eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Płatności online bez ochrony

Płatności online bez ochrony

2015-10-05 13:40

Płatności online bez ochrony

Płatności online bez ochrony © anyaberkut - Fotolia.com

Niefrasobliwość internautów korzystających z płatności online i bankowości internetowej jest wręcz zaskakująca. Z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab wynika, że ciągle wielu użytkowników nie zna lub nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa przy takich operacjach. Okazuje się m.in., że połowa badanych nie zadaje sobie żadnego trudu, aby sprawdzić, czy dana strona jest autentyczna, a 1/3 wychodzi z założenia, że podejmowanie jakichkolwiek środków ostrożności jest zupełnie zbędne.

Przeczytaj także: 7 kroków do bezpiecznych płatności online

Badanie zostało przeprowadzone online i objęło swoim zasięgiem grupę liczącą sobie ponad 18 000 użytkowników, którym przedstawiono wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji napotykanych na co dzień w internecie, w tym również sytuacji związanych z operacjami finansowymi.

Jednym z zadań, które postawiono przed uczestnikami badania, był wybór jednej z czterech stron bankowych, a następnie wprowadzenie swoich danych dotyczących konta. Okazało się, że zaledwie 50% użytkowników była w stanie rozpoznać bezpieczną stronę, w której nazwie nie wprowadzono żadnych modyfikacji (zmiany w nazwie organizacji to typowa oznaka phishingu, a tylko 51% wskazało na weryfikację autentyczności strony. 21% badanych wykorzystuje klawiaturę wirtualną w celu zabezpieczenia swoich haseł przed przechwyceniem ich przez szkodliwe oprogramowanie, podczas gdy 20% sprawdza, czy ich rozwiązanie bezpieczeństwa działa poprawnie, aby mieć pewność, że płatność jest bezpieczna.

Niemal jedna trzecia użytkowników (29%) stwierdziła, że nie podejmuje żadnych dodatkowych działań, ponieważ „strony dużych, znanych firm są wystarczająco zabezpieczone”. Jednak w większości przypadków nawet chroniona strona internetowa nie może zagwarantować, że cyberprzestępcy nie będą ingerowali w proces płatniczy lub że urządzenie nie jest zainfekowane szkodliwym programem stworzonym w celu kradzieży pieniędzy. 11% respondentów używa trybu „incognito” przeglądarki w celu ochrony płatności, 4% korzysta z usługi ukrywającej tożsamość, a 7% badanych wielokrotnie wpisuje i kasuje dane, „aby zmylić wirusy”. Niestety, działania te nie chronią informacji finansowych użytkowników.

Okazuje się, że niektórzy użytkownicy są równie beztroscy jeśli chodzi o ochronę swoich danych dotyczących płatności w realnym świecie: 20% osób nie widzi problemu w tym, że traci z oczu swoją kartę podczas płacenia rachunku w restauracji, a tym samym daje oszustom możliwość skopiowania jej.
„Przytaczane dane potwierdzają to, co zaobserwowano już dawno, a mianowicie, że wielu użytkowników nie tylko naraża siebie i swoje pieniądze, ale również organizacje oferujące systemy płatności i bankowości, z których korzystają. To oznacza, że wykorzystywanie wyspecjalizowanej ochrony przed kradzieżą online staje się koniecznością” – powiedział Ross Hogan, globalny szef działu zapobiegania oszustwom, Kaspersky Lab.

Aby pomóc bankom chronić dane finansowe i zapobiegać oszustwom, Kaspersky Lab oferuje platformę Kaspersky Fraud Prevention. Bank może zainstalować rozwiązanie bezpieczeństwa bezpośrednio na urządzeniach klientów, w tym mobilnych, lub wykorzystać komponenty platformy, które umożliwiają zdalne wykrycie, czy urządzenie jest zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem stworzonym w celu kradzieży pieniędzy.

fot. anyaberkut - Fotolia.com

Płatności online bez ochrony

Prawie jedna trzecia użytkowników nie robi nic, aby chronić płatności online, polegając na ochronie zapewnianej przez organizacje finansowe.


Użytkownicy, zwłaszcza ci, którzy są mniej świadomi w kwestiach technicznych, powinni instalować rozwiązania zapewniające dodatkową ochronę płatnościom online, takie jak technologia Bezpieczne pieniądze dla systemu Windows and Mac OS X, zintegrowana w rozwiązaniach Kaspersky Internet Security – multi-device oraz Kaspersky Total Security – multi-device. Technologia ta wykracza poza standardową ochronę przed zagrożeniami online i tworzy bezpieczne środowisko do przeprowadzania operacji finansowych, które jest niedostępne dla oszustów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: