eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Polska: nieruchomości komercyjne zyskują na wartości

Polska: nieruchomości komercyjne zyskują na wartości

2016-02-12 11:29

Polska: nieruchomości komercyjne zyskują na wartości

Warszawa © filipw - Fotolia.com

Miniony rok upłynął pod znakiem niezwykle wysokiej aktywności inwestorów - pisze dział wycen międzynarodowej firmy doradczej JLL. Jeżeli wziąć pod uwagę wolumen transakcji, mieliśmy do czynienia z rekordem. Wartość przeprowadzonych w minionym roku transakcji sięgnęła 4,1 mld euro, co jest drugim, najlepszym wynikiem w całej historii rynku. Największa dynamika dostrzegalna była w segmencie powierzchni handlowych. Na kolejnych miejscach uplasowały się rynek biurowy i magazynowy.

Przeczytaj także: Deutsche Bank kupił Rondo 1. Co jeszcze na rynku inwestycyjnym?

Jak podaje JLL, efektem dużego zainteresowania inwestorów polskim rynkiem nieruchomości było obniżenie stóp kapitalizacji, co z kolei wpłynęło na wzrost wartości nieruchomości.

Zdaniem Marka Jamro, Dyrektora Działu Wycen JLL w Polsce w nadchodzących miesiącach trend ten doczeka się kontynuacji. Okazuje się jednak, że w dłuższej perspektywie czasowej obniżanie jedynie stóp kapitalizacji może okazać się niewystarczające.
„Aby wartości nieruchomości rosły, konieczny byłby wzrost czynszów, a na to raczej się nie zanosi, obserwując czynszową walkę o najemcę” - mówi ekspert.

Na rynku biurowym odnotowano najwyższą w historii aktywność najemców. Zawarte umowy opiewały na ok. 1,5 mln mkw., z czego aż 834 000 mkw. przypadło na Warszawę. W ciągu roku czynsze w Warszawie nieznacznie spadły: w Centrum z 22-24 euro do 21-23,5 euro za mkw. Stawki poza Centrum wahają się od 11 do 18 euro za mkw. miesięcznie. Presja zniżkowa ma odzwierciedlenie głównie w czynszach efektywnych, które są średnio 15-20% niższe od stawek transakcyjnych. Poza Warszawą, najwyższe czynsze transakcyjne pozostawały na relatywnie stałym poziomie. Na koniec 2015 r. miesięczne stawki wahały się od 11 – 12 euro za mkw. w Lublinie do 14 - 14.5 euro za mkw. w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. W związku z rosnącą konkurencją między projektami stawki te mogą ulec nieznacznemu obniżeniu w 2016 r.

To był także bardzo intensywny rok na rynku nieruchomości handlowych w Polsce. W ciągu 12 miesięcy do użytku oddano aż 502 000 mkw. nowej powierzchni w centrach handlowych, znacznie więcej niż w 2014 r., kiedy rynek wzbogacił się o 332 000 mkw. i jednocześnie najwięcej od 2009 r. W 2015 r. odnotowano wzrost stawek „prime” w aglomeracjach Warszawy (do poziomu 110-130 euro za mkw. miesięcznie), Poznania (do 45-50 euro), Krakowa (do 50-55 euro) i Trójmiasta (do 47-50 euro). Średnie czynsze w miastach regionalnych pozostały na stabilnym poziomie.

fot. filipw - Fotolia.com

Warszawa

Na rynku biurowym odnotowano najwyższą w historii aktywność najemców. Zawarte umowy opiewały na ok. 1,5 mln mkw., z czego aż 834 000 mkw. przypadło na Warszawę.


Również popyt na rynku magazynowym był rekordowy – w 2015 roku zawarto umowy najmu na 2,22 mln mkw. Średnie czynsze bazowe za powierzchnię w parkach magazynowych poza granicami miast wynoszą od 2,6 do 4,5 euro za mkw. miesięcznie.
„Firma JLL wyceniła w 2015 roku ponad 700 nieruchomości komercyjnych o łącznej wartości przekraczającej 21 mld euro. Szczególnie dużą aktywność odnotowaliśmy w sektorze nieruchomości handlowych oraz magazynowych, co miało swoje odzwierciedlenie w dużej liczbie wycen dla potrzeb transakcyjnych” – mówi Jakub Kleban, Dyrektor Działu Wycen JLL w Polsce.

„Doradzaliśmy również przy wielu nowych projektach z sektora nieruchomości biurowych, hotelowych i mieszkaniowych w Warszawie, jak i miastach regionalnych. Oprócz wycen związanych z zakupem i sprzedażą nieruchomości zauważyliśmy również wzrost zapotrzebowania na wyceny dla potrzeb finansowania nieruchomości” – dodaje Małgorzata Żółtowska, Dyrektor Operacyjny JLL, Dyrektor Działu Wycen w Europie Środkowo – Wschodniej JLL.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: