eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Partie polityczne w Polsce 2014

Partie polityczne w Polsce 2014

2016-04-05 10:50

Przeczytaj także: Partie polityczne w Polsce 2012


Współpraca partii politycznych z innymi organizacjami w większości miała charakter niesformalizowany. Nawiązanie relacji w oparciu o umowę zadeklarowało 12 badanych podmiotów kooperujących z innymi partiami, 8 - przy współpracy ze stowarzyszeniami i podobnymi organizacjami społecznymi lub fundacjami oraz 4 - we współpracy ze związkami zawodowymi. Współpraca partii z organizacjami samorządu gospodarczego, zawodowego oraz pracodawców, a także podmiotami wyznaniowymi odbywała się niemal we wszystkich przypadkach w sposób nieformalny.

PROBLEMY W DZIAŁALNOŚCI PARTII


Występowanie przynajmniej jednego problemu w działalności w 2014 r. zadeklarowało 47 z badanych partii politycznych. Najczęstszymi problemami, jakie wskazywano, były: pozyskiwanie środków finansowych na działalność (35), trudności w kontaktach z mediami (30) oraz problemy w kontaktach z administracją publiczną (26). Niewystarczająca liczba chętnych do pracy społecznej, podobnie jak przepisy i procedury prawne, stanowiły problem dla 18 podmiotów, natomiast niewystarczające wsparcie społeczne - dla 17. Trudności z pozyskaniem pracowników były jednocześnie najrzadziej wskazywanym problemem (1).

Najczęściej występujące bariery w działalności partii w latach 2012 i 2014 były takie same, jednak zmniejszyła się w 2014 r. liczba jednostek deklarujących brak problemów (7 wobec 10 w 2012 r.). Zauważalny jest również spadek liczby ugrupowań wskazujących na problemy wewnątrzpartyjne (8 wobec 12 w 2012 r.), natomiast wzrosła liczba partii zwracających uwagę na niewystarczające wsparcie społeczne (17 wobec 13 w 2012 r.).

fot. mat. prasowe

Najpoważniejsze problemy w działalności partii w 2012 r. i 2014 r.

Podobnie jak w 2012 roku największym problemem było pozyskiwanie środków finansowych nadziałalność partii


INFORMACJA METODOLOGICZNA O BADANIU


Notatka została opracowana na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez GUS w 2015 r. przy użyciu formularza Sprawozdanie z działalności partii politycznych w 2014 r. (SOF-3) oraz danych ze źródeł administracyjnych (Sąd Okręgowy w Warszawie, Państwowa Komisja Wyborcza, Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Badaniem objęto 73 partie będące w Ewidencji partii politycznych. Partie składały sprawozdanie SOF-3 za pomocą formularza papierowego lub elektronicznie przez Portal Sprawozdawczy GUS. W wyniku realizacji badania oraz przy wykorzystaniu danych PKW ustalono, że aktywną działalność prowadziło 69 partii, zaś dane na formularzu SOF-3 pozyskano dla 54 z nich. Za pomocą formularza SOF-3 zebrano dane dotyczące m.in.: struktury organizacyjnej, zasięgu i formy statutowej działalności partii, członkostwa, pracy społecznej, współpracy z innymi podmiotami oraz warunków prowadzenia działalności. W oparciu o źródła administracyjne opracowano natomiast informacje nt.: 1) liczby partii w Ewidencji partii politycznych (dane z Sądu Okręgowego w Warszawie), 2) struktury przychodów, w tym kwot pochodzących z budżetu państwa (dane z Państwowej Komisji Wyborczej), 3) skali i form zatrudniania (dane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: