eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakupy online: serwisy płatności zyskują na znaczeniu

Zakupy online: serwisy płatności zyskują na znaczeniu

2014-06-24 10:13

Zakupy online: serwisy płatności zyskują na znaczeniu

Serwisy płatności zyskują na znaczeniu © ldprod - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rośnie popularność serwisów płatności - obecnie korzysta z nich blisko połowa więcej internautów niż w minionym roku. Najczęściej są to mężczyźni pomiędzy 24 a 35 rokiem życia oraz osoby z wyższym wykształceniem - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Gemius dla e-Commerce Polska.

Przeczytaj także: Sposób płatności w sklepie online ma znaczenie

Jak wynika z badania najczęstszą metodą płatności za produkty nabywane online są serwisy, które umożliwiają płatności przez internet. Tę metodę wybiera 37 proc. internautów (26 proc. przed dwoma laty) kupujących w sieci. Popularnymi metodami są również internetowe przelewy bankowe (korzysta z nich 28 proc. internautów, czyli tyle samo, co przed rokiem) oraz płatność gotówką przy odbiorze u kuriera (ten sposób wybiera 21 proc., czyli o 8 pp mniej niż przed rokiem).

─ Serwisy płatności zyskują na znaczeniu. W PayU zauważamy, że z roku na rok coraz mniej użytkowników płaci za e-zakupy przez tradycyjną bankowość internetową czy też gotówką przy odbiorze. Internauci coraz chętniej wybierają szybkie e-przelewy i karty płatnicze, ponieważ jest to dla nich duży komfort oraz gwarancja bezpiecznej transakcji. Biorąc pod uwagę wzrost popularności urządzeń mobilnych, z których korzystamy robiąc zakupy, rynek płatności powinien rozwijać się w taki sposób, by płatność była równie łatwa do wykonania z poziomu komputera czy tabletu, jak i telefonu ─ komentuje Wojciech Czajkowski, dyrektor zarządzający PayU Polska.

Jego zdaniem odpowiedzią na taką potrzebę konsumentów są płatności na jedno kliknięcie czy tapnięcie, zarówno te kartowe, jak i e-przelewy. – Wówczas przybywać będzie zwolenników płatności elektronicznych oraz rosnąć liczba transakcji zawieranych przez osoby, które już aktywnie korzystają z e-handlu – przekonuje Czajkowski.

fot. ldprod - Fotolia.com

Serwisy płatności zyskują na znaczeniu

Jak wynika z badania najczęstszą metodą płatności za produkty nabywane online są serwisy, które umożliwiają płatności przez internet. Tę metodę wybiera 37 proc. internautów.


Dla kogo e-płatności?

Okazuje się, że wirtualne płatności są najpopularniejsze wśród mężczyzn (38 proc. z nich wybiera tę właśnie metodę), ludzi młodych tj., w wieku pomiędzy 24 a 35 rokiem życia (46 proc.) oraz wśród osób z wykształceniem wyższym (48 proc.).

fot. mat. prasowe

Z jakich sposobów płatności e-klienci korzystają najczęściej?

Serwisy płatności zyskują na znaczeniu. Korzysta z nich blisko połowa więcej internautów niż w zeszłym roku, a dla ponad jednej trzeciej e-klientów są one najwygodniejsze w użyciu


─ W czasach kiedy zakupy internetowe są codziennością i stałym elementem życia współczesnych konsumentów także transakcje płatnicze za pośrednictwem serwisów e-płatności stają się naturalnym wyborem ─ mówi Patrycja Sass-Staniszewska, członek zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej. Wynika to ze świadomości konsumentów, że realizacja zamówienia jest uzależniona bezpośrednio od czasu otrzymania wpłaty przez sprzedającego. Serwisy e-płatności gwarantują natychmiastową finalizację zlecenia ─ dodaje Staniszewska.

Informacje o badaniu
Celem badania było poznanie postaw, zwyczajów i motywacji związanych z kupowaniem online. Badanie zostało zrealizowane przy pomocy ankiet CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) na grupie 1500 internautów powyżej 15 roku życia. Dane zebrano między 26 lutego a 7 marca 2014 roku.

Przeczytaj także: Czy e-payment to już norma? Czy e-payment to już norma?

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • sky-shop.pl / 2014-07-19 21:35:47

    To cenne wskazówki dla tych, którzy prowadzą e-biznes. Dbałość o dostęp do różnorodnych możliwości płatności pozwala dotrzeć do jak największej liczby klientów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: