eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w Warszawie: ranking dzielnic

Rynek biurowy w Warszawie: ranking dzielnic

2015-09-21 14:23

Przeczytaj także: Warszawski rynek biurowy nie zwalnia


Ursynów uznawany jeszcze niedawno za sypialnię Warszawy może się pochwalić największym procentem osób z wykształceniem wyższym (ok. 30 proc.) wśród liczących ponad 148 tys. mieszkańców i najniższą stopą bezrobocia (2,8 proc.). W tej trzeciej pod względem wielkości stołecznej dzielnicy (44 km kw.) nie rozwinął się jednak zbyt duży rynek biurowy, który zamyka się w ok. 180 000 m kw. powierzchni. Do największych obiektów należą Poleczki Business Park, Platan Park i Natpoll Business Centre.
Niezbyt wiele powierzchni znajduje się też w prawobrzeżnej części Warszawy, która oferuje zaledwie kilka procent powierzchni biurowej z całej warszawskiej podaży. Na Pradze Południe, która liczy ponad 178 tys. mieszkańców znajduje się 105 000 m kw. powierzchni biurowej. Mieści się ona m.in. w takich obiektach jak: Blue Point, Siemens HQ i Radwar Business Park.

Na Pradze Północ, gdzie zachowało się najwięcej w mieście przedwojennych zabudowań dostępne jest tylko 75 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Największe obiekty w tej dzielnicy to Centrum Milenium, Centrum Handlowe Warszawa Wileńska i Centrum Praha.
Patrycja Borowiec przypomina, że plany dotyczące rozbudowy praskiego rynku biurowego są szeroko zakrojone. Wśród dużych projektów wymienia Centrum Praskie Koneser zlokalizowane przy ulicy Ząbkowskiej, które łączy funkcje mieszkaniową, biurową, usługową i kulturalną. Podając przykład podpisanej przez firmę Google umowy na wynajem powierzchni biurowej na terenie tej zrewitalizowanej już częściowo zabytkowej fabryki wódek, przedstawicielka Walter Herz wyraża przekonanie o czekającym Pragę szybkim rozwoju.

W tej części miasta, pomiędzy ulicami Jagiellońską, Zamoyskiego, Okrzei i Wybrzeże Szczecińskie, na powierzchni 38 ha ma powstać też spektakularny Port Praski na kształt małego miasta nad wodą. W części biznesowej, w sąsiedztwie stadionu PGE Narodowy zaplanowane zostały 100 –160 metrowe wieże o przeznaczeniu biurowo - hotelowo - usługowym. Na miejscu dawnej fabryki kosmetyków Pollena przy Szwedzkiej planowany jest zaś wielofunkcyjny kompleks Bohema.

W prestiżowym Wilanowie (37 km kw.) od niedawna rośnie rynek biurowo-usługowy. Oferuje już ok. 200 000 m kw. powierzchni biur. Powstały tu duże kompleksy biurowe jak Wilanów Office Park i realizowane są kolejne, m.in. Royal Wilanów. Reprezentantka Walter Herz przyznaje, że na razie dzielnica nie jest zbyt dostępna komunikacyjnie. Wyróżnia ją za to najmniejsza gęstość zaludnienia w Warszawie (ponad 30 tys.). Na 1 km kw. przypada w niej zaledwie 700 osób.

W zielonych Bielanach, zasiedlonych głównie przez młodych ludzi (około 60 proc. społeczności jest w wieku produkcyjnym, a 20 proc. przedprodukcyjnym) podaż powierzchni biurowej sięga także ok. 200 000 m kw. Atutem dzielnicy jest metro i łatwy dostęp do lotniska tanich linii lotniczych Warszawa-Modlin. Dzielnicę o powierzchni 32 km kw. zamieszkuje prawie 132 tys. ludzi. Największe znajdujące się tu biurowce to Hector I i II, Kabaretowa 21 i Smoleńskiego 2.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: