eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: Turcja ciągle traci, zyskuje Egipt

Wakacje 2016: Turcja ciągle traci, zyskuje Egipt

2016-04-05 13:43

Przeczytaj także: Wakacje 2016: gospodarka kontra terroryzm w walce o turystów


Argumenty, że nie było jeszcze żadnych zamachów w kurortach też są wobec nich raczej chybione, ponieważ takie osoby rozumują z reguły logicznie i wnioskują, że organizowanie samobójczych zamachów na pustych plażach jest przecież zupełnie bezcelowe. Niesmak budzić może nazywanie osób nie wykazujących w tym roku entuzjazmu do Turcji malkontentami, a niektórzy klienci mogą się poczuć takimi określeniami wręcz urażeni.

Ogólny wniosek jest taki, że nasi agenci w trosce o własny biznes, zaufanie i wizerunek wśród klientów powinni w tej trudnej (niemal kryzysowej) sytuacji co szybciej przeanalizować postępowanie swych znacznie bardziej doświadczonych kolegów zza naszej zachodniej granicy. Najprawdopodobniej wcale nie zaszkodzi to w prowadzeniu agencyjnego biznesu, a na dłuższą metę może przynieść trudne do przecenienia korzyści.

2. Nowe niebezpieczne incydenty w Turcji


W okresie ostatniego tygodnia mieliśmy dwa skuteczne zamachy w południowo – wschodniej Turcji, a mianowicie czwartkowy zamach w mieście Diyarbakir, który przyniósł 7 śmiertelnych ofiar i 27 rannych oraz sobotni w historycznym mieście Nusaybin gdzie ofiarami było kolejnych 6 zabitych. TravelDATA już od listopada systematycznie zaznaczała, że sytuacja w Turcji nie jest dla turystyki sprzyjająca , a kwestia tureckich wakacji pozostaje głównym znakiem zapytania sezonu turystycznego lato 2016.
Było to wnioskowanie wysoce zasadne z powodu dość wyraźnej eskalacji konfliktu pomiędzy władzami w Ankarze, a mniejszością kurdyjską. Reszta to już tylko statystyka.

Oczywiste jest, że w niemal 20-milionowej społeczności kurdyjskiej znajdzie się - statystycznie rzecz biorąc - wielokrotnie większa liczba osób dostatecznie sfrustrowanych i skłonnych do dokonania niebezpiecznych czynów niż przykładowo nawet w bardziej zdeterminowanej mniejszości zamieszkałej w jakimś zakątku kraju, ale w liczbie, powiedzmy, 160 tysięcy ludzi. Rozumując w ten sposób i porównując relacje liczebne skłóconych nacji w społeczeństwach Turcji oraz innych krajów (np. Egiptu), nie trzeba wcale być Salomonem aby dojść do wniosku, że poziom zagrożenia w Turcji wydaje się relatywnie wysoki, a względne bezpieczeństwo może być tam zachowane tylko przy bardzo niskim poziomie negatywnych emocji w kraju, który to poziom należy chwilowo niestety do przeszłości.

W ten sposób można oszacować przybliżony poziom statystycznego zagrożenia nawet bez konieczności rozległej inwigilacji i gromadzenia niebywałej liczby trudnych do zdobycia informacji. We współczesnym świecie problemem nie jest bowiem wcale ich brak, ale nadmiar, a tego czego zdecydowanie obecnie brakuje to zdolności do efektywnego przetwarzania informacji i wyprowadzania z tego stosownych wniosków.

3. Nieśmiała poprawa wizerunku Egiptu


Niejako w nawiązaniu do treści przedstawionych wyżej podajemy najnowsze dane przedstawione przez prawdopodobnie największego pośrednika w sprzedaży wycieczek na polskim rynku, czyli spółkę Enovatis. Poniższy wykres przedstawia przebieg udziałów pięciu głównych obecnie kierunków do jakich udają się Polacy na wakacje w rezerwacjach dokonywanych w okresie listopad 2015 - marzec 2016 roku.

fot. mat. prasowe

Udziały 5 najpopularniejszych kierunków 2015/2016

Kierunki uważane teraz za bezpieczne odnotowały bardzo duży wzrost.


Jeden powszechnie już znany wniosek z niego wynikający, to taki, że nastąpiła zdecydowanie radykalna zmiana w proporcjach popytu pomiędzy kierunkami uważanymi teraz za bezpieczne (bardzo duży wzrost) oraz budzącymi obawy turystów (bardzo duży spadek). Mniej widocznym oraz mniej znanym, ale za to równocześnie całkiem pożytecznym wnioskiem jest zauważalne w marcu zyskiwanie przez Egipt lekkiej przewagi w liczbie rezerwacji nad liczbą rezerwacji do Turcji. Jest to o tyle ciekawe, że taka sama tendencja – i to nawet w dość podobnej nieśmiałej skali - jest widoczna w liczbie rezerwacji na ten kierunek w Niemczech, z tym, że wystąpiła ona tam już o miesiąc wcześniej, czyli w lutym.

fot. mat. prasowe

Udziały 5 najpopularniejszych kierunków 2015/2016 wg Enovatis

Egipt powoli zaczyna przekonywać do siebie niektórych turystów


Może to oznaczać, że dokonujący wielu starań o poprawę bezpieczeństwa Egipt, w którym nie ma również aż tak ewidentnych potencjalnie niebezpiecznych konfliktów, powoli zaczyna przekonywać do siebie niektórych turystów. Kolejnym zrealizowanym plusem dla tego kraju jest przeprowadzona niedawno 13-procentowa dewaluacja, a plusem potencjalnym możliwe nieodległe odblokowanie przez rosyjskie władze zakazu wyjazdów Rosjan do Egiptu, co może być potraktowane przez turystów również innych nacji jako swoiste potwierdzenie , że poziom bezpieczeństwa w tym kraju w istotnym stopniu uległ już poprawie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: