alertów BIK, która chroni przed wyłudzeniem kredytu i powiadamia o opóźnieniu w spłacie.

Wakacje i bilety lotnicze


„Nie chce pan do Tokio, to ja bardzo radzę niech pan bierze do Melbourne, to bardzo rzadki bilet, jeszcze aktualny, samolot odleciał 3 dni temu, nawet jeszcze nie wrócił…” Takich tekstów już nikt nie uświadczy, bo dzisiaj do dyspozycji mamy serwisy z ofertami wakacyjnymi, w których liczba ofert biur podróży i ich różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Ponadto wspierać mogą nas elektronicznie serwisy rekomendacyjne, dzięki którym zapoznamy się z opiniami i ustrzeżemy przed kiepską ofertą. A jeśli nie jesteśmy fanami zbiorowej turystyki możemy wynająć pokój w latarni morskiej, łódź na samotny rejs czy wiele innych usług, które ułatwią i uprzyjemnią nam wakacje – także on-line.

Rachunki i rejestry BIG


Kto nie płaci rachunków na czas, może trafić do Rejestru BIG, a jest ich w naszym kraju kilka. Aby uniknąć problemów i nie trudzić się z zapamiętywaniem terminów każdej płatności, możemy oczywiście przygotować zlecenia stałe, dokonywać płatności korzystając z bankowości elektronicznej lub pójść krok dalej. Dzięki jednemu z serwisów możemy proces płatności zautomatyzować. Wystarczy zgłosić dane podmiotu wystawiającego nam faktury za usługi typu, telefon, gaz czy energia. Reszta dokona się już bez naszego udziału.
Temat dłużników nierozerwalnie wiąże się z Biurami Informacji Gospodarczej, do których wpisywane są długi osób fizycznych i przedsiębiorców, w tym długi alimentacyjne. W BIG Info Monitor można np. zweryfikować wiarygodność finansową przyszłego pracodawcy, dewelopera, czy biura podroży, ale również sprawdzić, czy nikt nie umieścił tam informacji na nasz temat.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: