eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy - prognozy III kw. 2015

Małe firmy - prognozy III kw. 2015

2015-11-10 11:32

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy II kw. 2015


Lepiej również o gospodarce


Optymizm dotyczący wyników własnych firm przełożył się także na postrzeganie gospodarki. Blisko jedna trzecia ankietowanych przedsiębiorców (29%) uważa, że gospodarka przyspieszy. To nie jest wynik wyjątkowy, bo w poprzednich edycjach zdarzało się, że optymistów było więcej. Ale o ile np. w roku 2014, po bardzo optymistycznym początku, w kolejnych kwartałach spodziewających się przyspieszenia w gospodarce ubywało, to obecnie ich odsetek zmienia się nieznacznie. A dokładnie – w III kwartale optymistów jest tylu, ilu było ich w I kwartale oraz wyraźnie więcej (o 3 pkt. proc.) niż w II kwartale.

Jak zwykle, zdecydowanie najwięcej – 46% – jest osób, które liczą na wzrost na poziomie ubiegłorocznego, odsetek pesymistów wyniósł zaś 16%. Niewielka, licząca 9% ankietowanych grupa przedsiębiorców nie była w stanie ocenić, czy sytuacja gospodarcza jest lepsza niż w roku ubiegłym, czy też może tempo wzrostu jest poniżej tego z 2014 r.

fot. mat. prasowe

Prognozy wzrostu gospodarczego w 2015 r.

Blisko 30% przedsiębiorców spodziewa się przyspieszenia wzrostu gospodarczego


Tu jednak należy zaznaczyć, że dla małych firm sytuacja makroekonomiczna nie ma aż takiego znaczenia jak dla dużych podmiotów. Ci mniejsi bowiem często działają na rynkach lokalnych, które nierzadko nie odczuwają np. spowolnienia czy wzrostu, widocznego w całej gospodarce, albo wyszukują sobie nisze, gdzie nie ma większych wahań koniunktury.

Nawet jeśli niektórzy nasi klienci muszą płacić większe raty kredytów ze względu na wzrost wartości franka, to nie znaczy, że wstrzymują się z zakupami oferowanych przez nas towarów – mówi Wioletta Połeć, właścicielka Fashioncode.pl, sklepu z ekskluzywną odzieżą europejską. – W rezultacie nie widzimy na przykład pogorszenia nastrojów wśród naszych odbiorców.

Część samochodów już została zakupiona


Pozytywne oceny własnych możliwości i dobra ocena sytuacji gospodarczej sprawiają, że przedsiębiorcy są gotowi inwestować. Taki zamiar zadeklarowało 71% ankietowanych przedsiębiorców.

fot. mat. prasowe

Przedsiębiorcy planujący (lub realizujący) inwestycje

W III kwartale br. inwestycje planowało lub realizowało 71% badanych przedsiębiorstw


Odsetek osób zainteresowanych inwestycjami w III kwartale spadł. To częste zjawisko, że deklarujących zakup środków trwałych ubywa wraz z upływem roku, gdyż małe firmy decydują się na inwestycje, kiedy jest to niezbędne – a więc kiedy trzeba wymienić przestarzałe czy uszkodzone maszyny lub urządzenia albo gdy taki zakup umożliwi zaspokojenie zgłaszanego do firmy popytu. Ale jeśli udaje się maszynę naprawić albo można uzyskać wzrost produkcji bez powiększania bazy urządzeń, wówczas plany inwestycyjne są odkładane na przyszłość.

fot. mat. prasowe

Planowane i zrealizowane inwestycje w środki trwałe

W nieruchomości planowało w III kwartale zainwestować ok. 14% przedsiębiorców


Najwięcej osób deklaruje, że kupiło lub zamierza kupić nowy samochód (prawie 34% wskazań). To wysokie zainteresowanie zakupem samochodów ma zapewne związek ze zmianą przepisów podatkowych, dotyczących opodatkowania paliwa kupowanego do firmowego samochodu osobowego.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: