eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › CSR modernizuje gospodarki w Europie Środkowej

CSR modernizuje gospodarki w Europie Środkowej

2015-10-23 12:11

CSR modernizuje gospodarki w Europie Środkowej

CSR © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Firmy środkowoeuropejskie dostrzegły potencjał drzemiący we wdrażaniu strategii zakładających zwiększony wkład w zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy. Z badania zrealizowanego przez Deloitte wynika, że dla respondentów reprezentujących dziesięć państw regionu kluczowymi zaletami działań w zakresie CSR są: poprawa zaangażowania pracujących, lepsza reputacja firmy, a także lepsze relacje ze społecznościami lokalnymi. Ponad 3/4 badanych jest przekonana, że rozwój CSR ma przed sobą bardzo dobre perspektywy.

Przeczytaj także: Trendy CSR 2014

Badanie Deloitte objęło swoim zasięgiem menedżerów CSR reprezentujących 10 krajów Europy Środkowej: Czechy, Słowenię, Bułgarię, Kosowo, Rumunię, Serbię, Węgry, Słowację, Litwę oraz Łotwę. Projekt jest częścią badania Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które w ramach obchodów 15 lat partnerstwa na rzecz CSR w Polsce przeprowadziło analogiczny przegląd wśród polskich menedżerów odpowiedzialnych za kwestie związane z CSR. Oba badania wskazują na przemożny wpływ wywierany przez praktyków CSR na szerzenie tematyki odpowiedzialnego biznesu w firmach oraz dowodzą pozytywnego oddziaływania CSR na kondycję społeczno-gospodarczą w poszczególnych krajach.

Jednym z zasadniczych wniosków badania jest powszechna świadomość środkowoeuropejskich menedżerów CSR (84 proc.), że biznes przyczynił się do rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych w poszczególnych krajach (w Polsce odsetek ten wyniósł mniej, bo 65 proc.).
„Chodzi przede wszystkim o zmniejszanie negatywnego wpływu na ochronę środowiska, wspieranie edukacji i zwalczanie bezrobocia. Są to kluczowe problemy, w które biznes powinien się zdaniem badanych angażować także w przyszłości. Menedżerowie CSR oczekiwaliby natomiast większej niż dotychczas aktywności w walce z korupcją” – mówi Irena Pichola, Partner w Deloitte, Lider zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

CSR

Dla respondentów reprezentujących dziesięć państw regionu kluczowymi zaletami działań w zakresie CSR są: poprawa zaangażowania pracujących, lepsza reputacja firmy, a także lepsze relacje ze społecznościami lokalnymi.


- „Zaangażowanie biznesu w rozwiązywanie problemów społecznych w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat jest praktycznym potwierdzeniem zrozumienia, że jego powinnością poza generowaniem zysku jest budowanie wartości dla wszystkich interesariuszy. Szczęśliwie, podobne przeświadczenie panuje w jego otoczeniu, dzięki czemu coraz więcej mamy przykładów partnerstw sektorowych i międzysektorowych na rzecz określonych inicjatyw prospołecznych” - mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Wśród trzech kluczowych korzyści z działań CSR, które respondenci dostrzegają w swoich firmach, znalazły się wzrost zaangażowania pracowników (65 proc.), poprawa reputacji (55 proc.) i poprawa relacji ze społecznościami lokalnymi (53 proc). Podobne wyniki uzyskano w badaniu polskim.
- „W wymiarze praktycznym doszło do zmiany w polskim CSR. Ciekawa jest lista korzyści wymienianych przez menedżerów. CSR nie jest już, jak pięć lat temu, traktowany przede wszystkim jako narzędzie komunikacji i budowy reputacji. Na pierwszym miejscu wymieniane są korzyści związane z etycznym podejściem i zaangażowaniem pracowników” - przypomina kolejne z wyników badania Marzena Strzelczak.

Z perspektywy menedżerów we wdrażaniu CSR najbardziej przydatne są narzędzia i metody uwzględniające współpracę z pracownikami: wolontariat pracowniczy (36 proc.) oraz programy etyczne dla pracowników (29 proc.). Przydatnymi instrumentami współpracy zewnętrznej w zakresie CSR są: dialog z interesariuszami (35 proc.), kampanie społeczne (29 proc.) i programy prośrodowiskowe (29 proc.). Konkluzje te są w znacznym stopniu zbieżne z wynikami uzyskanymi w polskim badaniu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: