eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak wygląda informatyzacja sektora MSP?

Jak wygląda informatyzacja sektora MSP?

2015-11-05 11:32

Jak wygląda informatyzacja sektora MSP?

Jak wygląda informatyzacja sektora MSP? © Olivier Le Moal - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Druga fala badań przeprowadzonych w ramach cyklu raportów Orange Insights poświęcona została podejściu polskiego biznesu do informatyzacji. Tym razem małe i średnie przedsiębiorstwa zostały zapytane m.in. o najważniejsze tendencje, stan zaplecza informatycznego oraz zabezpieczenia IT. Poniżej prezentujemy kluczowe wnioski z badania.

Przeczytaj także: Informatyzacja przedsiębiorstwa po polsku

W bieżącej edycji cyklu raportów opracowywanych w oparciu o badania, które ICAN Research realizuje na zlecenie Orange Polska, przedstawiono opinie przedstawicieli małych i średnich firm zatrudniających poniżej 250 pracowników. Tym razem skupiono się na kwestiach związanych z informatyzacją. O zdanie zapytano przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw (właścicieli, pracowników - specjalistów IT oraz współpracujących z firmami freelancerami IT).

Najważniejsze wnioski


  • Ponad 70 proc. badanych jest przekonanych o wysokim stopniu informatyzacji swoich firm.
  • Co czwarty respondent uważa, że najistotniejszą tendencją w informatyzacji jest wsparcie rozwoju firmy poprzez dynamiczny rozwój systemów informatycznych.
  • Dla znakomitej większości badanych (88 proc.) najpopularniejszym zabezpieczeniem IT jest antywirus, a najrzadziej stosowanym - back up (35 proc.)
  • U ponad połowy badanych firm – 55 proc. osobą odpowiedzialną za IT jest zewnętrzny współpracownik.

Znaczenie informatyzacji w sektorze SME


Większość badanych firm – 71 proc. postrzega ogólny poziom informatyzacji swojej firmy jako wysoki. Jednak respondenci pytani o najważniejsze ich zdaniem trendy w informatyzacji nie udzielają już tak zgodnych odpowiedzi.
  • Dla co czwartej firmy (25 proc. wskazań) najważniejszym trendem w informatyzacji jest dynamiczny rozwój systemów informatycznych wspierających rozwój firmy.
  • Niewiele mniej, bo 23 proc. badanych firm największe znaczenie przypisuje rozwojowi internetowych narzędzi handlowych (np. sklepom internetowym, czy zamawianiu usług przez internet).
  • Na trzeciej pozycji firmy wymieniały rozwój współpracy z zewnętrznymi specjalistami, w tym zlecanie części działań firmy na zewnątrz (18 proc.).

Zaplecze informatyczne małych i średnich firm


Badane firmy powszechnie używają komputerów - laptopów i komputerów stacjonarnych (98 proc. wskazań). Średnio posiadają około 13 komputerów. Zdecydowana większość korzysta również z telefonów stacjonarnych i komórkowych/smartfonów. Tablety używane są natomiast w co trzecim przedsiębiorstwie (36 proc.). W tym przypadku średnio na firmę przypadają 4 tablety.

Praktycznie taka sama liczba przedsiębiorstw wykorzystuje oba rodzaje telefonii – komórkową i stacjonarną (87 i 86 proc. odpowiedzi). Średnio w firmach z sektora SME w użyciu jest od 4 do 11 telefonów. 62 proc., czyli 6 na 10 badanych firm, korzysta z własnych serwerów, średnio posiadając dwa takie urządzenia.

Prawie połowa badanych firm korzysta w swojej działalności biznesowej z komunikatorów:
  • tekstowych – blisko połowa (45 proc.),
  • co trzecia z komunikatorów głosowych (30 proc.),
  • zaledwie co szósta z komunikatorów wideo (16 proc.).

fot. mat. prasowe

Informatyzacja, hardware i software

71% wysoko postrzega ogólny poziom informatyzacji.


Zabezpieczenia IT w pracy


Małe i średnie firmy najczęściej nie stosują wielowarstwowych zabezpieczeń IT, wybierają tylko podstawowe programy antywirusowe (88 proc. wskazań). Co drugie przedsiębiorstwo (53 proc.) zabezpiecza swoje dane poprzez odgórną politykę haseł ustalanych i zarządzanych przez firmę. Z kolei niecała połowa badanych firm (46 proc.) szyfruje pocztę e-mail.
Jedynie co trzecia firma korzysta z backupu danych (35 proc.), w tej liczbie aż 88 proc. ma ten proces zautomatyzowany. Co ciekawe, backup jako środek zabezpieczający firmowe dane, częściej stosują podmioty, które nie uważają bezpieczeństwa IT za obszar kluczowy dla swojej działalności.

fot. mat. prasowe

Zabezpieczenia IT/specjalista ds. IT kontra freelancer

88% ankietowanych posiada podstawowe programy antywirusowe.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: