eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: Turcja ciągle traci, zyskuje Egipt

Wakacje 2016: Turcja ciągle traci, zyskuje Egipt

2016-04-05 13:43

Przeczytaj także: Wakacje 2016: gospodarka kontra terroryzm w walce o turystów


II. Istotne dla turystyki - w telegraficznym skrócie


1. Giełda Papierów Wartościowych poinformowała, że Dom Maklerski Banku Handlowego po wielu latach na pozycji lidera obrotów na rynku akcji GPW w marcu 2016 oddał pierwszeństwo na rzecz Merrill Lynch – może to stanowić pośrednie potwierdzenie coraz większego napływu kapitału zza oceanu na nasz rynek, co z kolei świadczy, że perspektywy gospodarcze Polski są tam postrzegane pozytywnie. Skutek napływu kapitałów jest taki, że polski indeks giełdowy WIG-30 jest w tym roku na drugim miejscu w Unii pod względem wzrostu (+5,6%) po liderującym w ostatnich dwóch latach indeksie węgierskim (+ 10,0%), a przed wszystkimi innymi , które są na kilku lub nawet na kilkunastoprocentowych minusach. Rezultatem będzie zapewne poprawa nastrojów giełdowych graczy, którzy stanowią grupę w sporym stopniu tożsamą z nabywcami zagranicznych wycieczek.

2. Najnowsze piątkowe odczyty wskaźnika PMI dla sektora wytwórczego w krajach europejskich okazały się bardzo korzystne dla naszego kraju. Polsce przypadła trzecia pozycja z wynikiem 53,8 pkt, który był najlepszym rezultatem od 8 miesięcy. Polski PMI sygnalizuje wyraźne przyspieszenie wzrostu produkcji przemysłowej, co oznacza dobre perspektywy ogólno-gospodarcze i jest potencjalnie pośrednio bardzo korzystne dla turystyki.

3. Rząd Kanady postanowił powrócić do niższego wieku emerytalnego, czyli 65 lat. Poprzedni rząd Stephena Harpera podjął decyzję o stopniowym wydłużaniu wieku emerytalnego do lat 67. Argumentował, że ludzie żyją coraz dłużej, więc trzeba dłużej zbierać dodatkowe oszczędności emerytalne. Jednak obecny premier Justin Trudeau zapowiedział, że jego rząd wycofuje się z przesunięcia wieku emerytalnego. Zamiast opóźniania emerytury Trudeau proponuje ożywiać gospodarkę wielkimi inwestycjami infrastrukturalnymi oraz zamierza promować zdrowy styl życia i działalność na rzecz wykorzystywania współpracy osób starszych z młodszymi i korzystania z ich doświadczeń jako mentorów.

Dyskusja w podobnym tonie zaczyna kiełkować również w niektórych innych krajach. Można więc mieć nadzieję na generalny wzrost szans, że wcześniejsze pełne zatrudnienie młodzieży, ale niższy za to wiek emerytalny będą bardzo korzystnie wpływały na przyszły rozwój turystyki a przemysł czasu wolnego, którego jest ona bardzo istotną częścią nabierał będzie stopniowo coraz większego znaczenia.

III. Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez.


1. Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 31 marca. W okresie listopad-grudzień 2015 zmiany cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu stały się one już większe, a jeszcze większe nastąpiły tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego, gdy średnia cena wzrosła o 68 złotych. W kolejnych tygodniach mieliśmy wahania cen, najpierw spadki o 35 i 11 złotych, później wzrosty o 14 i 24 złote, a następnie znów spadki o 6, 1 i 48 złotych.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny imprez turystycznych i ich zmiany vs 7 dni wcześniej

Największe podwyżki względem ostatniego tygodnia odnotowała Tunezja.


W minionym tygodniu nastąpił znaczący wzrost cen, który wyniósł 44 złote i to pomimo dalszego umacniania się złotego – o kolejne 2 grosze wobec euro i o aż 11 groszy wobec dolara. Istotny wpływ na taką sytuację miały jednak korekty cen dokonywane często po zakończeniu miesiąca, które tym razem szybciej nastąpiły zwłaszcza na mniej popularnych kierunkach jak Chalkidiki, Dżerba, Maroko i Cypr. Wydaje się, że ze względu na układ kalendarza kolejne korekty na wielu innych kierunkach mogą zostać wprowadzone dopiero w tym tygodniu i przed kolejnym weekendem poznamy już poziom cen, który będzie obowiązywał mniej więcej do tegorocznej majówki. Spadki cen były w takiej sytuacji niezbyt nieduże, a istotniejsze z nich wystąpiły na Fuerteventurze, Majorce i Rodos –odpowiednio o 31, 24 i 17 złotych.

2. Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że powróciła ona do poziomu wyraźnie poniżej wartości zeszłorocznych i tym razem była niższa o 61 złotych. Poprzednio średnie ceny były niższe o 68, 43, 21, 3, zero, 15, 7, 12, 72, 65, 62, 44 oraz 72 złote.

fot. mat. prasowe

Zmiany średnich cen vs poprzedni rok

Największy spadek cen względem minionego roku odnotowała Turcja.


Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek niezmiennie zajmuje Grecja, która jest teraz droższa o średnio 57 złotych (poprzednio o 62, 81, 82, 67, 72, 66 i 90 złotych), przy czym z jej wysp największe zwyżki wykazują Rodos i Kreta – o 116 i 92 złote, a zniżki Kos i Zakintos – o 155 i 39 złote.

Nadal wyższe w porównaniu do cen sprzed roku pozostają, choć w mniejszym stopniu niż we wcześniejszych tygodniach, średnie ceny wycieczek do Bułgarii – obecnie nadal o 25 złotych (poprzednio były wyższe o 25, 23, 72, 59, 63, 52, 76, 46 złotych, a wcześniej niższe o 19, 27 i 57 złotych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: