eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacje 2016: Turcja bez szans na powodzenie?

Wakacje 2016: Turcja bez szans na powodzenie?

2016-02-16 13:10

Przeczytaj także: Wakacje 2016: media pogrążają biura podróży?


Jak widać na kierunkach kanaryjskich ceny w LCC szybko rosną, natomiast na kierunkach greckich tendencja nie jest już tak wyraźna. Przyczyną szybkiego wzrostu cen na Kanarach jest bardzo duży popyt, który stopniowo ogranicza dostępność pokoi i podnosi ich ceny, natomiast w Grecji przez dłuższy czas popyt był znacznie słabszy (patrz poprzednie dane z Niemiec) i dlatego niektóre hotele nie spieszą się z podwyżkami. Inną przyczyną słabych tendencji cenowych w LCC są wyższe obecnie ceny wyjazdów samodzielnych niż w biurach podróży (zwłaszcza tandemu Ryanair/Priceline), które są wyższe od cen np. w biurze Grecos nawet o 15-30 procent, zwłaszcza po sporym obniżeniu cen na kierunkach greckich przez to biuro na początku lutego. Nieco bardziej konkurencyjne są ceny w tandemie Ryanair/TUI Hotelbeds Group, ale i tak są one obecnie wyższe niż ceny oferowane przez większość polskich touroperatorów.
Na ceny wyjazdów do Grecji istotne znaczenie będzie miał w najbliższej przyszłości powracający popyt ze strony turystów niemieckich, a w dalszej ewentualny popyt ze strony turystów rosyjskich, zależny jednakże od kursu rubla, który z kolei jest w dużej dodatniej korelacji (około 75 procent) z cenami ropy naftowej.

Kwestia kształtowania się cen wyjazdów wypoczynkowych na poszczególnych kierunkach w biurach podróży i aranżowanych na bazie tanich linii i wiodących portali rezerwacyjnych będą od tej pory regularnym tematem w naszych materiałach i będzie regularnie zamieszczana na portalu www.wczasopedia.pl. Dodatkowe i stopniowo rozbudowywane informacje tam zamieszczone powinny pomóc agentom w znalezieniu argumentów pomagających im w przekonaniu niektórych klientów do zakupu wycieczek w swoich biurach, a nie tylko na bezkrytycznym poleganiu na informacjach pozyskiwanych z ich komputerów domowych.

II. Ekonomiczne zagrożenia dla koniunktury w przemyśle turystycznym


Coraz więcej miejsca światowe media ekonomiczne poświęcają sprawie zaskakująco dużych tegorocznych spadków indeksów giełdowych. W Niemczech spadek (od początku roku do ostatniego piątku) wyniósł 16,5 procent, we Francji 14 procent, a we Włoszech 23 procent. Duże spadki zanotowano też w Japonii – 21,5 procent oraz w Chinach – 17 procent (do 5 lutego – później giełdy miały świąteczną przerwę). Tak głębokie spadki mogą i powinny budzić obawy o stan koniunktury w gospodarce światowej – giełdy zazwyczaj wyprzedzają zmiany w koniunkturze gospodarczej – oraz o jej przełożenie na sytuację w branży turystycznej. Nasza giełda ma się w tym roku jednak o niebo lepiej, a spadek indeksu WIG-20 wyniósł zaledwie 5,1 procenta, czyli dokładnie tyle samo ile na najsilniejszej w ostatnim roku w Europie giełdzie w Budapeszcie.

W tym miejscu należy przypomnieć, że część znanych inwestorów giełdowych (w tym Warren Buffet i George Soros, choć z różnych przyczyn) wyrażała już wcześniej obawy o stan światowej gospodarki i poważnie liczyła się z nadejściem dużego spowolnienia w okresie najbliższych 6-18 miesięcy. Obecnie często wspomina się też o Chinach jako o potencjalnym źródle osłabienia światowej koniunktury gospodarczej.

Należy jednakże zaznaczyć, że polska gospodarka sprawowała się dotychczas z reguły o niebo lepiej od większości gospodarek świata, a relatywnie najlepiej w Europie, choć w ostatnich dwóch latach daliśmy się już okresowo wyprzedzać niektórym państwom Europy środkowej oraz Irlandii. Ostatnio negatywne perspektywy wokół naszej gospodarki usiłuje niestety budować część politycznie poprawnych mediów, ale wydaje się, że takie stawianie sprawy ma dość wątłe podstawy i jest raczej nieuprawnione.

Astronomiczny wzrost dochodów Polaków


W tym roku realne dochody gospodarstw domowych powinny rosnąć w iście astronomicznym tempie na co składa się dalszy realny wzrost wynagrodzeń (ostatnio około 4 procent rocznie), dalszy wzrost liczby zatrudnionych (ostatnio około 1,6 procent w skali rocznej ) oraz program 500+( 500 złotych całkowicie wolne od podatków), który powinien wygenerować dodatkowe blisko 3 procent zwiększenia środków pozostających w rekach ludności. Łącznie powinno to dać niespotykany wzrost w tempie około 8 - 8,5 procent w skali rocznej. Biorąc pod uwagę , że tak duża dynamika dochodów przekłada się zwykle na znaczny wzrost zakupów dóbr i usług wyższego rzędu – a do takich nadal należą w naszym kraju zagraniczne wycieczki – wydawałoby się, że turystykę wyjazdowa czekają prawdziwie złote czasy.

Terroryzm jednak zaszkodzi


Aż tak różowo jednak nie jest. Zarówno wzrost realnych wynagrodzeń, jak również relatywny wpływ środków z programu 500+ w mniejszym stopniu dotyczył będzie rodzin lepiej zarabiających i sytuowanych, a takie właśnie osoby stanowią przeważającą część klienteli biur podróży. Dodatkowo obawy przed terroryzmem zapewne przesuną część ruchu z Egiptu i Turcji do krajów droższych i dlatego relacja pomiędzy dochodami i średnią ceną imprezy turystycznej wcale nie musi się istotnie poprawić.

Znacznie wyższa będzie natomiast dynamika dochodów rodzin uboższych z powodu relatywnie wyższego wzrostu płac i znacznie wyższego relatywnego wpływu programu 500+ na dochody takich rodzin. Cześć z nich będzie sobie mogła w takiej sytuacji pozwolić na niedostępne dotychczas (z powodów ekonomicznych) spędzanie wakacji poza miejscem stałego zamieszkania. Wraz z niższymi kosztami transportu powinno się to przyczynić do znaczącej poprawy koniunktury w turystyce krajowej, która może się okazać głównym wygranym tegorocznego sezonu turystycznego.

Do kwestii tegorocznej koniunktury w branży turystycznej będziemy jeszcze niejednokrotnie powracać w kolejnych materiałach.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • To było do przewidzenia

    Magda Kajzer / 2016-02-19 13:52:37

    v odpowiedz ] [ cytuj ]

  • To było do przewidzenia

    Magda Kajzer / 2016-02-19 13:52:55

    O tym, że zmienią się kierunki turystyczne Polaków i Europejczyków w ogóle było wiadomo już dawno. Turcja, Tunezja, Maroko po zamach i wydarzeniach, o których w mediach ciągle jest głośno nie mają co liczyć na rzesze turystów. Za to mogą zyskać kierunki egzotyczne, które z roku na rok tanieją, np. Karaiby czy Tajlandia, a więcej o tym pisałam na https://wakacyjnapolisa.pl/tanie-wakacje/wakacje-2016/, zapraszam do lektury. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: