eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Spontaniczna podróż na drugi koniec świata? Tak robią Polacy

Spontaniczna podróż na drugi koniec świata? Tak robią Polacy

2016-10-05 10:28

Spontaniczna podróż na drugi koniec świata? Tak robią Polacy

Durban © michaeljung - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Analiza przeprowadzona przez internetowe biuro podróży tripsta.pl dowodzi, że średnie wyprzedzenie, z jakim są w tym roku rezerwowane bilety lotnicze wynosi 39 dni. Często decyzję o zakupie biletu podejmujemy nawet pół roku przed planowanym wyjazdem. Bywa jednak i tak, że na daleki lot decydujemy się niemal z dnia na dzień. Gdzie latamy na tzw. "spontanie"? Między innymi do RPA.

Przeczytaj także: Bilety lotnicze: biznes klasa to raczej wyjątek

Okazuje się, że zaskakująco często na spontaniczne podróże wybieramy dość odległe zakątki świata. Analiza tripsta.pl pokazuje np., że zaledwie jeden dzień przed odlotem rezerwowano bilety do położonego w RPA Durbanu w Republice Południowej Afryki, norweskiego Bodo, rosyjskiej Samary, czy też do Port Lincoln w Australii. Z dwudniowym wyprzedzeniem decydowaliśmy się z kolei na wyjazd do Bagdadu i Savannah. Szybkie decyzje podejmowaliśmy również w kwestii podróży do francuskiego Bordeaux. Najwięcej spontanicznych wyjazdów odbyło się w lutym oraz na przełomie lipca i sierpnia. Widać zatem, że Polacy z chęcią wykorzystują ferie oraz wakacje, aby bez większego planowania odwiedzić nowe miejsca.

Spontaniczna rezerwacja lotu to jednak większe obciążenie dla portfela. Średnia cena biletu kupowanego z wyprzedzeniem krótszym niż tygodniowe to 2751 złotych, a więc aż o 81% więcej niż średnia dla wszystkich biletów kupowanych w 2016 (1515 złotych). Amatorami spontanicznych podróży byli przede wszystkim mężczyźni, którzy wykonali 76% tego typu rezerwacji. Jak widać, panie wolą lepiej przygotować się do podróży i raczej nie decydują się na zakup lotów z jedynie kilkoma dniami wyprzedzenia.

fot. mat. prasowe

Miasta, do których loty kupowane były z największym wyprzedzeniem

Z największym, bo ponad półrocznym wyprzedzeniem rezerwowano loty do Meksyku.


Tripsta.pl sprawdziło również, do których miejsc podróże były planowane najwcześniej. Zgodnie z danymi internetowego biura podróży największe średnie wyprzedzenie wyniosło aż 191 dni – średnio pół roku przed wylotem Polacy kupowali bilety do Campeche w Meksyku. Wcześnie decydowali się również na zakup lotów do Islamabadu w Pakistanie oraz marokańskiego Tangeru, do których rezerwacje robione były średnio pięć miesięcy przed podróżą.

fot. mat. prasowe

Top 10 spontanicznie wybieranych kierunków podróży w 2016

Najbardziej spontanicznie wybieraną lokalizacją jest położony w RPA Durban.


Informacje o badaniu
Dane zostały podane na podstawie rezerwacji dokonanych w serwisie tripsta.pl dla różnych terminów podróży w 2016 roku. Ceny biletów zostały przeliczone z kwot podanych w euro według średniego kursu NBP z dnia 29.09.2016.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: