2016-06-20 11:15
Młodzi liderzy mają własną wizję rozwoju firm rodzinnych © Minerva Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przedsiębiorca a sukcesja. Czy biznes zostaje w rodzinie?
Kluczowe wyzwania firm rodzinnych nie wiążą się jedynie z samym prowadzeniem działalności i podejmowaniem decyzji inwestycyjnych - w ch przypadku niezwykle ważne są również sprawy dotyczące własności i relacji rodzinnych.„Firm rodzinnych, którym z sukcesem udaje się przetrwać zmianę pokoleniową, jest naprawdę niewiele. W ujęciu globalnym zaledwie jedno przedsiębiorstwo na trzy bezboleśnie przechodzi przez proces przejęcia sterów przez młodych następców. W czasie przejmowania pałeczki młodzi często znajdują się w dość trudnej sytuacji, która jest efektem konfliktu pomiędzy poszanowaniem dla tradycji i chęcią jej dalszego kultywowania, a potrzebą dostosowania i modernizacji przedsiębiorstwa zgodnie ze zmianami zachodzącymi w jego otoczeniu” – mówi Adam Chróścielewski, Partner w Dziale Audytu, Lider odpowiedzialny za praktykę firm rodzinnych Deloitte.
„Właścicielowi, który zbudował biznes nigdy nie jest łatwo dopuścić do władzy sukcesorów, czy też zewnętrznych menadżerów, a opór przed przyjmowaniem lepszych od siebie jest naturalny. Jednak na pewnym etapie rozwoju firmy rodzinnej trudno być konkurencyjnym bez wprowadzenia profesjonalnego zarządu i wyznaczenia jasnych obszarów decyzyjności i kompetencji członków zarządu” – mówi Artur Czepczyński, właściciel i Prezes Zarządu w firmie spedycyjnej ABC-Czepczyński.
fot. Minerva Studio - Fotolia.com
Młodzi liderzy mają własną wizję rozwoju firm rodzinnych
Ośmiu na dziesięciu sukcesorów w firmach rodzinnych deklaruje, że ich styl przywództwa będzie inny niż poprzedników, a ponad połowa ma zamiar zmienić strategię biznesową i zasady ładu korporacyjnego.
„Z moich doświadczeń wynika, że wyzwaniem dla sukcesora jest zmiana mentalności zespołu pod swoim przywództwem, zaznajomienie członków zespołu z nową perspektywą zarządczą i strategiczną” – zwraca uwagę Marcin Ochnik, Prezes Zarządu firmy Ochnik Sp. z o. o. „Sukcesor często jest porównywany do dawnych liderów, zatem bez dostosowania mentalności pracowników do nowej wizji firmy, konflikt miedzy nowym zarządzającym a pozostałymi współpracownikami jest bardzo prawdopodobny.”
„Młodzi liderzy nie powinni oczywiście być klonami swoich rodziców oraz dziadków i mają prawo wypracować swój własny styl przywódczy. Być może wyznaczą przy tym firmie zupełnie nowy kierunek, nie tracąc zarazem nic z wartości przedsiębiorstwa rodzinnego” – uważa Krzysztof Gil, Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego, członek zespołu ds. firm rodzinnych w Deloitte. „Styl przywództwa kolejnego pokolenia zdecydowanie będzie różnił się od stylu pokolenia poprzedniego” – potwierdza Jakub Prozner, Prezes Zarządu w firmie Promet S.A. „Nasze pokolenie zostało wykształcone w innej epoce niż nasi rodzice. Staramy dzisiaj pozycjonować się, jako liderzy, który pracują z ludźmi a nie tylko zarządzają twardą ręką. Motywować ludzi do pracy, to znaczy wysłuchać, co mają do powiedzenia.”
oprac. : eGospodarka.pl
Firmy rodzinne, czyli biznes nie tylko dla pieniędzy
Firmy rodzinne. Sukcesja bez planu to ryzykowne posunięcie
Firmy rodzinne nie chcą ludzi z zewnątrz. Pieniędzy też
Firmy rodzinne w opinii Polaków
Firmy rodzinne a fundusze private equity
Polskie firmy rodzinne 2016
Firmy rodzinne: jakie zmiany i wyzwania?
7 czynników sukcesu firmy rodzinnej
Firmy rodzinne = 18% PKB
Witam. Postanowiłam wytrwać w spółce do czasu wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Dwa lata mijają w czerwcu przyszłego roku. Doszła do mnie ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Wartość IPO w Europie spadła w 2022 roku o 79,2% rdr
DAX najwyżej od roku
Zakup mieszkania na kredyt 2% nie będzie problemem
Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca? Sprawdź wyliczenia ekspertów podatkowych.
Planujesz zakup auta elektrycznego? Do wyboru masz ponad 100 modeli
Długi Polaków wobec sądów to prawie 750 mln zł
Ustawa Antylichwiarska 3.0 - co się zmieniło?