eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy III kw. 2015

Małe firmy - prognozy III kw. 2015

2015-11-10 11:32

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2015


Od 1 lipca tego roku przedsiębiorcy mogą odliczyć 50% VAT zapłaconego przy zakupie paliwa, wykorzystywanego w firmowym samochodzie osobowym (druga połowa jest wliczana w koszty). To dla prowadzących firmy korzystniejsze rozwiązanie niż wcześniejsza możliwość wpisania całej kwoty zapłaconego podatku w koszty.

O tym, że przedsiębiorcy zwrócili uwagę na tę zmianę przepisów, mogą świadczyć dane o deklarowanym zainteresowaniu inwestycjami w samochody. Tegoroczne wyniki są na znacznie wyższym poziomie niż w poprzednich latach, poza tym szczyt zainteresowania zakupem auta w tym roku przypadał na II kw., tymczasem tradycyjnie najwięcej chętnych do zakupu było w I kwartale, kiedy to przedsiębiorcy składają takie oświadczenia, licząc po prostu na dobry rok.

fot. mat. prasowe

Planowane i zrealizowane inwestycje w samochody

Zmiana przepisów podatkowych sprawiła, że wielu przedsiębiorców zastanawiała się w bieżącym roku nad zakupem samochodu


O tym, że część inwestycji – zwłaszcza w samochody – została już dokonana, świadczą dane NBP. Wg banku centralnego, w lipcu wartość kredytów, które w statystykach NBP są określane jako „pozostałe”, wzrosła o 900 mln zł. Do tej kategorii zaliczane są m.in. kredyty i pożyczki na zakup samochodów. Oczywiście kredyt samochodowy jest – obok leasingu – tylko jedną z form finansowania inwestycji w pojazdy, niemniej jednak poprawa w tej kategorii świadczy o dość dużym optymizmie przedsiębiorców.

Uwagę zwraca duże zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości – wskazało je aż 14,2% ankietowanych. Zakupu sprzętu dokonało lub planuje 20,4% badanych przez Grupę Idea Banku przedsiębiorców, a 15,2% ma w planach inwestycje w maszyny do produkcji.

Ale trzeba pamiętać, że dla małych firm znaczenie mają także inwestycje w markę.

W tym roku mieliśmy duże inwestycje, a jedną z nich były wydatki związane z wyjazdami na zagraniczne targi – mówi, mówi Małgorzata Radkiewcz, właścicielka Bikebelle.pl, polskiego projektanta i producenta stylowych akcesoriów rowerowych. – Łącznie wzięliśmy udział w 6 międzynarodowych imprezach targowych. Targi nigdy nie dają stuprocentowego przełożenia odwiedzający – klient, ale niewątpliwie wpływają na siłę marki i w konsekwencji – na sprzedaż. Dzięki nim mamy więcej dystrybutorów niż wcześniej, a poza tym jako uczestniczący w tego typu targach jesteśmy traktowani jako dojrzalsza i bardziej pewna firma – dodaje.

Auta napędziły sprzedaż kredytów


Widać niewielki spadek zainteresowania kredytami wśród przedsiębiorców. 29% z osób ankietowanych przez Grupę Idea Banku zadeklarowało, że nie ma planów kredytowych. W stosunku do II kwartału odsetek przedsiębiorców niezainteresowanych finansowaniem zewnętrznym zwiększył się o blisko 4 pkt. proc.

Co ważne, najwięcej, bo aż 40,6% przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu, jest zainteresowanych wzięciem kredytu na inwestycje. Pożyczkami obrotowymi lub w rachunku zainteresowanych jest 38% przedsiębiorców.

fot. mat. prasowe

Plany kredytowe (w tym zrealizowane) w bieżącym roku

Najwięcej, bo 40,5% ankietowanych rozważało w bieżącym roku zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego


Jako że to ten drugi rodzaj kredytu jest przez przedsiębiorców preferowany, m.in. dlatego, że zwykle nie są przy nim wymagane zabezpieczenia, można uznać, że wyniki obecnego badania Grupy Idea Banku oznaczają, że prowadzące mikrofirmy coraz częściej myślą o przyszłym roku. Dobra koniunktura tego roku sprawia, że coraz więcej najmniejszych przedsiębiorstw wykorzystuje do maksimum swój potencjał wytwórczy. Dla wielu z nich oznacza to, że nie da się w przyszłym roku obejść się bez większych inwestycji, do sfinansowania których konieczne będzie finansowanie zewnętrzne.

Jednak same inwestycje w maszyny czy urządzenia nie sprawią, że mikrofirmy będą się rozwijać. Potrzebni są także nowi pracownicy, którzy będą obsługiwać nowo zakupiony sprzęt. I, rzeczywiście, mali przedsiębiorcy rozważają zatrudnienie nowych pracowników. Taki zamiar deklarowało 40,8% ankietowanych. Zmian zatrudnienia nie przewiduje 55,6% przedsiębiorców, którzy wzięli udział w badaniu Grupy Idea Banku. Tych, którzy rozważają zwolnienia, jest zaledwie 2,8%.

fot. mat. prasowe

Dokonane i planowane zmiany zatrudnienia

Zamiar zwolnienia pracowników zgłosiło 2,8% przedsiębiorców


Oczywiście, trzeba zaznaczyć, że osoby deklarujące chęć zatrudnienia nowego pracownika niekoniecznie informują o dokładnie sprecyzowanych i przemyślanych planach, ale raczej mówią o możliwości – że są gotowi zatrudnić, jeśli np. popyt ze strony klientów okaże się na tyle duży, że bez dodatkowego pracownika trudno będzie zrealizować wszystkie zamówienia czy zlecenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: