eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2016

Koniunktura przemysłowa IV 2016

2016-04-25 11:42

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2016


Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) najbardziej pesymistycznie oceniają swoją pozycję wobec konkurencji na rynku krajowym, przy zbliżonym poziomie negatywnych odpowiedzi dotyczących rynków krajów UE oraz poza krajami UE. Podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) pozytywnie oceniają swoją pozycję wobec konkurencji na rynku krajowym i nieznacznie negatyw-nie na rynkach poza krajami UE. Odpowiedzi przedsiębiorstw należących do wszystkich klas wielkości są nieco gorsze od zgłaszanych w poprzednim kwartale.

W kwietniu br. 9,5% (przed rokiem 8,6%) przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności. W pozostałych jednostkach najczęściej zgłaszanymi barierami są koszty zatrudnienia (53,0% w kwietniu br., 52,3% przed rokiem), niedostateczny popyt na rynku krajowym (48,0% w kwietniu br., 45,9% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (46,2% w kwietniu br., 48,0% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (41,1% w kwietniu br., 38,8% przed rokiem). Barierą, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu jest niedobór wykwalifikowanych pracowników (z 17,2% do 22,5%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 77,7% (77,2% przed rokiem). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów mebli, którzy także osiągnęli najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych (87,4%), urządzeń elektrycznych (84,1%), papieru i wyrobów z papieru (82,3%).

W kwietniu 13,8% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 77,9% jako wystarczające, a 8,3% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 12,9%, 79,1%, 8,0%).

2. Budownictwo


W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 2,4 (przed miesiącem minus 6,9). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 18,6% (przed miesiącem odpowiednio 14,2% i 21,1%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w ostatnich kilku miesiącach.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Niemal co piąte przedsiębiorstwo sygnalizuje pogorszenie koniunktury.


Odpowiednie prognozy są pozytywne, lepsze od formułowanych w marcu i zbliżone do sygnalizowanych w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Utrzymuje się wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Po raz pierwszy od kwietnia 2015 r. dyrektorzy przedsiębiorstw nie przewidują redukcji zatrudnienia. Zapowiadany spadek cen robót budowlano-montażowych jest podobny do oczekiwanego w marcu.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości

Wyniki opracowano na podstawie danych uzyskanych od 4418 z ok. 5000 podmiotów objętych badaniem.


Spośród badanych podmiotów 25,0% (przed rokiem 23,4%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Podobnie jak w ostatnich dwóch miesiącach, dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

W kwietniu oceny ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w marcu, natomiast w jednostkach najmniejszych (o liczbie pracowników do 9 osób) – korzystne po raz pierwszy od sierpnia 2015 r. W pozostałych klasach wielkości oceny te są mniej negatywne od zgłaszanych w poprzednich kilku miesiącach. Diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej we wszystkich klasach wielkości są mniej niekorzystne niż w ubiegłym miesiącu, a w przypadku ocen jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) dotyczących portfela zamówień – nieznacznie pozytywne po raz pierwszy od października ubiegłego roku. Odpowiednie prognozy są optymistyczne i w większości przypadków lepsze niż w marcu.

W kwietniu 4,3% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (3,9% przed rokiem). W ostatnich kilkunastu miesiącach oceny dotyczące kosztów zatrudnienia (59,9% w kwietniu br., 60,2% przed rokiem), wysokich obciążeń na rzecz budżetu (40,5% w kwietniu br., 40,2% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz niejasnych i niespójnych przepisów prawnych (31,4% w kwietniu br., 30,2% przed rokiem) nie zmieniają się w znaczącym stopniu.

Od połowy 2013 r. stopniowo rośnie znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (22,4% w kwietniu br., 18,6% przed rokiem).

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: