eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Partie polityczne w Polsce 2014

Partie polityczne w Polsce 2014

2016-04-05 10:50

Przeczytaj także: Partie polityczne w Polsce 2012


W 2014 r. ciała kolegialne wszystkich jednostek organizacyjnych partii politycznych, takie jak zarząd, czy komisja rewizyjna skupiały 61,7 tys. osób, o 3,7 tys. więcej niż w roku 2012. Udział kobiet wśród członków organów kolegialnych był zbliżony do odsetka kobiet wśród członków partii i wyniósł 28%. Przeciętnie w jednej partii 1,1 tys. osób sprawowało funkcje w organach kolegialnych, o 0,1 tys. więcej niż 2 lata wcześniej.

Jednocześnie połowa badanych partii politycznych posiadała nie więcej niż 19 członków organów kolegialnych.

Warto dodać, że struktury organów kolegialnych partii zasiadających w parlamencie były znacznie zasobniejsze w członków, aniżeli struktury pozostałych ugrupowań. W organach kolegialnych przeciętnego ugrupowania parlamentarnego zasiadało 8,6 tys. osób, tj. prawie 8-krotnie więcej niż wynosiła średnia dla organów kolegialnych wszystkich partii politycznych, jednak 0,7 tys. mniej niż 2 lata wcześniej.

PRACA SPOŁECZNA


Wszystkie zbadane partie polityczne prowadzące działalność w 2014 r. korzystały z pracy społecznej członków bądź wolontariuszy zewnętrznych. Łącznie dobrowolną i nieodpłatną pracę na rzecz partii świadczyło w ciągu 2014 r. 134,8 tys. osób, tj. ponad 30 tys. wolontariuszy więcej niż w 2012 r., co może wiązać się z prowadzoną w 2014 r. kampanią przed wyborami samorządowymi.

fot. mat. prasowe

Liczba osób pracujących społecznie w partiach politycznych według rodzaju partii w 2014 r.

W ugrupowaniach mających reprezentację tylko we władzach samorządowych społecznie pracowało średnio 0,9 tys. osób.


Największą bazę pracujących społecznie posiadały partie zasiadające w parlamencie, które zadeklarowały łącznie liczbę ponad 112 tys. wolontariuszy, co stanowiło 83% wszystkich pracujących społecznie. Udział wolontariuszy wspierających ugrupowania parlamentarne w ogólnej liczbie wolontariuszy partii zmniejszył się zatem o 5 pkt. proc w stosunku do poprzedniej edycji badania.

Przeciętna partia polityczna korzystała z pracy społecznej blisko 2,6 tys. osób, co oznacza wzrost średniej o ponad 700 wolontariuszy. Jednocześnie w połowie partii politycznych działało nie więcej niż 87 osób pracujących społecznie.

Wśród ugrupowań posiadających swoje przedstawicielstwo w parlamencie średnia liczba wolontariuszy była ponad 6-krotnie wyższa niż dla wszystkich ugrupowań politycznych (16 tys. osób), a mediana ponad 9-krotnie (0,8 tys.). W stosunku do 2012 r. w partiach tych zaobserwowano wzrost średniej o 0,7 tys. osób, a jednocześnie spadek mediany o 0,2 tys. osób. W ugrupowaniach mających reprezentację tylko we władzach samorządowych społecznie pracowało średnio 0,9 tys. osób, co oznacza ponad dwukrotny wzrost średniej w porównaniu do 2012 r., a w pozostałych ugrupowaniach nie posiadających udziału we władzy - 0,3 tys. osób (wzrost o ponad 0,1 tys. osób).

Wolontariuszami partii politycznych byli przede wszystkim ich członkowie – stanowili oni podobnie jak w 2012 r. 97% wszystkich osób świadczących dobrowolną i nieodpłatną pracę na rzecz partii politycznych. Członkowie partii stanowili zdecydowaną większość wolontariuszy zarówno wśród partii zasiadających w parlamencie RP, jak i tych, które posiadały swoją reprezentację wyłącznie we władzach samorządowych - w obu zbiorowościach odsetek ten wyniósł niemal 100%. W zbiorowości pozostałych ugrupowań, nie mających udziału we władzy, odsetek członków wśród wszystkich osób pracujących społecznie był znacznie niższy i wyniósł blisko 60%, jednak o 14 pkt. proc. więcej niż w 2012 r. Wzrósł natomiast odsetek kobiet wśród osób pracujących społecznie w partiach - z 29% w 2012 r. do ponad 35% w 2014 r., co oznacza że udział kobiet wśród wolontariuszy partii był wyższy niż wśród członków partii (29%).

PRACA PŁATNA


Korzystanie z pracy płatnej nie było rozpowszechnione wśród partii politycznych. Zatrudnianie na podstawie stosunku pracy zadeklarowało 7 partii, natomiast na umowy cywilnoprawne – 11, w tym wszystkie zatrudniające również pracowników etatowych.

Łącznie na koniec 2014 r. we wszystkich partiach na podstawie stosunku pracy zatrudnionych było 248 pracowników, tj. o 30 osób mniej niż w 2012 r. Wśród pracowników etatowych ponad połowę (58%) stanowiły kobiety. Ponadto, 1/5 partii politycznych korzystała w 2014 r. z pracy osób świadczących ją na podstawie umów cywilnoprawnych i było to łącznie 215 osób wykonujących różne rodzaje prac. W stosunku do 2012 r. odnotowano zatem spadek liczby osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne o blisko 42%.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: