eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Trend Micro: zagrożenia internetowe 2016

Trend Micro: zagrożenia internetowe 2016

2015-11-09 12:01

Trend Micro: zagrożenia internetowe 2016

Zagrożenia internetowe 2016 © igor - Fotolia.com

Trend Micro Incorporated opublikował najnowszą prognozę na temat cyberzagrożeń, z którymi przyjdzie nam się zmagać w nadchodzącym roku. Opracowanie „The Fine Line: 2016 Security Predictions” nie pozostawia złudzeń - na spadek aktywności cyberprzestępczej raczej nie mamy co liczyć. Autorzy raportu spodziewają się większej liczby wymuszeń online oraz wzmożonych ataków ze strony haktywistów. Zagrożenia mają mieć coraz bardziej złożony charakter, a to z kolei oznacza, że firmy nie obędą się bez wprowadzenia nowych regulacji i zatrudnienia specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj także: Trend Micro: zagrożenia internetowe II kw. 2015

Uwaga na alvertising oraz ransomware


Autorzy raportu podkreślają, iż nadchodzący rok będzie punktem zwrotnym, jeżeli chodzi o zjawisko malvertisingu, czyli złośliwych reklam internetowych. W Stanach Zjednoczonych już niemal połowa konsumentów deklaruje korzystanie z rozwiązań typu ad blocker, a popularność tego rodzaju oprogramowania rośnie również w ujęciu globalnym (+41% w skali bieżącego roku). W efekcie tego należy spodziewać się, że reklamodawcy rozpoczną poszukiwania alternatywnych sposobów na umieszczanie reklam online, natomiast cyberprzestępcy dołożą wszelkich starań, aby znaleźć inne sposoby pozyskiwania informacji o użytkownikach.

Wyraźnie dostrzegalnym trendem ma być również nagły wzrost liczby wymuszeń online. Należy się spodziewać, że będą się one w większym niż dotychczas stopniu opierać na narzędziach inżynierii społecznej oraz analizach psychologicznych potencjalnych ofiar. Problem mają stanowić także haktywiści - eksperci spodziewają się, że będą oni ujawniać jeszcze większą ilość obciążających informacji, co nie tylko negatywnie przełoży się na ich ofiary, ale również ułatwi wtórne infekcje systemów. Wraz ze schyłkiem reklam online coraz częściej będą mieć miejsce ataki typu ransomware.

Warto zauważyć, że pomimo rosnących inwestycji i pojawiania się nowych regulacji prawnych w obszarze cyberbezpieczeństwa, zmiany na arenie cyberzagrożeń z pewnością doprowadzą do pojawienia się nowych, bardziej zaawansowanych wektorów ataku.

fot. igor - Fotolia.com

Zagrożenia internetowe 2016

Cyberprzestępcy opracują nowe metody spersonalizowanych ataków, sprawiając, że rok 2016 będzie rokiem wymuszeń online.


Główne wnioski raportu dotyczącego 2016 roku:

  • Cyberprzestępcy opracują nowe metody spersonalizowanych ataków, sprawiając, że rok 2016 będzie rokiem wymuszeń online.
  • Liczba mobilnego malware’u wzrośnie do 20 milionów, złośliwe oprogramowanie będzie wymierzone głównie w Chiny oraz w użytkowników korzystających z nowych mobilnych narzędzi opłat online na całym świecie.
  • Wraz ze wzrostem popularności konsumenckich urządzeń typu smart wykorzystywanych w codziennym życiu w roku 2016 dojdzie przynajmniej do jednego przypadku awarii inteligentnych urządzeń, która będzie zagrażać zdrowiu lub życiu użytkowników.
  • W 2016 roku nastąpi eskalacja ataków haktywistów, prowadzących do systematycznego niszczenia celów przy pomocy poważnych wycieków danych z dużych organizacji.
  • Do końca przyszłego roku mniej niż połowa organizacji będzie zatrudniać ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa.
  • Rosnąca popularność produktów i usług typu ad blocker zmusi cyberprzestępców do poszukiwania nowych metod atakowania celów, a tym samym doprowadzi do spadku liczby złośliwych reklam.
  • Dojdzie do rozwoju regulacji prawnych w kierunku globalnego modelu obrony przed cybrzagrożeniami, co ułatwi aresztowanie, sądzenie i skazywanie cyberprzestępców.


„Spodziewamy się, że rok 2016 będzie bardzo istotny z perspektywy obu stron równania kreującego sytuację na arenie cyberbezpieczeństwa. Instytucje rządowe i przedsiębiorstwa zaczną dostrzegać zalety perspektywicznego myślenia o bezpieczeństwie informatycznym, tworząc nowe regulacje prawne i zatrudniając specjalistów na odpowiednich stanowiskach. Wraz ze wzrostem świadomości użytkowników zwiększy się również poziom zaawansowania i wyspecjalizowania ataków, wycelowanych w konkretne osoby i firmy” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: