eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mikołajki, czyli zakupy czas zacząć. Co planują Polacy?

Mikołajki, czyli zakupy czas zacząć. Co planują Polacy?

2015-12-05 00:20

Mikołajki, czyli zakupy czas zacząć. Co planują Polacy?

Co kupią Polacy pod choinkę? © fot. mat. prasowe

Święta tuż tuż. Przedświąteczny maraton rozpoczynają Mikołajki. Jak wynika z badania zrealizowanego przez PAYBACK Opinion Poll (POP) prezenty na 6 grudnia przygotowuje 83% badanych. Jednocześnie okazuje się, że Polacy postanowili ciąć budżet przy bożonarodzeniowych zakupach. Chociaż badani deklarują, że nadchodzące święta upłyną im pod znakiem tradycji i świąt rodzinnych, to jednak 1/3 z nich nie kupi w tym roku choinki. Sylwestra także planujemy spędzić w gronie rodzinnym.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie: 11% Polaków planuje duże i rodzinne święta

Przedświąteczny szał zakupów startuje wraz z początkiem grudnia. Pierwszą nadarzającą się okazją jest 6 grudnia, czyli Mikołajki. Badanie PAYBACK Opinion Poll pokazuje, że prezenty z tej okazji planuje zakupić lwia część badanych. Większość z nich zrobi to w sklepach stacjonarnych. Najczęściej w centrach handlowych (26%) lub super- i hipermarketach (15%). Co piąty Polak odwiedzi sklep internetowy.

Prezenty darowane na Mikołajki to w głównej mierze książki, filmy lub gry komputerowe (28%), popularne są również słodkie upominki (25%), a także perfumy i kosmetyki (22%) oraz zabawki (19%). 37% badanych planuje zamknąć budżet w 100 zł, a 1/3 wyda nieco więcej. Ponad 1/3 Polaków wykorzysta przy tym odłożone wcześniej oszczędności.

Gwiazdka 2015 - w zgodzie z tradycją


W podejściu do Bożego Narodzenia cechuje nas tradycjonalizm. Chcemy spędzić ten czas z najbliższymi (41%) i kultywować tradycję (38%). Dla 1/5 Polaków nadchodzące święta mają wymiar przede wszystkim religijny i z tego też względu planują w tym czasie spotkania rodzinne (96%). 60% zorganizuje święta u siebie, a 38% skorzysta z gościny bliskich. Podobnie jak w ubiegłym roku, Polacy przy wigilijnym stole zasiądą w towarzystwie więcej niż pięciu osób (61%). Ankietowani deklarują, że w świątecznym okresie zaangażują się również w działalność charytatywną – co trzeci kupi specjalnie oznaczone produkty, a 19% przygotuje z tej okazji paczki dla najuboższych.

fot. mat. prasowe

Co kupią Polacy pod choinkę?

Pod choinką najczęściej znajdą się książki lub multimedia (28%), perfumy i kosmetyki (26%), słodycze (25%), biżuteria lub odzież (24%) i zabawki (22%).


Świąteczne strategie zakupowe


70% ankietowanych stara się oszczędzać na bożonarodzeniowych zakupach. Najlepszym sposobem jest kupowanie na wyprzedażach lub podczas promocji (24%). Co piąty rozłoży wydatki w czasie, a 14% będzie unikać miejsc, w których łatwiej zrobić nieprzemyślane zakupy. 13% wykorzysta punkty zebrane w programach lojalnościowych. Środki finansowe na święta pochodzić będą głównie z bieżącego budżetu (53%), ale 1/3 Polaków ma na ten cel odłożone oszczędności. Zaledwie 4% skorzysta w tym czasie z karty kredytowej lub kredytu w banku.

Najważniejszą częścią wigilijnej kolacji są tradycyjne potrawy i to na nie ankietowani przeznaczą największą cześć budżetu świątecznego. Połowa ma w planach zaopatrzyć się w produkty spożywcze na kwotę od 200 do 500 zł, 27% planuje zmieścić się poniżej tej sumy. Jeden na trzech badanych rezygnuje w tym roku z zakupu drzewka, to mniej niż w zeszłym roku (45% – 2014 r.). Ci, którzy zdecydują się na kupno choinki, najczęściej przeznaczą na jej udekorowanie do 100 zł (50%).

Podobnie, jak w przypadku Mikołajek, po gwiazdkowe upominki ankietowani najczęściej udadzą się do centrów handlowych (35%). Zakupy w super- lub hipermarketach zrobi co piąty badany. Z oferty mniejszych, wyspecjalizowanych sklepów, skorzysta 15%. Blisko 1/3 kupi prezenty w Internecie.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: