eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy rodzinne w opinii Polaków

Firmy rodzinne w opinii Polaków

2015-10-23 00:40

Firmy rodzinne w opinii Polaków

Polacy cenią rodzinne biznesy © sepy - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z drugiej edycji raportu "Polacy o firmach rodzinnych", opracowanego na zlecenie Fundacji Firmy Rodzinne wynika, że Polacy przychylnym okiem patrzą zarówno na rodzinne biznesy, jak też ich właścicieli. Przedsiębiorstwa takie kojarzą się z tradycją i wysoką jakością. Co ciekawe, Polacy są w stanie płacić więcej za produkty i usługi firm rodzinnych, ale… często nie wiedzą o rodzinnym pochodzeniu danego produktu.

Przeczytaj także: Firmy rodzinne, czyli biznes nie tylko dla pieniędzy

Firmy rodzinne – jak je postrzegamy?


Polacy darzą firmy rodzinne dużym zaufaniem i mają o nich bardzo dobrą opinię – dotyczy to również właścicieli tych przedsiębiorstw. Co czwarty z badanych podkreślił rolę tradycji w firmie rodzinnej. Na drugim miejscu znalazła się wysoka jakość, wymieniona przez 15% respondentów.

Taka postawa ma swoje potwierdzenie również w odpowiedzi na pytanie, co zachęca do kupowania od firm rodzinnych. Dla 52% spośród osób, które przyznają, że kupiły już produkty lub usługi firm rodzinnych, jest to jakość.

Właścicieli firmy z kolei postrzegamy jako osobę przedsiębiorczą (to dla prawie 60% badanych najważniejsza cecha), pracowitą (54,9%), zaradną (48,3%), kreatywną (44,9%) i odważną (37,8%).
Wyniki badania, które przedstawiamy w raporcie napawają mnie ogromnym optymizmem – mówi Katarzyna Gierczak Grupińska, prezes Fundacji Firmy Rodzinne. – Wielokrotnie spotykałam się z przedsiębiorcami, którzy nie byli przekonani o tym, czy przyznawać się do rodzinnego charakteru działalności w obawie przed stereotypowym potraktowaniem przez otoczenie. Teraz mogę z pełnym przekonaniem mówić im, że nie ma powodów do obaw w tym zakresie.


Ostatecznie o zerwaniu z negatywnymi skojarzeniami odnośnie prowadzenia firmy rodzinnej świadczą odpowiedzi respondentów na pytanie o to, czy członkowie rodziny są dobrymi partnerami biznesowymi. Większość respondentów odpowiedziała bowiem twierdząco. Zapytani, z kim z rodziny – hipotetycznie – mogliby założyć firmę, respondenci wymienili w pierwszej kolejności współmałżonka. Chętnie założyliby również biznes z rodzeństwem. Natomiast siedmiu na tysiąc Polaków byłoby skłonnych stworzyć firmę nawet wspólnie z… teściową.

fot. mat. prasowe

Cechy właściciela firmy rodzinnej

Przedsiębiorczy, pracowity i zaradny - taki w głównej mierze jest właściciel firmy rodzinnej zdaniem Polaków


Rodzinność = potencjał ukryty w jakości


Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje chęć zapłacenia więcej za produkty i usługi firm rodzinnych – nawet 15% ponad standardową cenę oferowaną przez nie-rodzinnych dostawców. Wśród osób, które zadeklarowały tak dużą dopłatę, najwięcej osób przypisuje wartość dodatkową jakości osobiście pilnowanej przez właściciela, a także polskiemu pochodzeniu produktu.

fot. mat. prasowe

Chęć płacenia więcej za produkty i usługi firm rodzinnych

Polacy postrzegają produkty firm rodzinnych jako dobre jakościowo, dlatego są skłonni zapłacić za nie więcej


Okazuje się jednak, że same firmy nie zdają sobie sprawy z ogromnego potencjału wizerunkowego, jaki stoi za rodzinnym charakterem działalności. Jak przyznali badani, zaledwie jedna piąta z nich miała styczność z jakimkolwiek oznaczeniem produktu, które informowałoby o tym, że pochodzi on z firmy rodzinnej. Biorąc jednak pod uwagę, że zaledwie jedna czwarta firm rodzinnych z sektora MMŚP komunikuje rodzinność – jak wynika z badań PARP cytowanych również w raporcie Fundacji Firmy Rodzinne – niska świadomość społeczna w tym zakresie nie może dziwić. Tym bardziej, że komunikowanie rodzinności odbywa się zwykle na poziomie strony internetowej, czego Fundacja Firmy Rodzinne dowiedziała się w serii wywiadów z przedsiębiorstwami, które korzystają z udostępnianego przez nią znaku Firma Rodzinna pod postacią charakterystycznego drzewka z korzeniami.

fot. mat. prasowe

Firma Rodzinna - znak

Znakiem Firmy Rodzinnej udostępnionym przez Fundację jest charakterystyczne drzewko


Tymczasem Polacy mówią wprost, że informacja o rodzinnym pochodzeniu produktu powinna znajdować na opakowaniu. Takie zdanie podziela ponad 70% respondentów. Ankietowani zwrócili także uwagę na to, że firmy rodzinne powinny być w jakiś sposób oznaczane w oficjalnych państwowych rejestrach – w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Co czwarty z nich zaznaczył, że taka informacja byłaby dla niego ważna.

fot. mat. prasowe

Gdzie powinno znaleźć się oznaczenie firmy rodzinnej

Respondenci są zgodni, że informacja o rodzinnym charakterze biznesu powinna być umieszczana na opakowaniu produktów

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: