eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Młodzi na rynku pracy: bezrobotni albo bierni zawodowo

Młodzi na rynku pracy: bezrobotni albo bierni zawodowo

2016-03-25 09:37

Przeczytaj także: Rynek pracy: ile godzin i miejsc pracy straciliśmy przez pandemię?


Największy odsetek młodych bezrobotnych – Małopolska, Lubelszczyzna i Podkarpacie


Najwięcej młodych bezrobotnych zamieszkuje województwo mazowieckie, podkarpackie i małopolskie. Jednak porównując odsetki, w najtrudniejszej sytuacji znajduje się Małopolska – 18 proc. bezrobotnych z tego regionu nie ukończyła 25 lat, a także Lubelszczyzna (17,8 proc.) i Podkarpacie (17,7 proc.). Podobnie jak w przypadku stopy bezrobocia, występują wyraźne różnice między regionami pod względem odsetka młodych bezrobotnych. Pod koniec 2015 roku było to 6,2 p.p., między 11,8 proc. w na Dolnym Śląsku a 18 proc. w województwie małopolskim. Zróżnicowanie na poziomie powiatów jest jeszcze większe i w tym samym okresie wyniosło aż 24,7 p.p. W dużych miastach, gdzie łatwiej o pracę, młodzi stanowią niewiele ponad 5 proc. (Sopot, Warszawa, Wrocław). Potwierdza to również statystyka dotycząca miejsca zamieszkania – ponad 140 tysięcy młodych bezrobotnych Polaków zamieszkuje wieś, 96 tys. to mieszkańcy miast. Tak jak w przypadku bezrobotnych w ogóle, wśród tych młodych również dominują kobiety (54,4 proc.). Na 100 bezrobotnych młodych mężczyzn przypada 119 kobiet. Mimo lepszego wykształcenia, kobiety do 25 roku życia są bardziej narażone na długotrwałe bezrobocie – wśród młodych oczekujących na zatrudnienie ponad 2 lata stanowiły 71,3 proc.

fot. mat. prasowe

Procentowy udział bezrobotnych do 25 roku życia

W najtrudniejszej sytuacji znajduje się Małopolska, a także Lubelszczyzna i Podkarpacie.


Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Urzędy pracy


Jak aktywizować?


Według Anny Karaszewskiej, dyrektor generalnej Ingeus, firmy specjalizującej się w aktywizacji zawodowej osób w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, powinniśmy działać na rzecz zatrudnienia młodzieży już w szkole.
– Dla młodych Polaków rynek pracy to obce i wrogie terytorium, więc nie powinniśmy się dziwić, że go unikają, dopóki to możliwe. Niestety nie przygotowujemy naszej młodzieży do pełnienia tej kluczowej roli społecznej, czyli roli pracownika. Młodzi nie wiedzą, kiedy i jak rozpocząć zdobywanie doświadczenia zawodowego, ani nawet jak się z rynkiem pracy oswoić, nie wspominając o kompetencjach koniecznych do sprawnego poruszania się po nim. Warto zwrócić uwagę, że badania BAEL wskazują wybrane przyczyny bierności zawodowej. Choć najliczniej wskazywaną odpowiedzią jest kontynuacja nauki, to nie powinniśmy lekceważyć prawie pół miliona osób, które są bierne ze względu na zniechęcenie bezskutecznym poszukiwaniem zatrudnienia – mówi Anna Karaszewska.
Według ekspertki należałoby włączyć tę wiedzę w program nauczania w gimnazjum i szkołach średnich, przede wszystkim liceach ogólnokształcących, tak aby minimalizować zagrożenie bezrobocia i bierności zawodowej młodzieży, a nie tylko reagować kiedy te problemy wystąpią.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: