eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 10/2016

Świat: wydarzenia tygodnia 10/2016

2016-03-13 11:33

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 09/2016

  • Według banku centralnego rezerwy walutowe Chin w lutym były niższe o 28,6 mld USD niż w styczniu (w lutym wyniosły 3,2 bln USD). Wg ekspertów w II kw odpływ kapitału zagranicznego z Chin winien się osłabić w II połowie 2016 roku, a chińskie rezerwy walutowe ustabilizują się, bo stabilizuje się kurs chińskiego juana. Szacuje się, że w 2015 r. z chińskich rynków wypłynęło rekordowo dużo środków finansowych (szacuje się na 11 bln USD).
  • Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w IV kw. 2015 r. o 1,1 proc. w ujęciu kw/kw.
  • Świat powraca do wspomnień katastrofy sprzed 5 lat w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. 11 marca 2011 dziesięciometrowa fala tsunami wywołana trzęsieniem ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera uderzyła w elek­trownię wywołując szereg awarii kończących się skażeniem nuklearnym. Do dziś wysoki poziom promieniowania w rejo­nie elektrowni uniemożliwia pracę ekipom usuwających resztki materiału radioaktywnego ze stopionych rdzeni reaktorów. Dziś już wiadomo, że usunięcie skutków zajmie od 30 do 40 lat i będzie kosztować kolejne miliardy dolarów.
  • Z chińskiej gospodarki nadchodzą niepokojące informacje. Już w ubiegłym roku chińska gospodarka rosła w tempie najwolniejszym od 25 lat. Na rok bieżący chińskie władze prognozują, że wzrost PKB Chin w najbliższej pięciolat­ce osiągnie poziom co najmniej 6,5% jednak według analityków z japońskiego banku Nomura chińskie PKB wzrośnie w tym roku tylko o 5,8 proc. (po wzroście o 6,9 proc. w 2015 r.). Eksport i import Chin kurczą się bardziej, niż prognozowa­no, a spadek eksportu był największy od maja 2009 r. Eksport Chin spadł w lutym o 20,6 proc. r/r, po spadku w styczniu o 6,6 proc. (w juanach). W lutym spadł on o 8,0 proc. (w juanach) r/r. Niższa też była nadwyżka, w dolarach USA nad­wyżka wyniosła w II 32,59 mld USD. Agencja Moody's obniżyła niedawno perspektywę ratingu długu publicznego Chin z poziomu stabilnego na negatywny, co jest powodowane obawami co do skuteczności chińskich reform gospodarczych.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed możliwym pogorszeniem się sytuacji w światowej gospodarce. Zdaniem ekspertów MFW światowy wzrost gospodarczy jest znacznie bardziej zagrożony niż wcześniej przewidywano. Ich zdaniem zagrożeniem jest postawa polityków, którzy nie są zbytnio zdeterminowaniu w reformowaniu gospodarki, są skłonni "zrezygnować z budżetowych i monetarnych bodźców mających ożywić wzrost". Warto dodać, że niedawno MFW skorygował w dół prognozę globalnego wzrostu. Podobne stanowisko prezentuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która dodatkowo wskazuje na spowolnienie wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Niemczech i Japonii. Eksperci sygnalizują, że "globalną gospodarkę ciągną w dół spadek popytu, niskie ceny surowców; zagrożone są zwłaszcza wschodzące gospodarki, z których odpływa kapitał".
  • Zawiązuje się coraz lepsza współpraca Rosji z krajami OPEC. Wydaje się, że planowanym celem tej współpracy jest utworzenie globalnego kartelu naftowego, który kontrolowałby 73 proc. eksportu ropy. Nie byłoby to korzystne roz­wiązanie dla globalnej gospodarki. Jednak trzeba mieć świadomość, że takiej koncepcji "superkartelu" sprzyja obecny kryzys nadpodaży na rynkach ropy, czego wynikiem są niskie ceny (ok. 30 USD/baryłkę) i poważne kłopoty w budżetach krajów naftowych. Pierwszym krokiem ma być zamrożenie wydobycia na poziomie stycznia. Jeśli powstanie superkartel ("OPEC PLUS"), będzie to sukces dyplomacji rosyjskiej.
  • Według analiz International Copper Study Group (ICSG) w latach 2016-2017 rynek miedzi będzie zbalan­sowany. Firma szacuje, że w 2016 roku deficyt na rynku miedzi wyniesie ok. 56 tys. ton, a w 2017 roku nadwyżka wy­niesie ok. 20 tys. ton.
  • Ambasadorowie państw UE zdecydowali o przedłużeniu o pół roku sankcji na Rosję (tak wizowych jak i fi­nansowych wobec 146 osób i 37 podmiotów), wprowadzonych w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie i aneksją Krymu.
  • Próba atomowa (próbny wybuch bomby wodorowej) spowodował wzrost napięcia pomiędzy oboma czę­ściami Korei. Pogorszyła się też sytuacja gospodarcza, władze Korei Płn. poinformowały o "nieodwołalnym" wycofaniu się z wszelkich umów podpisanych z Seulem, w tym z projektów współpracy gospodarczej.
  • Mimo zawirowań na rykach motoryzacyjnych koncern Porsche chwali się rekordowymi wynikami za rok 2015, kiedy to zysk firmy wzrósł o 25 proc. wobec 2014 roku. Ze sprawozdania koncernu wynika, że zysk opera­cyjny firmy wyniósł w ubiegłym roku 3,4 mld euro.
  • Colgate-Palmolive to największy na świecie producent pasty do zębów. Jego kierownictwo poinformowało że do grudnia 2017 roku zwolni od 3,3 tys. do 3,8 tys. osób. Celem jest obniżka kosztów i dostosowanie firmy do sytuacji rynkowej (jest niekorzystna z powodu drogiego dolara, co wpłynęło na znaczny spadek sprzedaży).
  • Wg Deloitte w tym roku wartość wtórnego rynku smartfonów na świecie przekroczy 17 mld USD. Ocena dotyczy zarówno rynku urządzeń odsprzedawanych, jak i wymienianych na nowe.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CIA AKTYWNIE WSPÓŁPRACUJE ZE SŁUŻBAMI ROSJI

Według dyrektora CIA Johna Brennana pomimo agresywnej postawy Rosji wobec Stanów Zjednoczonych współpraca przeciwko terroryzmowi pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem jest wysoce aktywna. Brennan w wywiadzie dla publicznego radia w Waszyngtonie stwierdził, iż Rosja traci grunt na Ukrainie, ponieważ prowadzona przez nią wojna hybrydowa nie przebiega zgodnie z planem. W. Putin, według niego, nie tylko nie realizuje celów na Ukrainie, ale szersza konfrontacja geopolityczna z Zachodem wprowadziła "chłód, nawet w kanałach wywiadowczych". Pomimo to CIA kontynuuje bliską współpracę z Rosją w operacjach kontrwywiadowczych i wywiadowczych wymierzonych w ekstremistów islamskich.

Dyrektor CIA opisał te relacje, jako "bardzo rzeczową wymianę informacyjną". Jeśli CIA pozyskuje informacje o zagroże­niach dla obywateli i dyplomatów rosyjskich dzieli się nią z partnerami z Moskwy, w zamian uzyskując to samo. Jako przykład podał ścisłą współpracę antyterrorystyczną służb obu państw w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 r. Źródło: Portal intelNews.org z 26.02.2016 r.

Eksperci zbadają rzeczywiste przyczyny śmierci chilijskiego noblisty Pablo Nerudy

Dwa międzynarodowe zespoły ekspertów dokonają badań ekshumowanych zwłok chilijskiego poety, laureata nagrody Nobla, Pablo Nerudy. Przyczyną badań są podejrzenia, iż poeta mógł zostać otruty przez tajne służby na rozkaz Augusto Pinocheta, w dwa tygodnie po zamachu dokonanym w Chile przez juntę wojskową w 1973 roku.

Oficjalną przyczyną śmierci 69-letniego wówczas Nerudy był rak prostaty. Jednak wznowione w 2013 roku śledztwo, oparte na zeznaniach kierowcy poety, przyjęło możliwość morderstwa za pomocą trucizny w klinice Santa Maria w Santia­go.

Augusto Pinochet rozkazał rzekomo zamordować poetę bezpośrednio po tym, jak powziął informację, iż Neruda podjął starania o azyl polityczny w Meksyku. W ubiegłym roku hiszpański "El Pais" uzyskał dostęp do raportu ministerstwa spraw wewnętrznych Chile, w którym śmierć Nerudy z powodu raka prostaty określono, jako mało prawdopodobną.

Obecnie badaniem przyczyn śmierci poety zajmą się zespoły specjalistów z Danii i Kanady. Źródło: portal intelNews.org z 25.02.2016 r.

Przywódcy Państwa Islamskiego stacjonują w Libii

Według danych wywiadu ugrupowania Libijski Świt, który toczy walki z Państwem Islamskim, przywódcy Państwa Islam­skiego przenieśli sie z Syrii i Iraku do Libii. Szef tego wywiadu, Ismail Shukri, powiedział BBC, że w ostatnich miesiącach rejestruje napływ islamskich bojowników z Syrii i Iraku, którzy lokują się SNOWDEN, głównie w Syrcie - libijskim mieście na północ­nym terytorium. Są to głównie wysocy przedstawiciele ISIS - wojskowi i cywilni.

Przywódcy Państwa Islamskiego postrzegają obecnie Północną Afrykę, jako "bezpieczny raj" i lokują się tu chcąc uciec z terytoriów objętych międzynarodowymi atakami.

Ismail Shukri powiedział, iż prawie 3/4 członków Państw Islamskiego w Syrcie wywodzi się z Tunezji, a ponadto z Egiptu, Algierii i Sudanu Źródło: BBC z 03.02.2016 r.

CIA wysyłała w 2013 roku samolot do przewiezienia E. Snowdena

Według dokumentów ujawnionych w Danii, w ramach przepisów o dostępie do informacji publicznej, w 2013 roku USA wysłały samolot, który był wcześniej używany do transportu terrorystów, po to, aby przewiózł Edwarda Snowdena po jego ewentualnym schwytaniu przez amerykańskie służby. Sprawa miała miejsce w czerwcu 2013 roku po początkowej ucieczce Snowdena do Hongkongu z tysiącami klasyfikowanych dokumentów.

Informacje opublikowane na duńskiej stronie Denfri.dk. wskazują, iż taki samolot Gulfstream V o numerze N977GA lądo­wał w Kopenhadze z Wysp Brytyjskich. Lot miał miejsce, kiedy Snowden ubiegał się o azyl polityczny w Rosji.

Dokumenty uzyskane od rządu duńskiego obejmują maile wymieniane pomiędzy wysokimi przedstawicielami ministerstw sprawiedliwości i spraw zagranicznych Danii i USA, również pomiędzy policjami i wojskiem. Między nimi był duński przedstawiciel rządu Herping Nielsen, specjalizujący się w ekstradycji zatrzymanych za granicą przestęp­ców.

Duńskie Ministerstwo Sprawiedliwości pytane o głębokie utajnienie dokumentów w tej sprawie, odparło, iż czyniono tak w obawie przed poważnym zakłóceniem stosunków duńsko-amerykańskich. Źródło: strona www.Denfri.dk z 08.02.2016 r.

CIA potrzebuje więcej agentów w Syrii

Zdaniem zastępcy szefa CIA Davida Cohena USA potrzebują więcej agentów na terenie Syrii, aby zrekompensowali brak amerykańskich wojsk. Według niego gromadzenie informacji wywiadowczych w strefie, gdzie USA nie ma lub ma zniko­me ilości żołnierzy, jest prawdziwym wyzwaniem. Stąd celem CIA jest pozyskiwanie na tym terenie agentów, którzy mogą zbierać lub kupować informację. Cohen podkreślił jednocześnie, że wywiad ze źródeł osobowych uległ znaczącej popra­wie odkąd Państwo Islamskie jest coraz bardziej paranoiczne, a jego kontrolowane obszary się kurczą. Państwo Islam­skie mając ambicje przekształcania się w "normalne" państwo jest - zdaniem zastępcy szefa CIA - bardziej podatne na tradycyjne szpiegostwo.

Ustosunkowując się do innych zagrożeń stwierdził, iż CIA stoi wobec coraz bardziej kompleksowych wyzwań, które poja­wiają się nagle i są dynamiczne. Zaliczył do nich rosyjską interwencję na Ukrainie, chińską militaryzację Morza Południo­wochińskiego i rozwój broni nuklearnej przez Koreę Północną. Źródło: portal GlobalSecurity.org z 22.02.2016

Wojskowy wywiad USA potrzebuje 16.8 mld USD w 2017 roku

Departament Obrony USA ujawnił swoje potrzeby finansowe w zakresie prowadzenia wywiadu wojskowego w 2017 roku. Sięgają one kwoty 16.8 mld dolarów, która obejmuje wydatki podstawowe, jak i operacje zagraniczne. Według Departa­mentu Obrony tylko taka suma nie zagraża bezpieczeństwu planowanych operacji wywiadowczych. Oświadczono jedno­cześnie, iż żadne inne dane budżetowe nie będą ujawniane ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: portal GlobalSecurity.org z 09.02.2016
Autor: Profesjonalny Wywiad Gospodarczy Skarbiec Sp. z o.o.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: