eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 7 grzechów głównych internauty

7 grzechów głównych internauty

2015-11-09 10:57

7 grzechów głównych internauty

7 grzechów głównych internauty © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W ciągu zaledwie 10 lat, liczba internautów w Polsce wzrosła, aż o 43 procent. Niestety, duża część użytkowników sieci nie zważa na swoje bezpieczeństwo, będąc nieświadoma potencjalnych zagrożeń. Lekkomyślne udostępnianie danych osobowych, ustawianie łatwych do złamania haseł, otwieranie nieznanych linków – to tylko niektóre grzechy, wyliczają eksperci Grey Wizard i podpowiadają jak się ich wystrzegać.

Przeczytaj także: Portale społecznościowe - zagrożenia

Żyjemy w czasach, w których dostęp do internetu stał się codziennością, a nowe technologie sprawiają, że nasze życie staje się coraz łatwiejsze. Już niemal 8 na 10 polskich gospodarstw posiada przynajmniej jeden komputer, podłączony do sieci. Każde takie urządzenie łączące się z Internetem, to potencjalny cel cyberprzestępców, którzy – według policyjnych statystyk - w 2014 r., byli odpowiedzialni za 22 tys. oszustw. Nic więc dziwnego, że aż 82 proc. Polaków obawia się o swoje bezpieczeństwo w sieci (dane Intel).

Dostrzegając rosnącą skalę obaw i potencjalnych zagrożeń związanych z użytkowaniem Internetu, warto zrobić rachunek sumienia i sprawdzić już teraz, jakie zachowania wystawiają nas na zbędne ryzyko.
  • Ustawiamy zbyt łatwe hasła
    1234, password, 12345, 12345678, qwerty – to nie algorytm matematyczny, a zbiór najpopularniejszych haseł do logowania, ustawionych przez internautów na świecie. Jak się okazuje kreatywność przy wyborze odpowiedniego hasła nie jest najmocniejszą stroną użytkowników. Również Polacy na tym polu mają sporo do nadrobienia. Jak się okazuje 1/5 z nich nie sprawdza siły haseł zakładając nowe konta. Dobre hasło powinno składać się minimum z 10 znaków oraz zawierać duże i małe litery.
  • Nie uważamy w co klikamy – phishing
    Fałszywy e-mail, do złudzenia przypominający te, jakie otrzymujemy od naszego banku czy ulubionego e-sklepu to najczęstszy sposób wykorzystania tzw. phishingu. Po kliknięciu w link uplasowany w takiej wiadomości, nieświadomy użytkownik – „na prośbę” nadawcy - podaje swój login, hasło czy numer karty kredytowej, a te lądują w rękach cyberprzestępców.
    Phishing to podszycie się przestępcy pod firmę czy instytucję, w celu wyłudzenia od użytkownika poufnych danych. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie podawać wrażliwych danych nieznajomym osobom w sieci. Bank czy sklep internetowy nigdy nie wysyła wiadomości, w których należy podać tego typu informacje. – tłumaczy Radosław Wesołowski z Grey Wizard, tarczy która chroni przed cyberatakami.
  • Nie posiadamy lub nie aktualizujemy programów antywirusowych
    Dobry program antywirusowy to jedno z pierwszych przykazań bezpiecznego korzystania z sieci. Niespełna 20 proc. Polaków korzysta z płatnego oprogramowania antywirusowego, które jest w stanie zapewnić najlepszą ochronę. Aktualizacja bazy wirusów, skaner on-line, dodatkowa zapora sieciowa, stabilność działania – to podstawy skutecznego antywirusa, które dadzą swobodę bezpiecznego surfowania po sieci.

fot. mat. prasowe

Polski internauta a bezpieczeństwo

Znakomita większość respondentów obawia się o swoje bezpieczeństwo w sieci.

fot. mat. prasowe

Najczęstsze błędy w sieci

Największym błędem polskich internautów jest m.in. ustawienie zbyt łatwego hasła.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: