eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jachty i łodzie "made in Poland" cenione za granicą

Jachty i łodzie "made in Poland" cenione za granicą

2014-12-02 13:19

Jachty i łodzie "made in Poland" cenione za granicą

Eksport polskich jachtów i łodzi wart coraz więcej © Igor Syrbu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zagraniczni konsumenci doceniają jachty, łodzie motorowe i wioślarskie oraz kajaki "made in Poland". W minionym roku eksport tej grupy towarów osiągnął wartość niemal 236 milionów euro, co oznacza ponad 10-procentowy wzrost względem minionego roku.

Przeczytaj także: Polskie łodzie i statki płyną coraz dalej

Jak już wspomniano we wstępie, w ubiegłym roku wartość eksportu polskich łodzi i jachtów wzrosła, a wszystko to przy jednoczesnym spadku (-4,1 proc.) w ujęciu ilościowym.

Nie jest to jednak żadne novum - analogiczną sytuację można już było obserwować w poprzednim roku, kiedy to wzrost wartości eksportu jachtów i łodzi r/r osiągnął podobny poziom (10,9 proc.), podczas gdy liczba sprzedanych jednostek spadła o niemal 33 procent.
Polskie firmy produkujące jachty i mniejsze łodzie wykorzystują potencjał rozwoju branży produktów luksusowych, potrafią zapewnić wymagającym odbiorcom najwyższą jakość wykonania. Eksportują mniej jednostek lecz ich wartość jest dużo wyższa, dzięki czemu nadal wypracowują coraz wyższy zysk. Nasi producenci powoli budują markę polskich jachtów na świecie i wydaje się, że za chwilę ma ona szansę stać się synonimem najwyższej jakości i luksusu – mówi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce, firmy obsługującej transakcje walutowe eksporterów i importerów.
O tym, że polskie firmy sprzedają za granicę jednostki o bardzo wysokiej wartości świadczy struktura eksportu w podziale na poszczególne kraje.

fot. mat. prasowe

Wartość polskiego eksportu jachtów, łodzi motorowych, wioślarskich i kajaków

Holandia, Francja i Norwegia - eksport do tych właśnie krajów ma najwyższą wartość.Najważniejszymi odbiorcami polskich jachtów i łodzi pozostają państwa Unii Europejskiej. Najwięcej łodzi i jachtów eksportujemy do Holandii: w 2013 r. wartość eksportu do tego kraju wyniosła ok. 37,3 mln euro. Na drugim miejscu znajduje się Francja, zaś na trzecim, już poza UE, Norwegia, która w 2013 r. kupiła największą liczbę polskich łodzi (3306 sztuk).

fot. mat. prasowe

Wielkość polskiego eksportu jachtów, łodzi motorowych, wioślarskich i kajaków

Największą liczbę polskich łodzi zakupiła Norwegia, Francja oraz Niemcy.


Dane GUS pokazują jednak, że kierunek unijny, choć nadal najmocniejszy wartościowo, zaczyna tracić na znaczeniu: w 2013 r. eksport jachtów i łodzi liczony w sztukach spadł w przypadku UE o 12,4 proc. r/r, jego wartość spadała natomiast o 0,5 proc. r/r. Polskie jachty i łodzie zostały jednak docenione na rosyjskim rynku, który w 2013 r. zajął 5. miejsce na liście odbiorców polskiego eksportu pod względem wartości sprzedanych jednostek (skok z 9. miejsca w 2012 r.). Wywóz polskich jednostek na rynki Europy Środkowo-Wschodniej wzrósł o 56,2 proc r/r. a wartość wywiezionych jachtów i łodzi o 46,6 proc w porównaniu w 2012 r.
Polscy eksporterzy jachtów i łodzi nie ograniczają swoich perspektyw tylko do bliskich geograficznie regionów, takich jak kraje UE czy pozostałe kraje europejskie. W 2012 i 2013 r. polskie jednostki trafiły to tak odległych miejsc jak Wyspy Dziewicze czy Kajmany – mówi Jarema.

fot. mat. prasowe

Dynamika zmian wartości eksportu

Wartość wywiezionych na rynki Europy Środkowo-Wschodniej jachtów i łodzi była o 46,6 proc. wyższa niż w 2012 roku.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: