eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2015

2015-12-09 11:03

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2014


Polscy producenci robią postępy, ale nadrabianie dystansu do czołówki zajmie nam lata. A w tym czasie brak kapitału, cennych surowców, nowoczesnych technologii, renomowanych marek i międzynarodowych powiązań kooperacyjnych musimy nadrobić silniejszą motywacją i większą mobilnością pracowników. Musimy zgodzić się na warunki pracy bardziej elastyczne niż w bogatych społeczeństwach. To cena, którą musimy zapłacić, jeżeli chcemy gonić bardziej rozwinięte gospodarki.

Znaczna część związkowców, polityków i dziennikarzy domaga się zwiększenia stabilności zatrudnienia poprzez ograniczenie możliwości stosowania elastycznych umów o pracę.

Większość pracowników pragnie stałej, dobrze płatnej pracy w regularnych godzinach. Tyle, że za taki komfort trzeba zapłacić wysoką cenę w postaci zmniejszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i wolniejszego wzrostu gospodarczego, a w rezultacie niższych wynagrodzeń i większego bezrobocia.

Godząc się na standardy odpowiednie dla społeczeństwa na dorobku, nie powinniśmy jednak tolerować nieuczciwej konkurencji na rynku pracy zarówno miedzy pracownikami jak i między przedsiębiorcami, bo prowadzi to do zmniejszenia efektywności gospodarki. Obecny podział pracowników na dwie grupy, z jednej strony nadmiernie chronionych, a z drugiej w pełni elastycznych, jest niesprawiedliwy i szkodliwy.

Ze zbyt sztywnym prawem pracy firmy poradziły sobie stosując np. umowy na czas określony i cywilne. Doprowadziło to do segmentacji rynku pracy, która przeszkadza zarówno pracownikom jak i firmom. Potrzebujemy rozwiązań, które zapewnią elastyczność pracy, ale też uporządkują rynek. Dlatego należy pozostawić więcej swobody w negocjacjach na poziomie przedsiębiorstw w zakresie czasu pracy, warunków zatrudniania i zwalniania czy kształtowania wynagrodzeń w dostosowaniu do kondycji finansowej firmy. Jednocześnie trzeba uprościć zasady zawierania i rozwiązywania umowy o pracę oraz ograniczyć zbędne obciążenia biurokratyczne i koszty związane z zatrudnieniem.

Niedopasowanie systemu edukacji do bieżących potrzeb i trendów gospodarki


W Polsce brakuje rzetelnej prognostyki rynku pracy, która powinna stanowić narzędzie określania zapotrzebowania na pożądane zawody oraz dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb pracodawców.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę na brak tzw. kwalifikacji miękkich, jak umiejętność pracy zespołowej czy komunikacji. Potrzebne jest wprowadzenie dualnego systemu kształcenia opartego na łączeniu nauki w szkole z praktyką w przedsiębiorstwach. Zmagamy się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników fizycznych i postulujemy rozwój szkolnictwa zawodowego i technicznego, ale tworzonego we współpracy z pracodawcami.

Ważnym instrumentem wsparcia rozwoju umiejętności wśród pracowników stał się Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Niestety nie funkcjonuje on tak efektywnie jak powinien. Należy uprościć i uporządkować zasady wsparcia szkoleń z KFS oraz wprowadzić podmiotowy system finansowania, przy większym zaangażowaniu partnerów społecznych, zwłaszcza organizacji pracodawców.

Nieefektywne aktywizacja zawodowa i pośrednictwo pracy


Przy ciągle wysokim bezrobociu i niemal 1,5 mln bezskutecznie poszukujących pracy nawet 80% przedsiębiorców doświadcza problemów ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Rynek pracy w Polsce pozostaje nieefektywny ze względu na niedostateczną skuteczność aktywizacji bezrobotnych oraz źle funkcjonujący system pośrednictwa pracy. Należy w większym stopniu wykorzystać potencjał niepublicznych instytucji rynku pracy, zwłaszcza agencji zatrudnienia włączając je w proces aktywizacji i pośrednictwa pracy dla osób bezrobotnych. Agencje zatrudnienia powinny mieć lepsze warunki do prowadzenia swojej działalności, zwłaszcza w obszarze pracy tymczasowej. Wymaga to uporządkowania rynku oraz stworzenia warunków do zatrudnienia większej liczby osób w tej formie, m.in. poprzez wydłużenie okresu zatrudnienia u jednego pracodawcy użytkownika, dopuszczenie do prac tzw. niebezpiecznych oraz w sektorze publicznym.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 8

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: