eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Łodzie i jachty: preferencje Polaków

Łodzie i jachty: preferencje Polaków

2014-07-02 10:47

Łodzie i jachty: preferencje Polaków

Jacht © EpicStockMedia - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z przeprowadzonego przez Expander i Interservis badania dotyczącego preferencji Polaków odnośnie łodzi wynika, że dla 65% badanych wymarzoną łódką byłaby żaglówka. 31% ankietowanych kupiłoby droższą jednostkę z napędem motorowym, a co druga osoba przeznaczyłaby na ten zakup kwotę z przedziału od 250 tys. do 1 mln złotych.

Przeczytaj także: Jachty i łodzie najczęściej przywozimy z Wielkiej Brytanii

Wzrasta liczba zamożnych Polaków – obecnie około 828 tysięcy mieszkańców kraju nad Wisłą zarabia powyżej 85 tys. złotych brutto w skali roku, za dwa lata może to być już blisko miliona osób (Dane na podstawie raportu KPMG, Rynek dóbr luksusowych w Polsce, edycja 2013). W związku z tym Polacy coraz częściej sięgają po dobra luksusowe, a ponieważ samochód, jakkolwiek nadal jest ważnym wyróżnikiem statusu, może już nie wystarczać, na celowniku bogatych rodaków znalazły się również jachty.

fot. mat. prasowe

Wyniki badania: Łodzie luksusowe w Polsce

Dla 65% badanych wymarzoną łódką byłaby żaglówka, a 31% ankietowanych kupiłoby droższą jednostkę z napędem motorowym


Jak mówi Piotr Tokarski z Interservis, Polska należy do czołówki światowych producentów - rocznie powstaje tu 6000 nowych jachtów, które trafiają m.in. do Niemiec, Francji, Hiszpanii czy krajów skandynawskich (w kraju zostaje jedynie 5% z nich). Gwałtowny rozwój przemysłu jachtowego nastąpił po przemianie ustrojowej w roku 1989, natomiast w 2009 zarejestrowano w Polsce niemal czterokrotnie więcej jachtów niż w 2005 roku. Wartość rynku jachtów szacowana jest na 135 mln. złotych.

Co ciekawe, 25% ankietowanych przyznało, że chętnie zakupiłoby jacht w celach komercyjnych, np. na wynajem.

Jakie kierunki są dla Polaków najbardziej atrakcyjne? Większość użyłaby swoich wymarzonych łodzi do badania wód Morza Śródziemnego (74% ) oraz Karaibów (48%). Popularna jest także Oceania (25% wskazań).

Na pytanie o wyznaczniki luksusu w przypadku łodzi aż 83% ankietowanych opowiedziało się za nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, a w przypadku żaglówki - za materiałami wykończeniowymi. Kluczowe dla 75% respondentów są również wnętrza, długość całkowita, wyposażenie i prędkość. Zaledwie 4% przykłada wagę do obsługi łodzi.

Informacje o badaniu

Niniejszy raport stanowi eksperckie opracowanie na temat rosnącej popularności jachtów i motorówek w Polsce. Jego autorami są liderzy w swoich branżach: Interservis, organizator jednej z największych imprez branżowych, Boatshow, oraz Expander Advisors, największy niezależny doradca finansowy, posiadający w swojej ofercie setki funduszy i produktów inwestycyjnych jak również ubezpieczenia.

Opracowanie powstało w oparciu o badania ankietowe przeprowadzone na uczestnikach targów Boatshow w 2013 roku, zarówno tych zainteresowanych zakupem łodzi luksusowej jak i nieplanujących takiego zakupu w najbliższym czasie. Analizie poddano wypowiedzi 203 osób. Respondenci pytani byli o preferencje zakupowe oraz charakterystykę łodzi, którą byliby skłonni kupić (posiadając odpowiedni kapitał). Publikacja została także poszerzona o analizę rynku finansowego oraz informacje pochodzące z raportów branżowych, w tym raport KPMG z 2012 roku, dotyczący rynku dóbr luksusowych w Polsce.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: łodzie, jachty, łodzie luksusowe, dobra luksusowe

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: