eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 7 grzechów głównych internauty

7 grzechów głównych internauty

2015-11-09 10:57

Przeczytaj także: Portale społecznościowe - zagrożenia


  • Udostępniamy za dużo treści prywatnych w serwisach społecznościowych
    Publikowanie nieodpowiednich zdjęć, klikanie w nieznane i budzące wątpliwości linki, złe ustawienia prywatności i geolokalizacji, informowanie o nieobecności w domu – to tylko niektóre z „socialowych grzechów”, popełnianych codziennie przez tysiące Polaków. Z serwisów społecznościowych korzysta w Polsce już 11 milionów internautów, którzy dzięki ilości udostępnianych danych stają się łatwym celem dla przestępców. Należy o tym pamiętać zanim kolejny raz naciśnie się przycisk „publikuj”.
  • Za bardzo ufamy otwartym sieciom Wi-Fi
    Hotspoty stały się dzisiaj dostępne już niemal w każdej większej miejscowości w Polsce. Ten rodzaj połączenia z siecią, mimo, że bardzo wygodny, niesie za sobą również kilka niebezpieczeństw, np. tzw. ataku „man in the middle”. Przykładowo, korzystając z bezpłatnego, otwartego połączenia Wi-Fi w restauracji czy centrum handlowym, osoba siedząca kilka metrów od nas, jest w stanie przejąć wszystkie przesyłane dane. Wystarczy jedynie podsunięcie fałszywego klucza dostępu. Wobec tego najlepiej jest korzystać z bezpiecznych i zaufanych hotspotów, które wymagają podania nazwy użytkownika i hasła.
  • Brakuje nam ogólnej wiedzy o zagrożeniach w sieci
    Ponad połowa Polaków nie wie czym są pojęcia takie jak „APT”, „DDoS”, „botnet” czy „pharming”.
    - Świadomość, jakie ataki są obecnie najbardziej niebezpieczne na rynku, daje nam lepszą możliwość odpowiedniego reagowania na zagrożenie. – tłumaczy Radosław Wesołowski z Grey Wizard. – Warto zaznaczyć, że ataki typu DDoS mogą spowodować straty zarówno finansowe, jak i wizerunkowe dla przedsiębiorców. Natomiast ataki „APT” dotykają największe kraje na świecie wykradając poufne dane dyplomatyczne. Co istotne, atak typu „ATP” może rozpocząć się już od szeregowego pracownika, którego brak dostatecznej wiedzy będzie początkiem problemów. – dodaje.
  • Nie zabezpieczamy urządzeń mobilnych
    Pobranie niechcianej i potencjalnie niebezpiecznej aplikacji, brak zabezpieczenia telefonu hasłem, nieaktualny system operacyjny – to zaniedbania, które mogą prowadzić do ataku na urządzenie mobilne. Ilość przechowywanych w urządzeniu poufnych danych sprawia, że ten rodzaj ataku jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów działań cyberprzestępców. Tym bardziej, że liczba smartfonów w Polsce rośnie z miesiąca na miesiąc - obecnie już ponad 66 proc. osób posiada smartfon lub telefon z dostępem do Internetu.

fot. mat. prasowe

Jakich zachowań unikać?

Poruszając się po social mediach uważaj komu udostępniasz dane osobowe.

fot. mat. prasowe

Co udostępniamy? Jakie hasła ustawiamy?

123456 to jedno z najczęściej ustawianych haseł.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: