eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców IX 2015

Plany polskich pracodawców IX 2015

2015-09-15 11:34

Plany polskich pracodawców IX 2015

Co trzecia firma chce zwiększyć zatrudnienie © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

To powinien być najlepszy od kilku lat okres na rynku pracy. Już jedna trzecia przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie, a co piąty myśli o podniesieniu pensji pracowników. Wprawdzie przewidywania co do poprawy sytuacji gospodarczej są nieco gorsze niż w ostatnim odczycie, ale powiększa się za to rzesza przedsiębiorców zadowolonych z kondycji własnej firmy – takie wnioski płyną z najnowszego kwartalnego badania „Plany Pracodawców” Randstad i TNS.

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VI 2015

Zatrudnienie w trendzie wzrostowym


Wraz z końcem lata nie nadszedł na szczęście kres hossy na rynku pracy. Potwierdzają to najświeższe wyniki badania „Plany Pracodawców”, co kwartał opracowywanego przez firmę doradztwa personalnego Randstad. Co więcej, mamy do czynienia z rekordem - okazuje się bowiem, że skłonność przedsiębiorców do zatrudniania pracowników jeszcze nigdy nie była tak wysoka. Obecnie chęć pozyskiwania nowych kadr w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy deklaruje aż 33% ankietowanych firm, co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe względem poprzednich 3 miesięcy, a jednocześnie - jak już wspomniano - rekord w całej, ponad sześcioletniej historii badania.

Największego wzrostu liczby etatów należy się spoddziewać na zachodzie kraju - w tym regionie o pozyskiwaniu kadr mówi aż 45% przedsiębiorców. Znacznie, bo aż dwukrotne gorzej ma być na północy i wschodzie (odpowiednio 21% i 23%).

Największego wysypu ofert pracy należy oczekiwać w sektorze handlu i napraw - zapotrzebowanie na pracowników przewiduje 37% pracodawców z tej branży. Na kolejnych pozycjach uplasowały się sektory produkcyjny (35%), budownictwo (34%) oraz transport i logistyka (33%).Jedynie branże działalności usługowej oraz pośrednictwa finansowego mają obecnie wyraźnie mniejszą skłonność do zatrudniania nowych pracowników (odpowiednio 4% i 13%).

Nieco rezerwy dla gospodarki, ale coraz lepsza kondycja firm


Po bardzo mocnym (o 8 p.p.) wzroście optymizmu wobec ogólnej sytuacji gospodarczej w ubiegłym kwartale, bieżący odczyt tego wskazania spadł o 5 p.p. osiągając poziom 27%. Jak komentuje ten wynik Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs agencji zatrudnienia Randstad:
„Obserwowane wahania optymizmu wiążą się w naszej ocenie ze specyfiką oczekiwania na rozstrzygnięcia wyborcze. Widoczny jest też wpływ sytuacji międzynarodowej – napływu emigrantów do krajów UE czy kondycji gospodarki chińskiej.”

Jednak pomimo nieco większej rezerwy odnośnie sytuacji makroekonomicznej, kolejny już kwartał zwiększyła się liczba firm, które co najmniej dobrze oceniają swoją sytuację finansową. W porównaniu do poprzedniego kwartału grupa ta wzrosła o kolejne 3 punkty procentowe, licząc już 68% przedsiębiorstw. Zaledwie 6% firm ocenia się jako będące w złej lub bardzo złej sytuacji.

Przydatne linki:
Oferty pracy


Większa otwartość do większych podwyżek wynagrodzeń


Przy coraz bardziej pozytywnej ocenie stanu posiadania firm, w bieżącym kwartale zanotowano również zwiększenie otwartości przedsiębiorców na zwiększenie wynagrodzeń pracowników z poziomu 18% do 21%.
– „Plany zwiększenia wynagrodzeń są spójne we wszystkich regionach. Skok ten na razie jeszcze nie jest bardzo wyraźny, ale spodziewamy się zdecydowanie większej skali podwyżek tradycyjnie już na przełomie czwartego kwartału i nowego roku.” – wskazuje Agnieszka Bulik.

fot. mat. prasowe

Ocena tempa wzrostu gospodarczego kraju w okresie najbliższych 6 miesięcy

Prawie połowa badanych (48%) spodziewa się zastoju gospodarczego w ciągu najbliższych 6miesięcy.


Wyniki badania uwidaczniają nowy trend w działaniach firm w obszarze wynagrodzeń. Nadal największa grupa przedsiębiorstw (29%) planuje podwyżki nie przekraczające poziomu 4%, jednak od początku roku niemal trzykrotnie wzrosła liczba firm (z 5% do 14%) rozważających podwyżki na poziomie od 7 do 9,99% pensji. Rośnie też udział firm, które planują zwiększenie wypłat jedynie wybranym grupom pracowników lub w wybranych, dotąd niedofinansowanych działach. –
„Przedsiębiorcy coraz częściej konkurują o pracowników, bo ci łatwiej znajdują lepsze oferty pracy. Częściej zdarza się, że firmy renegocjują wynagrodzenia z odchodzącymi pracownikami, aby jednak zatrzymać ich na danym stanowisku. Zabieganie o kandydata poprzez podwyższanie wynagrodzeń jest szczególnie widoczne w obszarze produkcji, w którym obecnie pojawia się najwięcej ofert pracy. Przy z reguły niskich pensjach tego sektora, nawet pojedyncze złotówki różnicy wobec konkurencji w stawce godzinowej potrafią zadecydować o braku chętnych do pracy, a tym samym zagrozić płynności produkcji.” – podkreśla Agnieszka Bulik.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany poziomu zatrudnienia w firmach w okresie nadchodzących 6 miesięcy

Ponad połowa badanych firm planuje pozostawienie zatrudnienia na tym samym poziomie (54%).

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany w poziomie wynagrodzeń w okresie najbliższych 6 miesięcy

7 na 10 firm planuje pozostawienie wynagrodzeń na tym samym poziomie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: