eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy X 2015

Monitor Rynku Pracy X 2015

2015-10-27 12:02

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy V 2015


Pozornie homogeniczność Polski pod względem religijnym powinna redukować zjawisko dyskryminacji na tle wyznaniowym – i mniej osób niż w przypadku innych form dyskryminacji zgłaszało ten problem (18%). Jednak na tle Europy znowu wypadaliśmy nie najlepiej, tuż za Francją (21%) i Wielką Brytanią (19%). Choć pod względem etnicznym nasze społeczeństwo stanowi podobny monolit, jak w przypadku kwestii wyznaniowych, to pod tym pierwszym względem dyskryminacji doświadczyło aż 19% ankietowanych pracowników. Mniej otwarte otoczenie opisywali jedynie badani we Francji (23%). Trzeba jednak pamiętać, że jak i w wyżej wymienionych innych formach dyskryminacji mogą się tu wliczać nie tylko doświadczenia z kraju, ale i wyjazdowe.
„Typowa dla wielu polskich firm folwarczna kultura organizacyjna nie sprzyja tolerancji i otwartości na zróżnicowany zespół. Instrumentalne traktowanie podwładnych przez szefów sprzyja niewłaściwym zachowaniom wszystkich pracowników i kreuje nieprzyjazne środowisko, w którym każda forma inności jest ciężarem, przyczyną gorszego traktowania, przytyków, złośliwości” – oceniał Łukasz Komuda.

Chcemy tolerancyjnego środowiska pracy


Nie jest faktem, że większość pracodawców zamyka oczy na integrację i otwartość. 70% badanych w Polsce oceniało pozytywnie ich aktualne miejsce pracy (choć już tylko 57% pośród osób w wieku 55-65 lat). Problemem jest te pozostałe 30% – odsetek ten jest dwukrotnie większy niż np. w Szwecji i Norwegii, a mniej otwarte środowisko pracy opisywała tylko jedna europejska nacja – Grecy (34%). Tymczasem odsetek Polaków, którzy cenią sobie różnorodność w miejscu pracy był taki sam, jak średnia dla naszego kontynentu i wynosił 86%.
„Nasze doświadczenia pokazują, że wielu przypadkach w firmie wystarczy większa otwartość wobec różnorodności, co wydatnie wpływa na przyjaźniejszą atmosferę pracy. Dzięki temu zwiększa się też wybór pomiędzy poszukiwanymi specjalistami, którzy coraz częściej zwracają uwagę na atmosferę i kulturę pracy. Będzie to miało też niebagatelny wpływ w przyszłości, gdy wielu pracodawców poszukujących kandydatów stanie przed wyzwaniem zintegrowania w ramach zespołów imigrantów przybywających do Europy.” – komentuje Agnieszka Bulik.

fot. mat. prasowe

Ocena ryzyka utraty pracy

Udział osób odczuwających poczucie ryzyka utraty pracy w gronie wszystkich przebadanych Polaków jest niższy niż w poprzednim kwartale o 1p.p.


Infromacje o badaniu
“Monitor Rynku Pracy” jest kwartalnym sondażem realizowanym w 34 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono w Polsce na początku 2010 roku. Bieżąca, 21. edycja badania, została zrealizowana na przełomie sierpnia i września 2015r. Sondaż jest przeprowadzany poprzez ankiety on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Do 19 edycji włącznie próba w Polsce wynosiła 405 respondentów, od 20. edycji w Polsce próba badania została poszerzona blisko dwukrotnie (do ponad 800 osób). Zmodyfikowana została też jej struktura, jeszcze bardziej zbliżając ją do realiów polskiego rynku pracy. W związku z tym wyniki z poprzednich okresów mogą być nie do końca porównywalne z aktualną i kolejnymi edycjami badania.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: