eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jachty i łodzie najczęściej przywozimy z Wielkiej Brytanii

Jachty i łodzie najczęściej przywozimy z Wielkiej Brytanii

2015-08-14 00:20

Jachty i łodzie najczęściej przywozimy z Wielkiej Brytanii

Jacht © DEMIX - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl przyjrzał się, jak na polskim rynku wygląda transport łodzi motorowych i jachtów. Analiza pokazała, że najbardziej typowym zleceniem jest transport około 8-metrowej łodzi motorowej z terenu Wielkiej Brytanii do Polski. Z kolei pod względem wywozu jachtów bezapelacyjnie zwycięską destynacją jest Chorwacja. Średni koszt podróży łodzi z Wysp do naszego kraju sięga 1925 złotych.

Przeczytaj także: Łodzie i jachty: preferencje Polaków

Skąd Polacy transportują łodzie i jachty?


Statystyki prowadzone przez Clicktrans.pl wyraźnie wskazują dość mocno zarysowaną tendencję w transporcie - okazuje się bowiem, że Polacy o wiele częściej zlecają przewóz jachtów i łodzi motorowych na trasach zagranicznych niż na krajowych.

Krajami, z których najczęściej transportujemy łodzie i jachty są Wielka Brytania (23,2%), Holandia (19,1%), Niemcy (18,7%). Miejscem przeznaczenia jachtów najczęściej okazują się największe miasta portowe w Polsce, a więc Szczecin (20,2%) i Gdańsk (10,6%), a także Warszawa (5,3%). W przypadku transportu łodzi motorowych jest podobnie - najwięcej z nich trafia do:Szczecina (11,4%), Elbląga (6,8%), Gdańska (6,1%), Poznania (4,5%) oraz Warszawy (3,8%).

Chorwacja króluje


Analiza zleceń transportu łodzi i jachtów pozwala również wyłuskać ulubione przez Polaków destynacje zagranicznej turystyki żeglarskiej.
- Split w Chorwacji jest najbardziej popularną destynacją przy transporcie zarówno łodzi motorowych jak i jachtów z Polski. To właśnie w Splicie znajduje się marina należąca do najstarszych portów jachtowych na Morzu Śródziemnym – podkreśla Agnieszka Korzeniewska z Clicktrans.pl

Do ulubionych kierunków transportu motorówek i jachtów zaraz po Chorwacji (18,1%) należą Niemcy (13%), Francja (9,1%), Szwecja (7,8%), Grecja (6,5%), Norwegia (6,5%) oraz Włochy (6,5%). Co ciekawe, Polacy znacznie rzadziej zlecają transport łodzi do Wielkiej Brytanii (tylko 1,3%).

Żegluga w Polsce i za granicą


Na trasach międzynarodowych Polacy częściej zlecają transport łodzi motorowych niż jachtów. Zupełnie odwrotne zjawisko można natomiast zaobserwować przy transporcie w obrębie kraju – kategoria transportu jachtów wciąż należy do najpopularniejszych w Polsce.
- Polacy przewożąc jachty i łodzie w obrębie kraju często decydują się na zrealizowanie tego we własnym zakresie; wypożyczają przyczepy i wykorzystują swoje prywatne samochody do transportu – zaznacza Agnieszka Korzeniewska z Clicktrans.pl

Do najczęściej transportowanych marek jachtów należą Tango, Mak, Tes, Sportiva, Bavaria i Venus.

fot. mat. prasowe

Skąd Polacy sprowadzają łodzie i jachty do Polski

Wielka Brytania (23,2%), Holandia (19,1%), Niemcy (18,7%) - stąd Polacy transportuje łodzie i jachty.


Sprawdzono także najpopularniejsze kierunki transportu krajowego. Okazuje się, że Polacy cenią sobie żeglugę na mazurskich jeziorach -najczęściej przewozimy łodzie i jachty na trasie Chojnice- Mikołajki.

Statystyki wyraźnie wskazują ulubioną porę żeglarzy – zainteresowanie transportem łodzi i jachtów zdecydowanie wzrasta w czerwcu (10%). Najchętniej transportujemy łodzie w sierpniu (14%) i wrześniu (14%). Najrzadziej transportuje się zimą- w styczniu (3%) i marcu (3%).

Najpopularniejsze kategorie i koszty transportu


Z analizy zleceń wynika, że najczęściej transportujemy łodzie motorowe o długości około 8 metrów i w przedziale wagowym od 1000 – 2000 kg. W kategorii jachtów najczęściej zlecamy transport tych o długości do 9 metrów i w przedziale wagowym 3000 – 4000 kg.

fot. mat. prasowe

Dokąd Polacy transportują łodzie i jachty z Polski?

Popularność Chorwacji nie zaskakuje - w Splicie znajduje się marina należąca do najstarszych portów jachtowych na Morzu Śródziemnym


Za krajowy transport łodzi motorowych zlecony na Clicktrans.pl płaci się średnio 600 -700 zł, natomiast w przypadku transportu w obrębie Unii Europejskiej średni koszt wynosi 2500-4000 zł.
Analiza zleceń na Clicktrans.pl wskazuje, że transport jachtu w Polsce to koszt rzędu 800-900 zł. Średni koszt transportu jachtu w Unii Europejskiej to 2500-3000 zł.

fot. mat. prasowe

Jakie jachty i Łodzie sprowadzają Polacy?

Zainteresowanie transportem łodzi i jachtów zdecydowanie wzrasta w czerwcu i trwa do listopada.


Stać nas na więcej


Polacy najczęściej sprowadzają łodzie motorowe z krajów, które według raportu GUS z 2013 r. stanowiły najpopularniejsze kierunki emigracji z Polski w latach 2004-2013 r.
- To może oznaczać, że stan majątkowy Polaków, którzy wyjechali z kraju w celach zarobkowych po naszej akcesji do Unii Europejskiej znacznie się poprawił. Polonia coraz częściej decyduje się na zakup dóbr luksusowych i co ciekawe, jako destynację podróży w okresie wakacyjnym bardzo często wybiera właśnie Polskę – zauważa Michał Brzeziński z Clicktrans.pl

Zamożni rodacy coraz częściej decydują się na zakup luksusowych łodzi – aż 16% zleceń transportu stanowią jachty o długości ponad 10 metrów.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: