eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Polsce: liczy się nie tylko Warszawa

Rynek biurowy w Polsce: liczy się nie tylko Warszawa

2016-04-22 10:43

Rynek biurowy w Polsce: liczy się nie tylko Warszawa

Biurowiec © Cathleen Clapper - Fotolia.com

Na polskim rynku biurowym liczy się nie tylko Warszawa. Zdaniem firmy doradczej JLL, na celowniku inwestorów, najemców oraz firm deweloperskich znajduje się również sześć innych lokalizacji, którym sprzyja nie tylko wzrost PKB i duża aktywność najemców, ale również transparentność polskiego rynku biurowego oraz dostępność szerokiej gamy atrakcyjnych cenowo produktów inwestycyjnych.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu napędzają krakowski rynek biurowy

Na polskim rynku nieruchomości biurowych skrystalizowała się "wielka siódemka" najbardziej atrakcyjnych miast. Zjawisko to potwierdza Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce.
„Warszawa jest największym centrum biznesowym i finansowym w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej, w którym działają globalne korporacje oraz najwięksi deweloperzy i fundusze inwestycyjne. Nie można jednak zapominać, że równolegle rozwijają się pozostałe główne ośrodki miejskie, które przyciągają zarówno firmy z sektora usług dla biznesu, jak i międzynarodowy kapitał inwestujący na rynkach nieruchomości. Obecnie liczy się już nie tylko Warszawa, ale również Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań i Łódź, które oferują ciekawe opcje zakupu obiektów komercyjnych. Dynamicznemu rozwojowi rynków biurowych sprzyja dobra kondycja polskiej gospodarki i pozytywne prognozy dalszego wzrostu PKB”.

Przyczyny dynamicznego wzrostu siedmiu największych rynków biurowych


1. Skala rynku i wzrost PKB

Prognozy Oxford Economics zakładają, że w latach 2016-2018 polski PKB będzie rósł w tempie 3,5-3,6%, czyli większym niż prognozowane tempo wzrostu dla całej Unii Europejskiej. Czynnikiem, który bezsprzecznie sprzyja naszemu krajowi est skala - z liczbą ludności na poziomie 38 milionów osób Polska jest szóstym co do wielkości krajem UE i większym rynkiem niż Czechy, Słowacja i Węgry razem wzięte.

fot. Cathleen Clapper - Fotolia.com

Biurowiec

Z analiz międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że „wielka siódemka” polskich rynków biurowych, do której zalicza się Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań i Łódź, notuje dynamiczny rozwój.


2. Transparentność rynku nieruchomości

W Globalnym Indeksie Transparentności Rynku Nieruchomości 2014 Polska zajęła 17 miejsce na świecie, wyższe niż np. Hiszpania, Norwegia, Austria czy Włochy, jak również inne kraje regionu Europy Środkowo – Wschodniej.

Duża aktywność najemców i wysoki poziom absorpcji powierzchni biurowej


Polska przyciąga międzynarodowych gigantów –z sektora finansów, bankowości, szeroko pojętych usług, telekomunikacji, IT - którzy wiążą z naszym krajem wieloletnie plany rozwoju i stają się tym samym długoterminowymi najemcami budynków biurowych.
„W 2015 r. na polskim rynku biurowym zarejestrowano historycznie rekordowy popyt – zawarto umowy najmu na łącznie 1,5 miliona mkw. Rozwój firm już działających w kraju oraz wejścia nowych przedsiębiorstw przyczyniają się do wysokiego poziomu absorpcji powierzchni, która w 2015 r. w samej Warszawie sięgnęła historycznie rekordowych 280 000 mkw., dając stolicy Polski jeden z najlepszych wyników w tym obszarze w Europie”, komentuje Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Obecnie, polski rynek biurowy sprzyja najemcom, którzy mogą wybierać wśród nowoczesnych, zarówno powstających, jak i istniejących budynków. Wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec 2015 r. wynosił 12,3% w Warszawie, 5,5% w Krakowie, 8,6% we Wrocławiu, 10,8% w Trójmieście, 13,2% w Katowicach, 15,9% w Poznaniu czy 6,9% w Łodzi.
„Jeśli jednak z istniejących wolnych zasobów wykluczymy powierzchnie biurowe, które mogą być postrzegane jako nieatrakcyjne biorąc pod uwagę aktualne warunki rynkowe, okaże się, że realny poziom pustostanów jest niższy i wynosi poniżej 10% w większości miast „wielkiej siódemki”, wskazuje Anna Bartoszewicz-Wnuk.

1. Atrakcyjne ceny nieruchomości

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL, informuje: ”Polska oferuje nieruchomości w dobrych cenach w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Atrakcyjna cena polskich biurowców jest widoczna nie tylko w wyższych stopach kapitalizacji, ale również w znacząco niższych wartościach kapitałowych w przeliczeniu na metr kwadratowy budynku. Na koniec ubiegłego roku stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów biurowych w Warszawie wynosiły 5,25%, w Krakowie i Wrocławiu – 6,25%; w Trójmieście i Poznaniu – 7%, a w Katowicach i Łodzi – 7,5%. Dla porównania średnia ważona dla 24 głównych rynków europejskich to 4,53% w IV kw. 2015 r.”.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: