eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hakerzy nie śpią. Banki w niebezpieczeństwie

Hakerzy nie śpią. Banki w niebezpieczeństwie

2015-05-27 10:06

Hakerzy nie śpią. Banki w niebezpieczeństwie

Haker © frank peters - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Hakerzy nie próżnują, a ich działalność coraz częściej wymierzona jest w instytucje finansowe. Dane zawarte w najświeższym raporcie „G DATA Security Labs Malware” wyraźnie wskazują, że w ostatnim czasie ilość ataków, których celem były banki wzrosła niemal dwukrotnie.

Przeczytaj także: Windows Live ID jako przynęta

Zuchwałość hakerów zatacza coraz szersze kręgi, a wzrastający poziom ich profesjonalizmu sprawia, że instytucje finansowe mają poważne powody do obaw. Faktem jest, że o atakach na banki rzadko mówi się na łamach gazet czy serwisów internetowych, głównie jednak dlatego, że instytucje obawiają się o swój wizerunek. Tymczasem dane nadchodzące od dostawców aplikacji bezpieczeństwa nie pozostawiają złudzeń - ataków jest coraz więcej i mogą budzić one duży niepokój wśród klientów banków.

Dobitnym dowodem na powyższe jest ostatnie zestawienie sporządzone przez G DATA, z którego wynika, że tylko w minionym roku ilość cyberataków wymierzonych w instytucje finansowe wzrosła aż o 44,5%. Eksperci ujawnili, opierając się na analizie 25 najczęstszych celów trojanów bankowych, że aż 70 procent ataków było skierowanych przeciwko klientom banków znajdującym się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie, zaś tylko 4 procent w Niemczech. Jak przedstawia się sytuacja w Polsce?
– Wprawdzie w raporcie nie znalazły się informacje dotyczące naszego kraju, jednak w ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami zmasowanych kampanii spamowych wycelowanych w polskich użytkowników internetu. Fałszywe maile od firm kurierskich, poczty czy banków zawierają złośliwy kod min. właśnie te najgroźniejsze dla naszego portfela trojany bankowe- mówi Łukasz Nowatkowski, dyrektor techniczny G DATA Software.

Prognozy zawiodły


Kreatywność cyberzłodziei nie zna granic. Dwie dekady temu hakerzy nie byli zbyt groźni, wywodzili się z grona ciekawskich nastolatków i pasjonatów. Obecnie większość współczesnych cyberprzestępców to kryminaliści nastawieni na duże zyski. Są wyposażeni w doskonałe narzędzia i zatrudniają świetnych fachowców. Efekty? Ilość ataków sukcesywnie rośnie. W drugiej połowie 2014 roku specjaliści od bezpieczeństwa w G DATA wykryli 4,1 mln nowych wirusów. Łącznie w ubiegłym roku pojawiło się ich prawie 6 mln. Co ciekawe, wcześniejsze prognozy zakładały inwazję 3,5 mln. złośliwych robaków. Jest zatem gorzej niż zakładali analitycy.
- Banki powinny zdecydowanie poprawić swoje systemy bezpieczeństwa, co utrudni życie hakerom, próbującym wyczyścić konta klientów, w ostatnim czasie ilość wykrytych trojanów bankowych wzrosła o 44,5 %. Są to wirusy potrafiące ominąć konwencjonalne metody ochrony. Tak naprawdę, jedynie specjalne technologie bezpieczeństwa gwarantują solidną ochronę użytkowników bankowości online – mówi Łukasz Nowatkowski.

Prawie 6 mln nowych odmian złośliwego oprogramowania


Eksperci G DATA znaleźli w drugiej połowie ubiegłego roku 4,1 mln wirusów komputerowych – prawie 2,3 razy więcej niż w pierwszym półroczu 2014 roku. G DATA SecurityLabs w całym 2014 roku wykryła niemal 6 mln nowych odmian złośliwego oprogramowania. Warto zaznaczyć, że w 2013 roku było ich 3,4 mln, z czego 1,9 mln wykryto w pierwszym półroczu.

fot. mat. prasowe

Ilość złośliwego oprogramowania

W minionym roku wykryto prawie 6 mln nowych odmian złośliwego oprogramowania.


Klienci amerykańskich banków głównym celem ataków


W porównaniu z pierwszą połową 2014 roku, liczba bankowych klientów w USA, którzy padli ofiarą hakerów zwiększyła się o 12 procent. Tożsamy wzrost odnotowano w przypadku użytkowników bankowości online w Rosji.

fot. mat. prasowe

Kraje zaatakowane przez największe trojany bankowe

Najczęstszym targetem trojanów bankowych są klienci amerykańskich banków


Przyszłość w ciemnych barwach?


W drugiej połowie 2014 roku, ilość nowych odmian aplikacji typu adware wzrosła o 31,4 %. Aż jeden na trzy nowe wykryte wirusy pochodził właśnie z tej kategorii. W najbliższych miesiącach z pewnością stanowić będą one poważne zagrożenie. Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem przewidują, że nastąpi nasilenie ataków, wykorzystujących phishing łączony ze złośliwym oprogramowaniem.

Dane przedstawione w raporcie „G DATA Security Labs Malware” nie pozostawiają złudzeń – sytuacja jest bardzo trudna. Niemniej tacy producenci jak G DATA dostarczają innowacyjne narzędzia zapewniające doskonałą ochronę. Należy też pamiętać o ciągłych aktualizacjach oprogramowania i monitoringu systemów zabezpieczeń.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: