eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mniej upadłości w Europie Zachodniej

Mniej upadłości w Europie Zachodniej

2015-09-15 11:12

Mniej upadłości w Europie Zachodniej

Mniej upadłości w Europie Zachodniej © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Bankructwa europejskich firm będą wyhamowywać. Tak przynajmniej przewiduje Coface, którego prognoza zakłada, że w bieżącym roku liczba upadłości zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw będzie niższa o 7 proc. Tym samym kontynuacji doczeka się - odnotowana już w minionym roku - tendencja spadkowa (-9 proc.). Wyjątkiem są tu Włochy i Norwegia. W tych krajach niewypłacalność przedsiębiorstw to coraz częstsze zjawisko, ale i tam - dzięki poprawie sytuacji w strefie euro - ma być lepiej.

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę: upadłość lub likwidacja firmy

Spadki nie są równomierne


Sytuacja w znakomitej większości analizowanych państw (z wyłączeniem Norwegii i Włoch) napawa optymizmem, ponieważ widać jej wyraźną poprawę. Dynamika tych pozytywnych zmian jest jednak dość mocno zróżnicowana, a obecnych poziomów niewypłacalności nie można niestety jeszcze porównać do tych, z którymi mieliśmy do czynienia przed kryzysem. Nie jest to jednak nic zaskakującego, ponieważ większość państw nie zdołała jeszcze osiągnąć stanu sprzed 2008 r. Szczególnie widoczne jest to na południu Europy - we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, gdzie potencjał wzrostowy jest skutecznie osłabiony przez ciągle wysokie bezrobocie.

Prognozy są jednak coraz lepsze, a stoi za nim przede wszystkim konsumpcja prywatna: w II kwartale br. PKB w eurolandzie podskoczyło o 0,3 proc., co jest dobitnym dowodem na ożywienie gospodarcze. Przewidywania Coface wskazuje, że tegoroczny wzrost w strefie euro sięgnie 1,5 proc., a przyszłoroczny zdoła osiągnąć poziom 1,6 proc. Warto przypomnieć, że jeszcze w 2014 r. było to zaledwie 0,9 proc.

Państwa importujące towary do strefy odniosły ponadto korzyści z osłabienia EUR i spadku cen ropy naftowej. Należy jednak uważnie obserwować ryzyko związane z wolniejszym wzrostem w krajach wschodzących.

W strefie euro zauważalny jest także niski poziom inwestycji. Również w tym obszarze nie osiągnięto poziomów sprzed kryzysu (19,5 proc. PKB w 2014 r. w porównaniu z 23 proc. w 2007 r.). Mimo korzystniejszych warunków finansowania, związanych ze spadkiem stóp procentowych, rynek inwestycji nie wrócił do poprzedniego stanu. Słaba dynamika, w odniesieniu do oczekiwanego popytu, zniechęca inwestorów biznesowych. Przedsiębiorstwa ograniczyły wykorzystanie swoich możliwości w związku z kryzysem, co przyniosło też osłabienie inwestycji produkcyjnych. Od początku roku zanotowano jednak umiarkowaną poprawę dzięki konsumpcji prywatnej i lepszemu klimatowi gospodarczemu.

2015 rok kontynuacją roku 2014


W 2015 r. Coface przewiduje dalsze spadki, średnio o 7 proc., w dwunastu analizowanych państwach Europy Zachodniej.

Model prognozowania opracowany przez Coface uwzględnia szereg zmiennych, np. klimat gospodarczy, inwestycje oraz liczbę wydanych pozwoleń budowlanych.

fot. mat. prasowe

Upadłości wg krajów

W większości krajów, z wyjątkiem Włoch i Norwegii, dostrzegalna jest poprawa sytuacji.


Warunki wzrostu w strefie euro będą szczególnie korzystne w Holandii, Hiszpanii i Portugalii. Oczekiwane spadki będą za to mniej widoczne w Niemczech (-2 proc.) i we Francji (-3 proc.).

fot. mat. prasowe

Przewidywania dotyczące upadłości

Upadłości w Norwegii to bezpośrednie następstwo spadków cen ropy.


Włochy i Norwegia, dwa państwa oznaczone czerwoną flagą w 2014 r., zachowają ten status także w 2015 r. Poziom likwidacji przedsiębiorstw nadal będzie rosnąć. We Włoszech (gdzie szacuje się, że wzrośnie on o 7 proc. w 2015 r., po wzroście o 11 proc. w 2014 r.); ryzyko niewypłacalności dodatkowo zwiększa duża liczba małych przedsiębiorstw, których sytuacja jest mniej stabilna niż firm większych. W Norwegii, która jest siódmym na świecie eksporterem ropy naftowej, rosnąca liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw (+6 proc. w latach 2014 i 2015) odzwierciedla spadek cen ropy naftowej.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • Jak to w gospodarce

    kkafka / 2015-09-21 07:23:29

    Wiadomo, że z czasem będziemy mieć kryzys co spowoduje spowolnienie w rozwoju firm po czym bankructwa firm zostaną wychamowane i gospodarka nabierze rozpędu. Tak samo jak w szkolnictwie kryzys spowodował zwolnienia nauczycieli ale w tym samym czasie spowodował boom na prywatne korepetycje co dało duże możliwości oferty pracy w Preply dla nauczycieli języków obcych jak portugalski w Lublinie http://preply.com/pl/lublin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-portugalskiego odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: